bugün

zannımca ekşi sozluk yazarlarının pek de umurunda olmayan husustur.
giri sayısına göre değeri anlaşılmayacak bir karşılaştırmadır. maç entryleri de aradaki uçurumu gözler önüne serer.
(bkz: götünden anlamak)
ekşi'deki entryler nispeten daha kalitelidir.
efenim öncelikle sözlük nedir? ne işe yarar?

şahsen ben, dinlediğim müzik grubu, gittiğim bir mekan, okuduğum bir kitap, mecmua hakkında bilgi almayı sıklıkla tercih ederim buralardan. benim, başka bir metinde, basılı bir sözlükte bulamayıp internet sözlüktlerinde bulduğum şey budur.

şimdi, ekşi sözlük, 1999 yılında kurulmuş ve uzun süredir yazar alımı yapmayan bir sözlük. 8 senelik olmasından dolayı, oldukça fazla entry birikimi var. fakat bu entry'ler, genç nesle ait değil. daha çok orta yaşlara kayıyor, onların yaşamından parçaları anlatıyor.

uludağ sözlük ve diğer sözlükler ise, yazar alımları devam ettiğinden mütevellit, daha genç nesle ev sahipliği yapıyor. örneğin, daha çok genç neslin dinlediği, rap müzik hakkında, ekşi sözlük'ten daha çok bilgi var buralarda. örneğin, mizah dergileri hakkında, ekşi sözlük'le yarışır derecede yorumlar yapılmış.

dolayısı ile, sözlükler arasındaki farklar, yazar sayısı, entry sayısı ve yaş aralığı çerçevesinde şekilleniyor. hiçbiri, diğerinden üstün değil, fakat farklı. burada bir şey daha açıklamalı, daha ayrıntılı, daha güzel anlatılırken, orada farklı bir şey güzel anlatılıyor. sözlükle arası temel fark, işte bu noktada oluşuyor.
(bkz: mercedes vs bmw)
(bkz: eksi sozluk ile uludag sozluk arasindaki farklar)
ekşi sözlükde maçlar başlamadan önce o maç ile ilgili 12 tane falan entry görürüz. Bunlar da en az 5 satırlık falandır. Teknik analizler yapılır, eski maçların istatistikleri falan verilip bunun üzerine tahmin yapılır.Ama Uludağ Sözlükde maç başlamadan önce en az 30**entry olur ve bunlar gsnin fbye koyucağı, fbnin gsye 6-0ı unutturacağı-,berabere biticek bjklileri sevindirceği, mahmutu cok seviyorum gibi entrylerden meydana gelir.
(bknz:anneye küfreden çocuğun ağzına kırmızı biber sürülmesi)
--yalamdır kırmızı biber falan basbayağı dayak yer çocuk en okkalısından---
ekşi sözlükte canının istediği gibi entry silen moderatörlere rastlanmaz. ama uludağ sözlükte moderatörler hoşlarına gitmeyen entryleri siliverirler, sevmedikleri yazarların entrylerini takibe alırlar. ekşi sözlük'ün büyüklüğü bu aradaki farktan gelmektedir.
http://www.googlefight.com 'a aktarilip, adil bir kapisma olmasi icin iki sozlugun de anasayfa url leri girildiginde:

ek$i: 2,090,000 *
uludag: 217,000

sonucunu veren hadise.
uludağ sözlüğün, buyudum de geldim, seni öpeceğimi söylemiştim demesine az kalan, ama henüz demediği rekabet..
ekşi sözlük leman dergisi'dir, uludağ uykusuz.
eksisozluk elittir.
ulusozluk varoştur.

eksisozluk turquality dir
ulusözlük kalitesizliğin simgesidir. öyle ki, kalitesizlik bayrağı yapılsa kösesinde ulusozluk logosu olur.
ekşi kendini 3.kuvvet sanır.
ulu kafasına göre takılır.
Uludağ sözlük : (bkz: #2555281)
Ekşi sözlük : Sözlüğünü satabilecek ve ihanet edebilecek yazarlar mevcuttur.
Bence gereksiz olan mücadeledir.
Ekşi sözlük her ne kadar kitlelerin tanıdığı bir yer olsa da,orayı yönlendirenlerin kimler olduğu ve ne kadar yanlı olduklarına birde,aynı kriterlerle buradakilere bakalım aradaki sonucu anlayabiliriz.
Yok aslında birbirimizden farkımız.. Ama biz uludağ sözlüğüyüz..
sonucu icin;
[http://www.googlefight.co...rd1=uludag&word2=eksi]
(bkz: street fighter)
birinde yazdıklarının uzaya gitme ihtimali oldukça yüksektir, ötekinde silik olsan bile yazdıkların durmaktadır. ismine çizik atılsa da yazdıklarına atılmaz. aylarca yazdıklarınızın bir ufak hatada gitmesinin ceremesine katlanamayacaksanız ekşi'den uzak durun.sıfıra sıfır elde var sıfır oturur kalırsınız.
uludağ sözlük akıncılardır..

ekşi sözlük ise bizanstır..

aynı zamanda çocuklar gibi şeniz *

edit: imla..!
ekşi sözlük hipermarkettir, ne ararsan vardır fazla fazla. ama veresiye kabul etmez, kasada iş çıkartır adamın başına.
uludağ sözlük laz bakkaldır*. olan mal sınırlıdır ama veresiye de alır, çay da ikram eder.
eksi sozluk'te entry yazarken onbin kere kontrol edilir. lakin su siralar cogu kisi ya caylak olmus vaziyette, ya da ucmus..
uludag sozluk'e yazi yazilirken daha bir rahat yazilir.. kasılmadan, relax..
eksi sozluk'te atilan ilk mesajlar sizli bizlidir..
uludag sozluk direk, senli benli..
ek$i sozluk'te silinen entryi kimin tarafindan silindigi, gerecekcesiyle modlogda gorunur.
uludag sozluk'te silik bolumunde sadece gerekcesiyle silindigi gorunur..
komik bi fark var bahsetmesi elzem.

ekşi'de yazar alımları için yazılı olmayan bi kural var ve mod'lar bunu sürekli laf aralarında belirtiyorlar. o da sadece yazar adayının, sözlük formatını benimseyip benimseyememiş olmasından ziyade sözlüğe bi şeyler katabilecek biri olduğuna kanaat getirmeleri. yani kurallar arasında "iyi yazmak, güzel yazmak" gibisinden bi madde olmasa da aslında böyle bi motivasyonları var mod'ların ekşi'ye yazar alırken.

burada yazarlığım onaylanınca sevindim ama sonra bi arkadaş benim başlığımın altına beni eleştiren bi şeyler yazdı. dedim normaldir ama sonra bi baktım ki moderatörmüş????????

ucuz ve basit tesbitimsiler yaptığımı düşünen, sıkılır da gider inşallah diyen bi mod neden yazar yapar bu kadar beğenmediği bi kişiyi anlamadım ya neyse..

ha başka bi mod yazar yapmıştır seni ve o mod'la aynı fikirde olmayabilir diyebilirsiniz eyvallah ama tıpkı hükümet değişiminin devletin devamlılığını etkilememesi gibi bi sitenin yöneticileri arasında fikirsel farklılıklar olsa bile genel bi teamülleri olmak zorunda değil mi yahu..

tamam kimse önümüze kırmızı halı sermesin ama daha destur demeden, git lan buradan manalı bi entry'yle karşılaşmayı da beklemiyor insan ne yalan diyim..
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar