bugün

öncelikle şu google görsellerdeki kadar korkunç görüntülerdekiler olmaz. tırnağın beyaz kısmı daha aşağı iner, hatta şöyle ki 3/4'üne kadar beyaz tırnak olabilir, tırnak yüzeyi üzeri iğneyle batırılmış gibi pütürlenir, tırnakta sararma olabilir, tırnağın beyaz kısmı ağırlıkta olunca, tırnak etten ayrılmış oluyor bir yerde, bu yüzden tırnağınızı etten dışa doğru ittiğinizde, sağlam tırnağınıza nazaran güçsüzlük hissedersiniz, daha ayrılma eğlimindedir, ve ağrı yapabilir. parmağınızın tırnak etrafındaki etleri kırışabilir, çizik çizik olup, parlak bir görünüm alabilir, bir nevi yaşlı elinin dokusu sizin tırnak etrafında olabilir ama bu öyle dibine girip incelemedikçe farkedilebilecek bir şey değildir, tırnaktan sonra 5 mm yer kaplar en fazla ki genelde 2 mm olur.

hafif bir koku yapabilir ama bu tınak mantarı kadar asla değildir. tırnak mantarında tırnakla et arası genelde nasır mı denir artık bilemem full doludur ama tırnak egzamasında bu olmaz, olsa olsa tırnağın beyaz kısmıyla pembe kısmının ayrım noktasında birikme olabilir.

şimdi şöyle de bir şey var ki hastanelerde egzama anlaşılmıyor. doktorların baştan savmasından mıdır desem bilemiyorum anlamazlar. gereksiz ilaçlar verirler. size tavsiyem eczaneye gidip tırnağınızı gösterin, onlar size uygun ilacı verecektir.

mantar ilacıyla egzama ilacı farklıdır. ikisi farklı hastalıktır.

bunu eczacınıza söyleyin. ilacı da hemen almayın, ilaç hakkında bilgi edinin öğrenin, egzama ilacıysa kullanın.

egzamanın başlıca nedeni de sinir strestir. acı şeyler yemeyin derler, etkisi ne kadar olur bilemiyorum.

egzama kişiden kişiye bulaşmaz ama kişinin kendi vücudunda yayılabilir. saçta, kulakta, kolda, dizde hatta ağlayan biriyseniz göz yaşınızın aktığı, gözünüzün dış ucunda dahi çıkabilir, sınırı yok bunun.

tınaklarınızı uzun tutmamaya bakın çünkü egzama kaşıntı yapar kaşırsanız daha da büyüyecektir yara zarar verdiğinizden. hem de tırnak içine dolan kalıntılarla taşıyabilirsiniz vücudunuzun diğer bölgelerine. uzun tırnak kaşıma isteğini de tetikliyor bu arada.

saç egzaması için m-furo losyon kullanın. vücut için de m-furo merhem kullanın. elosalic pomat diye başka bir merhemi de vücu için kullanabilirsiniz. tırnak için de net isim bilmiyorum bir kaç eczacıya sorup fikir alın, önerileni alın.