bugün

hiç yakışık almamış bir benzetmedir. ekşi sözlük ile uludağ sözlük ü kıyaslamak için uludağ sözlüğü, nişantaşında arabayla gezmeyi hayal eden simitsarayı gençliğine benzetmiştir sn peder zickler. zira nişantaşında arabayla tur atılacak bir yerde yoktur.Ayrıca uzun yıllardır ekşi sözlük okuru, 3 günlük uludağ sözlük yazarı olarak, ben iki sözlük arasındaki farkın varoş sosyete benzetmesiyle açıklanamayacağını düşünüyorum.
(bkz: Varoşların sevdaları gerçek olur çıkarsız)
(bkz: varoşların prensi)
sonuçta burası bir mahalle değildir. burada belirli bir yaşam standardı da söz konusu değildir. tek bir şey vardır o da girilen yazıların açılan başlıkların niteliği. bu yüzden burada isteyen varoş hayatı yaşar isteyen sosyete. aynı şey ekşi için de geçerlidir. bu açıdan bakıldığında yanlış bir teoridir kanımca.
"ben de nişantaşı çocuğuyum, ben de bu muhitin insanıyım" diyerek ortalıkda salınan tiplerin yaklaşımı olabilir.evet, bu sözlükte sifrelerini coluk cocuga caldiran uuserler çoktur, kalite düşüktür. başörtüsü üstüne peruk takmakla alakalı bir başlığa "ay çok iğrenç" gibi yorumlar yapanlar vardır. şiirle alakalı bir başlığın altına "yağdı yağmur, çaktı şimşek...." gibi şeyler yazanlar vardır. ama zamanla elenecektir bunlar. biraz da yaş ortalamasının düşüklüğünden kaynaklanmaktadır bu kalite düşüklüğü. bunlar büyüyünce uludağ sözlük daha iyi bir yer olacaktır muhakkak.
uludag sozluk kozmopolitik bir olusumdur, cunku bu olusumda laga lugacidan tutun ciddi adama, sol dan saga butun yelpazelerdeki siyasi inanclara, hatta tikkyden tutunda halk adamina kadar her cesit insan bulunur. bendeniz bu sozluge daha cok new york yaftasini yapistirmayi seviyorum. cunku bu sözlukte mazallah 72,5 cesit yazar , fikir mevcuttur.
(bkz: yo yo sözlük underground)
(bkz: chek it out baby)
şu bizim peder zickler;
bir komik ben-i adem
değmez kaale almaya amma
etmeli gene de birkaç kelam

ekşinin yedinci nesli
yamalı papuç gibi dili
burcundan mıdır bilinmez
ahdine vefasız akrep zehri

fikirler sığ, kalemi oynak
toplasan okumuş anca yüz kitap
gözlemler zayıf, gözde katarakt
becerdiği anca avama hitap

karınca kararı yazar atomda
mizahı asabi kafa teneke
o nezih türkçesi yetmezmiş gibi
aksanlı almanca konuşur bir de!

bir elinde dambıl yekinde votka
müslüman mahallesinde gezer peder
kah romantik çocuk kah asi modda
salganyoz satar şu bizim zickler

birgün özelime mesaj gelir
zickler kalsın mı diye
kalsın derim bitabii
az eğlendirsin hergele

gün gelir büyür elbet
ufalır nefsi gitgide
ailenin küçük çocuğu
haşarıymış her yerde

lakin pek sevgili peder
bokunu çıkardın bu sefer
durup dururken kaşındın
bu başlığa taşındın

adın hıdır olsa mazeretin hazır
derim ki zihninin yettiği budur
peşrev çekmeden ağa olunmaz
önce git bi bardak çay doldur!
uludag sözlügü yerel sözlük sanmak sacmalamak.
hızlı büyümenin olduğu her yer gibi uludağ sözlük te de gökdelenler yükselmiştir.
Peder Zickler büyük ihtimalle insanları burjuvalar, varoşlar, köleler diye sınıflandıran biridir. Unutmamalıdırki varoşta bir insandır, burjuva da bir insandır. Aralarındaki tek fark sosyal durumlarıdır. * * Ve doğal olarak uludağ sözlükte yazanlarda birer insandır. Yani genelleme yaparak herkese giden bu lafı söylemesi içindeki nefret hislerine yenik düşmesine örnek gösterilebilir. Ve bilmelidirki tüm genellemeler yanlıştır Şimdi uludağ sözlükten birisi çıksa ekşi sözlüktekilerin hepsi ajdar uludağ sözlüktekilerin hepsi aristo dese ne kadar mantıksız olursa bu da öyle birşeydir. Gereksizdir, seviyesizliktir.
(bkz: bırak şimdi)
bunu söyleyenlere, ''sözlük sensin, varoşta sana girsin'' demek gerektiren yaklaşım çeşididir. zira varoş kötü bir şey değildir arkadaşım. varoş halkın özbenliğidir, özüdür. uludağ sözlük varoş olduğu kadar modernize de bir oluşum sayılır sayılmalıdırda. avrupa yakasında ki gaffur varoşun en önde gidenidir mesela zira aynı zamanda da dizinin lokomotif karakteridir. keza burhan da asimile olmuş bir varoş karakterdir ama özünde yine varoşu barındırır her ne kadar elit görünmeye çalışsa da. bu şekilde baz alındığın da uludağ sözlük varoş sayılmaktan asla ve asla gocunmayacaktır. utanması gereken bizler değil bize bu yaftayı yakıştıranlardır. burasını bir klon olarak görüp küçük emrahın annesi muamelesi yapanlar, girip içeriyi şöyle bir dolaşsınlar, varoşluk kadar elitistlik, solculuk kadar sağcılık, sürekli objeftiflik ve dozunda eleştiriyi de bulacaklardır. varoş çok muğlak bir terim olmuştur uludağ sözlük için.

hadi biz kıçımızı kaynak olarak kullanıp böyle söylüyoruzda, istatistikler, gazete röportajlarıda mı yalan söylüyor? eğer bu yakıştırma doğruysa bizim milletimiz varoş hastası demekten kendimi alamıyorum.
(bkz: bir varos olarak uludag sozluk)
(bkz: varoş gençliğin kimlik problemi)
(bkz: aslini inkar etmek)
(bkz: lavuk)
varoşta yaşamadığını düşündüğüm kişilerin varoşluk hakkında nasıl da atıp tuttugunu belli eden tanımlama.