bugün

bu 1 numaralı anket, şu soruya yanıt aramaktadır: yazarlar arasında düz dünya ve allah'a inanç arasındaki bağlantı nedir?

trolleyenin allah belasını versin. ciddi olun.

http://anket.uludagsozluk.com/s/14551/
Dünya düzdür diye yanıtlayın, belki kurtuluruz.
'kafir bir örgüt olsa da nasa ya daha fazla güveniyorum' nedir lanet olsun * evet bu anket kesinlikle objektif.
oy verirken insana 3 sinirli zenci arasında kalmış gibi hissettiren ankettir.
anket düzeltildi arkadaşlar. tamam ankete şaka olsun diye espirili bazı ifadeler koydum ama beğeni çekeceğine eleştiri konusu oldu. tamam düzelttim, ağlamayın bu kadar.
evet öğleden sonracılar. çay saati geldi, hem çayınızı yudumlarken bir ankete bakmak istemez misiniz? işte anketi ayağınıza getirdik. düz dünya anketi. düz dünya anketi. her eve lazım. 5 anket seçeneği sadece bir soruda. katılın, katılttırın.

not: pazarlamayla ilgimiz yoktur.
gececilerin de ilgi göstermesi gereken ankettir.
sen spss sıçmak istemek ama apartman yöneticisi olmak.
gece gece bir istatistik sonucu yayınlamayı gerektiren anket.

gececiler gelene kadar şekil şu:

görsel

toplam oy:55

Allaha inanırım. Dünyanın toparlak olduğunu düşünüyorum: 25
Allaha inanmıyorum. Dünyanın toparlak olduğunu düşünüyorum: 10
Soru ilgimi çekmedi. Malım ben iq 50 den az:10
Allaha inanırım. Dünyanın düz olduğunu düşünüyorum:8
Allaha inanmıyorum. Dünyanın düz olduğunu düşünüyorum:2

bu oy durumuna göre:

inançtan bağımsız olarak dünyanın toparlak olduğunu düşünen: 35 (%63,63)
inançtan bağımsız olarak dünyanın düz olduğunu düşünen: 10 (%18,19)

Toparlakçılar içinde ateistlerin oranı: 10/35 = %28
düz dünyacılar içinde ateistlerin oranı: 2/10 = %20

Bu sonuçlara göre dünyanın şeklini algılama açısından allah'a inanmak az bir etki yapmaktadır. (%28 vs %20). yabancı forumlarda yapılan anketlerdeyse düz dünyacılar içindeki ateistlerin oranı, toparlakçılar içindeki ateistlerden fazla çıkmaktadır.

bizde niye böyle oldu anlamadım. dışarıda öbür türlü, içerde beri türlü. sonuç olarak inanç ya da inançsızlık belirleyici bir kriter değil arkadaşlar.

anketimiz sürüyor, görüşleriniz bizim için ve sonuçlar hepimizin bilgilenmesi için önemlidir. mesela ilginç bir şey söyleyeceğim. bu sözlükte bu kadar düz dünyacı olduğunu düşünüyor muydunuz. iq'su 50'den az olan malları dağıtırsak, her 4 kişiden 3 kişi yuvarlak dünyaya, bir kişi düz dünyaya inanıyor. bence gayet iyi. 4 kişiden 3'ü koyun, biri sorgulayıcı. bu iyi bir şey. en azından gelecek için umut vaad ediyor.

edit: arkadaşlar bu anketi hepimizin bilgilenmesi için yaptım. anket sonucuna göre bir şey çökmüyor ya da başka bir şey kanıtlanmıyor. bilgi yani. anladıın?
flat earth society forumunda 2008 yılında yapılan anket şu şekildeymiş. (ben o anket sırasında siteye üye değildim)

Do you practice a religion, and believe in the FE theory ?

I practice Islam, and believe the Earth is flat.0 (0%)
I practice Christianity, and believe the Earth is flat 1 (5%)
I practice Judaism, and believe the Earth is flat0 (0%)
I practice a religion not in this poll, and believe the Earth is flat0 (0%)
I do not practice a religion, and believe the Earth is flat 5 (25%)
I do not believe the earth is flat. 14 (70%)

göründüğü gibi %70 toparlakçı ve %30 düz dünyacı. bu oran hemen hemen her yerde aynı.

şaşırtıcı olan, bu aktarılan anketteki düz dünyacıların 5/6 (%83) ateist olmaları. yani ben tahmin üzerine konuşmuyorum. dışarıda ateistler daha fazla düz dünyacı. bunun sebebi, ateistlerin yeni fikirlere açık olmaları ve inançlıların daha tutucu davranmaları. bu yüzden de yeni bir teori olan düz dünya, ateistlerin daha fazla ilgisini çekiyor.

bizde böyle değil. bilmiyorum belki bizim ateistler gerçek ateist olmadıkları içindir.

kaynak:

https://www.theflatearths...m/index.php?topic=12177.0
dünyayı anladım da Allah'a inanmak ile neyi ölçmek istedin onu Anlamış değilim.
allaha inancı şundan dolayı kattım. düz dünyacılar yobazdır filan diyor bazı arkadaşlar. hiç de öyle değil. tam aksine toparlakçıların içinde nasıl ateistler varsa bizde de var. demek ki dindar olanımız da var, az dindar olanımız da var, laik olanımız da var, ateist olanımız da var. anlatabiliyor muyum. normal insanlarız yani, yobaz filan değiliz.
bak şu, 2016 yılında, tarafımdan society forumunda yapılmış anket:

--spoiler--
Poll
What is your belief on God and shape of the earth is flat or not?

I believe in God, also believe the earth is Flat. 2 (8%)
I believe in God, but i believe the earth is NOT Flat. 8 (32%)
I DO'NT believe God, but believe the earth is flat. 4 (16%)
I DO'NT believe God, and believe the earth is NOT Flat. 11 (44%)

Total Members Voted: 25
https://www.theflatearths...m/index.php?topic=68652.0
--spoiler--

Mesela bu üstteki ankette, ateistler daha yoğun olarak düz dünyacı.

bu alttaki de gene düz dünya forumunda düzenlenmiş. sonuçlar çok enteresan. orada islam seçeneğini işaretleyen tek benim. bi bakın derim.

--spoiler--
What's your religion?
Christian (all subcategories included) 4 (18.2%)
Muslim1 (4.5%)
Jewish0 (0%)
The flying spaghetti monster 1 (4.5%)
agnosticism 6 (27.3%)
atheism 9 (40.9%)
Others 1 (4.5%)
https://www.theflatearths...m/index.php?topic=68444.0
--spoiler--

mesela bu üstteki örnekte düz dünyacıların 3'te ikisi ateist veya agnostik.

başka bir örnek:

--spoiler--
Which best describes your beliefs?

I believe the earth is flat. I believe in a religion and/or god 3 (10.7%)
I believe the earth is flat. I do not believe in gods or religions 12 (42.9%)
I believe the earth is round. I believe in a religion and/or god 2 (7.1%)
I believe the earth is round. I do not believe in gods or religions 9 (32.1%)
God created a flat earth. Questioning this is childish.2 (7.1%)
https://www.theflatearths...m/index.php?topic=49825.0
--spoiler--

bak bu örnekte de düz dünyaya inandığını söyleyen 15 kişiden 12 tanesi ateist.

yani dışarıda düz dünyacılar arasında ateistler çoğunlukta. ama bizde niyeyse ateistler bu kadar ilgili değil. bunun sebebi, yani tahminimi söylüyorum, birincisi bizim ateistler gerçek ateist değil. ikincisi de dışarıda düz dünya bir tepki hareketi ve komplo teorisi görünürken bizde yobazlık olarak algılanıyor. yani türkiye'de bu konuda bir algı yanılsaması yaşanıyor. ben böyle düşünüyorum.

not: merak ettiyseniz söyliyim, evet bu anket sonuçları beni şaşırttı. ateistlerin düz dünya hareketi içinde her zaman ağırlığı olmuştur ama ülkemizde bu konuya çok ilgisizler. her ne kadar ben inançlı biriysem de, düz dünyacılar arasında ateistlerin daha fazla olacaklarını düşünüyordum. çünkü düz dünya forumlarında bu böyle. bizde böyle değişik değişik.
"Toparlak dünya" hmm.
yuvarlak deyince yanlış anlaşılıyor. düz dünya modeli, daire şeklinde olduğu için o da yuvarlak. toparlak kelimesi top gibiden geldiği için, daha iyi tanımlıyor.
devam ettiği süre boyunca "galilei" dayının kabrinde bir sağa bir sola dönmesine sebep olacak olan ankettir.
selamun aleyküm.

cumartesi geceniz mübarek olsun.