bugün

siyasetten hiç anlamamak ile eş değerdeki durum...
(bkz: 1 milyar dolar karsiliginda kuzey irak a girilmedi)*
ülkeyi satsalar iyi peşkeş çekiyorlar, elleriyle bedavaya bırakıyorlar.
bu satımların altının nasılda dolduğunu anlatanlar varken görmemek için pavlov un kopeği gibi şartlanmak gereklidir.
bu ülkede gözü kapalı, kör dövüşü yaparak bazı olumsuzlukları olumlu gibi göstermek isteyen o kadar çok fazla insan var ki; iktidarda olan parti hala mecliste kaç sandalye kapatırımın hesabını yapıyor.
değeri çok yüksek olan kamu mallarını yabancılara yok pahasına satanlar "ee zarar ediyordu biz de sattık" diyerek milleti uyutuyorlar.bizim millet bilmez ki ekonomi nasıl bir şeydir, hangi sisteme dayanır.bakkal hesabından ibaret sanarlar.haa bu milletin içinde holding patronları, yöneticileri de vardır, onlar iyi anlarlar bu işlerden fakat ayna tutarlar bu satılmalara çünkü zaman içinde kendilerine düşen pastayı kapacaklardır.işlerine gelir kısacası...
şimdi mantıklı düşünün birazcık aklınız varsa...
bu yabancılar salak mı ki bu ihalelere girip birbirlerini yiyor?
demek ki bu kamu mallarından deliler gibi kar ediliyor ki adamlar balıklama atlıyorlar.
ee peki sorun nerede?
tabi ki devlet düzeninde...
sen kadrolaşmaya devam edersen, bir b.ktan çakmayan amcanın oğlunu genel müdür yaparsan bu kurumlara tabi ki de zarar ederler.
hiç bir ülke kar edebilecek yüksek potansiyelli kuruluşlarını yok pahasına satmaz, hele ki yabancı yatırımcılara hiç satmaz.
almanya'da gayrimenkul satışı yapılıyor yabancılara ama bizim yaptığımız gibi kimse stratejik önemi olan arazilerini başkalarına satmıyor.
hiçbir gelişmiş ülkenin kamu mallarının hisseleri büyük oranda satılmıyor, halka açıyorlar küçük parçalar şeklinde.bunu da kontrollu yapıyorlar, çakalın biri tüm hisseleri toplamasın diye.
hiçbir zaman cari açığı, dış borcu kamu mallarını satarak kapatamazsın.ekonomi satarak büyümez, üretim ile ihracat ile büyür.
satarak ülkeyi daha çok batırırsın, elindeki değeri biçilmez kamu kurumlarını, devlet bankalarını satarak büyük bir pazar olan türkiye'yi yabancıların himayesi altına iyice sokarsın.
ekonomi 4.5 yılda bilmem kaç büyümüş, denk bütçeymiş miş miş miş...
dış borcun ne kadar arttığına, cari açığın nerden nereye geldiğini bir araştırın her taraf kaynaklarla dolu...
uyanın artık uyanın!
birilerinin ülkeyi iyice çukura sürüklemesine şakşakçılık yapmayın artık!
zarar etmeyen şirketlerin satılması ise durum, bu taşa.ını yaya yaya ülkeyi satmaktır.. sosyal gerçekler ayrıdır, bilinendir..
çok rahat doldurulabilir. zaten devlete ait bir kurum, çok para kazanıyorsa kazanılan para cepten cebe transfer değildir. sadece vergisini cepten cebe transfer edersin. satarsan vergi haricinde kâr edilen milyar dolarları yabancıların cebine atarsın. işte siz bunu düşünemediğiniz için akp'lisiniz.

ayrıca siz paranızı yabancı bankalara veriyosunuz da olağanüstü bir durumda size paranızı geri verecekler mi acaba? hiç sanmıyorum.
altını dolduracak malzemenin de satılmış olmasından kaynaklanır...
şirketler yanlış yönetim sebebiyle zarar ederler. tıpkı bizimkiler gibi.
kurtuluş savaşı ile kazanılmış olan hakların limanların peşkeş çekilerek satılması ve sevr şartlarına geri dönülmesi ülkeyi satmak değil ide nedir diyerkten çürütülen saçma söylem.
(bkz: tüpraş ın özelleştirilmesi)
(bkz: tupras i alti aylik gelir ucretine satan zihniyet) *
ülkeyi satmak para alıp kontrat yapmak değildir. bunu bu kadar basit görenler altını dolduramaz sadece. aslında altıda üstüde bo$ degildir, hissetmek ve anlamak lazımdır.

bir firma zarar ediyor diye satılmaz. onu kâra geçirecek yatırımlar ve atılımlar yapılır. bu halk o devleti laf olsun diye seçmiyor. zarar eden $irketleri tekrar kâra geçsin diye seçiyor. en azından yükümlülüklerinden bir taneside bu. bunu beceremiyorsanız s.ktir olup gideceksiniz. devletin malını millete pe$ke$ çekip gelen sıcak paraylada milleti kandırıp "zam yok enflasyon yok" diyerek olmaz bu isler.
zamanında telekomla başlayan şimdilerde petkimle devam eden sorunsal...
geçiniz satılan arazileri, ülkenin en çok kar eden kuruluşu telekom'u özelleştirmenin mantığı nedir? ya da yıllık cirosu 1.5 milyar doları geçen petkim'i peşkeş çekmenin mantığı nedir? neyin altı dolmuyor. hakikaten bu kadar gözü kapalı politika yapılmaz.
altı yeterince doludur fakat,tabanı boş olanlardan duyulduğu vakit böyle bir düşünce oluşabilir...ayrıca bir yeri elden çıkarmaya bahane olsun diye,zarar ettirmek her zaman uygulanmış bir politikadır.
önce izle (bkz: turhan comez/#1978299) olmadı mı aç şu an kanaltürk'ü konuşuyor.

sonra biraz kitap oku mesela 1900-1920 arasında neler olduğunu öğren mesela oku bakalım hulki cevizoğlu'nun işgal ve direniş kitabını. okumayı sevmiyor musun? resimlerine bak beni anlıcaksın.

biraz dünya'yı öğren mesela diğer imrendiğin ülkelerin ekonomilerine bir bak, bankalarındaki borsalarındaki yabancı oranlarına bak.

bunlara bak sonra bana deki "okudum hepsini gördüm ak parti doğrusunu yapıyor" bana bunu de bir daha ağzımı açmıyacağım.
bak parti propagandası yapmıyorum 1 partiyi eleştiriyorum bana başka parti üzerinden değil ak parti üzerinden benim söylediklerim üzerinden cevap ver.
1-2 gün önce kanal 5 te konuşan turhan çömezin gayet iyi doldurabildiği görülmüştür.