bugün

lisede çok çalışıp dirsek çürüttükten sonra, aynı performansı üniversitede de göstererek okulu bitirip sahip olunan ünvan.
beyin göçü isimli filmde başrolü oynayan görüngü.
kaliteli işsiz.
kazanıldığı andan itibaren, aslında bu ülkede hiçbir işe yaramadığı anlaşılan ünvan/etiket/san.
olması çok şey kazandırmayan, olmaması tüm kapıları kapatan mezun çeşidi
kaanıldıktan sonra, ''belki de kazanmasam da biraz daha çevre yapsaydım daha iyi bir iş bulurdum'' dedirtebilen, birçok kişinin de istemediği bir fakülteden ya da bölümden mezun olması nedeniyle, işe yaramayan san...
Lisede inekleyip ÖSS ve ÖSYM gibi sacma sapan sinavlarla secilen bir garip talebenin üniversite denilen kümese hapis edilmesinden sonraki özgürlük hali...
artık bi işe yaramayan ünvan. üstüne master, doktora gibi şeylerden biri yada ikisi yapılmadan pek bi işe yaramayan ünvandır.
bir dönem ayrıcalık olan ama artık pek sallanmayan olay.
önemli bir kısmının 'kitap okumadığı' geniş çaplı bir anket ile tespit edilmiş nitelikli(!) topluluk...
yıllarca bir kağıt parçası için verilen uzun uğraşlardan sonra hayata atılan ilk adımla hönk diye kalınan ve bu hönklemeyle aslında ben ne yapmışım denilen andır...
iş bulamadığı zaman "neden ben bu kadar sene okudum ki?" sorusuyla kaoslara gömülen kişi.
birçok ilanda karşınıza çıkar durur. ulan şu üniversiteden şu bölümü bitirdim iş bulacağım artık diye düşünürken, torpilsiz adım bile atmanın zor olduğunu anlarsınız ve tanıdıklara başvurmanın zamanı geldiğini düşündürür durur.
kitapları okumuş anlamış derslerini vermiş hayata atılmış ancak üniversitede öğrendiği hiç bir bilgiyi hayatında kullanamamış insandır.
deniz seviyesinde ya da göğüs hizasında başlangıç seviyesinde diplomalı işsizdir. teoride bölümüyle alakalı 150 küsür kredi alsa da, ben ne yapayım senin shakespeare'ni ya da ben ne yapayım senin derrida'nı diyen patronlar çıkacaktır.
-ama ama derrida diyor ki
-bak hala konuşuyor git lan senden bi bok olmaz. bana ... lazım (bir patrona ne lazımsa o)

(bkz: patronlar ne ister)
burhan altintoptur. nişantaşı çocuğudur, üniversite mezunuydur ayrıca kohlerinden kopaz o.