bugün

dünyanın her yerinde "aşırı sağ" olarak nitelendirilen milliyetçi görüşlerin sol versiyonunu oluşturduğunu zanneden insanların iştigal ettiği alandır. zira yalın, katışıksız bir milliyetçilik -"ulusalcı" olmayan bir milliyetçilik- ideolojik olarak kişiye faşist bir imaj vermekte, ülkücüye benzeme kompleksini arttırmaktadır. ideolojimize bir tutam sol sosu ekledik mi, tamamdır, bu durum çözülmüştür. bir yandan atatürk'e, "atatürk milliyetçiliği"ne karşı olmayız, hem de antiemperyalizm muhabbetiyle solu da ideolojimizin içine ekler, çağdaş bir ulusalcı olup faşistlikten de kurtulmuş oluruz. (!) solculuktan anladığımızın da illa derin bir şeyler olması gerekmez. misal iki nazım hikmet şiiri okuruz, arada "emekçi" kelimesini zikrederiz, olur biter.

bunların en radikali ve en komiği de türksolu grubudur. "türk, kebap-lahmacun gibi kürt yemeklerini yemez" temalı yazılar yazan bu grubun hazırladığı "yılın faşisti" anketlerine gülsem mi ağlasam mı diye uzunca düşünmüştüm bir aralar.
ulusalcılık adıyla zikredilen atatürk ilkelerini illa bir kalıba sokma sevdalısı genç zihinlerden çıkabiliecek tespit.
önce bir tarihe bakılması, sağ-sol kavramının bu ülkede ne zaman ortaya çıktığının irdelenmesi sonra bu konularda yorum yapılması gerekir.
şimdi bazılarının olduğu yer benim olduğum yere göre hangi taraf bilmiyorum ama iki ayağım da kuvvetlidir, iyi vururum toplara.*
Bunu söyleyenler ya sayı saymasını bilmiyorlar ya da komünizm/sosyalizm ile idare edilen ülkelerin ulusalcı, vatanperver bir yanı olduğunu öğrenmemişler. Onu geçtim zilyon tane milletten oluşmuş amerikan halkı bile devletini milletini seviyor be!

(bkz: Siz ne cinssiniz)
güncel Önemli Başlıklar