bugün

(bkz: hele bir otur soluklan yigenim)
(bkz: bütün genellemeler yanlıştır)
hayra delalettir.
Herkesin her şeyi doğru bildiğini sanarak kendinden başkalarının düşüncelerine saygu duymama sonucu ortaya çıkmış yargıdır.
yadırganmaması gereken durumdur. ama öyle yazarlar var ki adamlar bir şey anlamadığı halde götlerinden element uydurarak veya bakkalda kasapta kulak misafiri oldukları muhabbetlere binaen birşeyler söylemek için diretiyorlar.

siyasetten anlaması gerekmez hiç kimsenin. ilgin ve bu konuda yeteneğin veya zekan yoksa hiç diretmeye gerek yok konu hakkında fikir yürütmek ve birşeyler karalamaya çalışmak için. bırak anlayanlar yapsın bu muhabbeti.

bir de o herşeyi bilirim havaları yok mu ya ona bitiyorum. adamla tatışıyoruz ilgili bir konu hakkında. yavaş yavaş adam bilgisizliğini belli etmeye başlıyor. sonra adama bir isim söylüyorum. adam daha hayatında ilk defa duyuyor bu ismi. adım gibi eminim. ama adamın tepkisi şöyle:"evet, ee?". biliyor musun sanki sen bu adamı evet ee miş.

bir de her şey dış güçlerin oyunu yahu. ne olsa ya amerika yaptı diyorlar ya dış güçler yaptı diyorlar. ben anlamıyorum nasıl bu kadar basit düşünceli hatta düşünmekten kaçan insanlar oluyorlar. neyse detaya girmemeyim ne duyarlarsa nakil ediyorlar duyduklarını işte. yahu duydukları kişiler de anlayan adam olsa neyse. bakkaldan kasaptan duyuyorlar buna dayanamıyorum işte.

türk siyaseti neden bu kadar dar görüşlü sebebi bu. millet siyaseti bakkalda öğreniyor. ne beklersin ki.

neyse lafı uzatmamayım. diyeceğim o ki, anlamıyorsan, konuşma konu hakkında. gerçekten buna mecbur değilsin. hem sıkıcı bir konu olarak görür pek çok kişi bunu. bir popülaritesi de yok yani. başka konulardan konuş yahu. anladığın bildiğin şeylerden bahset. kendini küçük düşürüyorsun sonra.
mesela biri ortaya bir iddia attığı zaman onu çürütmek yerine o iddiayı atan kişiyi kendince belli bir kalıba sokarak üste çıkmaya çalışanlar var. laikçiye laf sallarsan şakirt, komüniste laf sallarsan faşist, türkçüye laf sallarsan kürtçü olursun. örnek veriyorum; iki adam tartışırken birinci adam ortaya kendi tezlerini sunuyor. fakat ikinci adam birinci adamın sözlerini bir kenara bırakıp "senin kravatın niye yamuk, ben kravatı yamuk adamla tartışmam" diyor. bu aptalların da siyasetten anladıkları şey bu işte. ahmak herif, polemik malzemen yoksa ne işin var tartışmanın ortasında.

seviyesi ayakkabı tabanımın hizasında olan angutları adamdan sayıp tartışmaya girersen elbette herif kendini nimetten sayar. hatayı yapan biziz ki bok böceklerine değer veriyoruz. şu saatten sonra burda politika tartışacak adamın aklına tükürürüm ben. babalar gibi itü sözlük varken kalkmış kanalizasyon fareleriyle polemiğe giriyoruz.

bu dezenformasyonist embesillere laf anlatana kadar bir keçiye das kapital ezberletirim.
(bkz: lafı gediğine oturtmak)