bugün

30 yildir bir turban sorunu gelmis gidiyor. herkes acligi fakirligi geri kalmisligi unutmus bu ulkede tek ezilenler sanki turbanlilar tek hakki yenenler turbanlilarmis gibi her zaman onlarin problemleri. oysa bu ulkede hakki yenen aclik sinirinda cok buyuk bir kesim var ama onlarin medyasi yesil sermayesi olmadigi icin haklari anlatilamiyor.
lanet olsun! artık bütün metanetimi, sabrımı, aklımı, zorlayan durum. ağlasammı, yerlerde mi tepinsem ne yapsam, ne yapsak?
çok acıklı bir durum. sanki ülkemizde başka tartışılacak konu kalmadı bir tek bu kaldı, sanki ülkemiz günlük güneşlik bir şekilde herşey yolundaymış gibi türbanla uğraşıyorlar. özgür bir ülkede yaşadığımız iddaa edildiği halde, özgür kalamamak böyle bir şey olsa gerek!..
ekonomik kriz yine geçmişte olduğu gibi bu kadar yakınken türban vs gibi suni gündemler yaratılarak halkı bu meselelerle oyalayarak sistem bu sürecini kendisi sessiz sedasız üstünü kapatmaya çalışıyor. işte tamda bu nedenden elindeki en büyük güçlerden biri medyayla türbanı ülkenin birinci gündemi haline getirebiliyorlar.
acıklı bir durumdur. hiç sebepsiz, tesettürlü bir genç kızın, uzaya füze atacaktınız da baş örtüme mi takıldı sözleri geldi aklıma, duygulandım.

bundan baş örtülüler ve baş örtüsü değil de bunu sömürenler ile problem, yasak, tabu haline getirenler utansın.
ülkenin sorunu türban değil adaletsizliktir. ülkemin insanı türbanlıyla, mini etek giyeni ayırmasa bu konu sorun haline gelmez.
"kimse kimsenin dış görünüşüne karışamaz".
insanların görüş farklılıklarına saygı duymayı bilmeliyiz, bir türbanlı çıkıp "mini etek giyme bu benim düşünce tarzıma aykırı" demezken, çoğu insan "türbanlılar başlarını açsın" diyor ve türbanlıların yaşam alanlarını daraltıyor. işte burada bir adaletsizlik var ve çözüm bulması beklenen yetkililerin türbanı sorun halinden çıkartıp bi çözüm bulmaları gerekir. ***
yeniden patlak vermiş hadisedir. sagolsun sayın basbakanımız hiç vazgeçmiyor. ülkemizin ekonomik ve terör sorunları son bulduğu için gidip ispanya'da açıklama yapıyor "bu sorunu halledebiliriz" diye.
bugun hem 32. gün hem siyaset meydanı var. ikisinin konusuda: türban
32. gün'de bir hanım ablamız var türbanlı. tamam türbana da laf etmiyorum diyecem ama hatuna bakıyorum yüzünde assolist gibi makyaj. yahu hani bu türban dikkat çekmemek içindi. ne anladım ben bu işten? diyeceksiniz yok efendim tv'de parlamasın suratı diye. onun için sadece pudra yeterli ki burda bayan yazarlar ne demek istediğimi anlarlar. yani savunmak için çıktığın o programda keşke kendinle çelişmeseydin. şimdi ben o insanın nasıl söylediklerine inanayım?
bir benzeri de siyaset meydanında da var. yuh ama hepsi mi böyle diyor insan kendi kendine.
(bkz: türban bahane rant şahane)

bu örneğin dışında türbanın yasak olması - siyasi simge olsa dahi- gerçekten düşündürücüdür.*
gündemi değiştirmek adına yapılmış müthiş bir hamle.bu sene ekonomik olarak hiçte istenilen düzeyde bitmedi bunu herkes biliyor.bunun sonucunda zamlar üst üste dayatıldı.halkın tam ağzı açılacak iken birden türban konusu yıllardır olduğu gibi gündeme geldi hemde diğer gelmelerinden çok daha keskin bir biçimde.neden?bütün bu ekonomik sorunların üstüne çarşaf çekmek için.gayette başarılı oldu aslında.bütün Türkiye şu anda türbanı konuşmakta.ne terör kaldı ne ekonomik sorunlar ne zamlar...yargıtayın açıklamasıda tuzu biberi oldu.bu adama birilerinin %47 ye fazla güvenmemesi gerektiğini anlatması gerek.
ekonomimiz süper söylemiyle cümle aleme ahir dünyada giydirmeye çalıştıkları saten ipek alaşimi 1 metreye 1 metre gül işlemeli bezparçasının serbest olursa türkiyeyi kurtaracak olması durumu.

sosyolojik hiçbir açıklaması olmayan yapay bir sorunun çözümü ile heralde ulvi bir kuvvetle ekonomimizin,tüm sosyal güvenliğimizin,refahımızın şaha kalkacağı ilüzyonu yaratılmıştır.

türban sorununun dünya ekonomisinin ve bizim ekonomimizin yamulmaya başladığı bunun ibarelerinin baş göstermeye başladığı,stratejik konum gereği ankarada olması gereken merkez bankasının istanbula taşınmasının tartişildiği bu günlerde ısıtılması(terör,ırak,alevi yemeği, mevzuularıda bi güzel örtbas edildi(edilmeye çalışıyor))tamamen şanstır.

--------------------------------------------------

akp bıyığımın uzamaması neticesinde depresyona girmem de cabasıdır ,
ama ters düz hergün jiletlememe rağmen bıyığım öyle uzamıyor.
artık büyüdüm sünni müslümanlığın tüm farzlarını hatta sünnetlerini yerine getirip,bıyığımı bırakıp bir an önce kadrolaşmak istiyorum
ama kadrolaşamıyorum genlerim müsade etmiyor.ne edersem edeyim rock çıdan bozma biri gibi görünüyorum
nerede o huşuu dolu melül bakışlar
nerede o kansız hımbıl allah bilir deyip herşeyi oluruna bırakmalar yarabbim...

ben sürekli devinim istiyorum,ilerlemek,sürekli bir hareket hali,sınırları zorlayıp üretmek,sınırsızca herşeyi düşünmek,kanım kaynıyor aman yarabbi hemen bir nurcu abi atayın bana,dizginleyin beni çobanlığımı yapın durduramıyorum kendimi,içimdeki cumhuriyet ateşimi.melül bakışlar ,türbanlı(yani namuslu) bir sevgili sümeyye ve hayrünnissalehavle adında iki kız çocuğu,bana çok mudur?

kızlarda kamu alanlarında türban takamıyor(bu nasıl faşistlik nasıl bir düşmanlığı aman allahım kızların bıngıl bıngıl saçları görünüyor ,akp yetiş tüm üniversite erkek ahalisi erekte ne yapacağız,haremlik selamlık isteriz) öbür dünyada kızgın taş üzerinde bunun acısını çıkartılır

----------------------------------------------

demin gece vardiyasında izlediğim amca güzel söyledi

akp bu muhabbeti 5 yıllık iktidarları boyunca çözmek istese çözerdi de işlerine gelmiyor ki ısıtıp ısıtıp istismar etmek varken.

biz bundan 100 200 sene önce bile böyle ayrıntılarla oyalanmıyorduk s.tir edin türbanı mürbanı o sonraki iş önce insanları yaşatalım,elimizdeki hayati sorunları çözelim sonra isteyen çarşafla cumhur başkanı bile olsun.

bunlarla oyalanırsak tekmelerler vatanı altımızdan can çekişiriz kendi ördüğümüz ilmikte haberimiz ola.
sorun derken?

http://www.youtube.com/watch?v=4c7QquFvTjg
ülkede o kadar sorun varken rotanın başka yere gittiğini gören devletadamlarının bir anda şikayete başlamalarına ve güllük gülistanlık ülkemde bir tek türban sorunu varmış gibi dikkatlerin başka yere çekilme isteğidir.
ampul aydınlarına sorulması gereken öss sorularından alıntıdır.
--spoiler--
17 Ocak 2008

Yılmaz ÖZDiL
yozdil@hurriyet.com.tr

Ampul aydınlarına ÖSS soruları...

Türban üniversiteye girmeli mi?

"Gene" tartışılan bu.

*

Kızlarımız sadece "18 yaşını doldurduğu zaman" türban taksaydı, "türban üniversiteye girmeli mi" tartışması, yeterli olabilirdi belki.

Halbuki...

Kızlarımız sadece "reşit olduktan sonra" türban takmıyor; henüz 10-11 yaşındayken takıyor veya taktırılıyor.

Dolayısıyla...

Üniversiteye türbanla girecekse...

Liseye de türbanla girecek mi?

ilkokula?

Öğrenci türbanla girecekse, öğretmenin de türbanla girmesinin ne sakıncası var?

Veya, öğretim üyesinin?

*

Türbanı "inancı gereği" takıyorsa...

Çarşafı da "inancı gereği" giyiyor.

Çarşafla da girecek mi?

Türban için "kişisel özgürlüktür" derken, çarşaf için "kişisel özgürlük değildir" diyebilir misin?

*

Ulemaya mı soracaksın?

Yoksa, işine geleni "din"le, işine gelmeyeni "hukuk"la mı tarif edeceksin?

*

Çarşafla girerse, ki girer...

Sarıkla da girecek mi?

Mecbur mu cekete, kravata?

Cüppeyle niye girmesin?

Sen değil misin "sana ne" diyen...

"Sana ne?" demezler mi adama?

*

Veya spor... Yetenektir.

illa "okul" gerekmez.

Farz edelim, türbanlı bir kızımızın doğuştan kabiliyeti var, voleybolcu, hentbolcü, halterci... Ve, milli...

"Milli takımda türbanla oynamak istiyorum" derse, ne denilecek?

*

"Spor başka şey, dine-siyasete karıştırmayalım, bu özgürlük sadece üniversite için geçerli" dersen...

"Anayasal hak" olarak üniversiteye, spor akademisine türbanla giriyorsa, "milli forma"yı türbanla niye giymesin?

*

Özetle...

"Türban üniversiteye girmeli mi" sorusu, hem eksiktir, hem de yanıltıcıdır.

*

ÖSS dediğin...

Tek soruyla olmaz!

"Ampul aydınları"mızın, üniversiteye girmeden önce, kıvırmadan, mertçe, yukarıdaki soruları cevaplaması zorunludur.
--spoiler--
ülkenin diğer birçok önemli sorununun halledildiği ama henüz açıklanmadığı anlamına gelen durumdur. Evet aslında ekonomik sıkıntılar, işsizlik, sağlık ve eğitimdeki aksaklıklar, bunların hepsi halloldu ama halka açıklamıyorlar, halk hepsini birden hallolmuş görününce şoka girmesin diye. Bu nedenle de türbandan başladılar ki, alışılsın, diğer önemli sorunların aslında hallolduğunu da yavaş yavaş alıştıra alıştıra açıklayacaklar, az bekleyin hele, sabırlı olun.
(bkz: türklerin islamiyeti kabulü)
bos durmak istenilmiyo heralde o yuzden bosda olsa bi işlerle uğrasılıyor.zamanla biter zaten. önemli bişeyde olsa gam yemem.ya olur ya olmaz neden uzatıyolar?
temel hak ve özgürlüklerin toplumun tüm kesimlerine sağlanması için bir adım olan başörtüsü yasağının kaldırılması karşısında rejim elden gidiyor naraları atmakta olan tek parti diktası heveslisi bünyelerin sayesinde oluşan durum. en önemli sorun değildir. hatta belki en kolay çözülebilecek olanıdır fakat çözülmesi istenmemektedir. bu nedenle de tam anlamıyla çözülene kadar gündemde kalacaktır.
küçümsemek kadar kızılacak ve adına kibir denecek pis bir eylem yoktur ama bu ülke kendi simasına bir bakıma pok süren bir diyar olma yolunda emsalsiz adımlar peşinde. paylaşılamayan bir laiklik kavramı etrafında , karalanan, yobaz ilan edilen , fahişe denilen , bu surette kendi orgazmını kendi topraklarında yaşayan insanların ne hikmetse yine kendi vatanlarında huzuru bulma çabası sonucunda , med-cezir anafonlarına sürüklenen bunca konu arasında seçtikleri yeni meclis genel sorun tasarısıdır.

haklıyım , haklısın, onlarda haklı , ötesi yok.
farklı bünyelerde tartışılması vuku bulmuş sorun. ekonomik sorunlar, asgari ücret, dış ticaret açığı, üniversitelerdeki eğitim yetersizliği gibi birçok konu varken tartışılması gereken, ülkenin tek bir türban konusuna kitlenmesi vatandaşların başka şeyleri düşünmemesini sağlama amacı gütmekten başka bir şey değildir. bundan dolayı ki esaslı konulara ilgiyi kaydırmak gerekir.