bugün

Türkçede gerekli harfler olduğu halde gidip başka dillerde aynı söylenişe sahip yazımları kullanan kişilere karşı başlatılmış kapmanyadır.
Örnek verirsek:
-Yha
-Chok
-Sheqer, vb.*
Türkçenin "turkcheleshme"sini önlemek için desteklenebilir bir kampanya olduğunu düşünüyorum.
Hatta bu "turkche" konuşanların abartıları da var. Örnek verirsek:
-ߣn
-S3N! ChOq S£V!y0Rm
Daha fazla devam edemeyeceğim, kendimi kötü hissettim. Bu kampanyayla ilgili sonraki entryler açıklama yaparsa sevinirim.
(bkz: sh£q£r!m dushtu)
edit:görünmeyen harfler düzeltildi
edit2: la olum niye mesaj atmıyosunuz "başlatıldı" yerine "paşlatıldı" yazmışım bkzdan anlamadım ne olduğunu. abov.
her türk evladının katılması gereken kampanya diyebilirim. özenti bir gençli sayesinde ortaya çıkmış olan bu saçmalığa bir son vermek gerek.**
(bkz: paşlatılmak) (bkz: ironi)
Sapına kadar katıldığım düşünce.
bu kadar güzel bir dili yetersiz bulup yeni harfler, sözcükler ekliyorlar. ayrıca normal konuşup yazanlar tarafından okunması da bir o kadar güç.
(bkz: ashqım yhaa chok sebiorm bn seNiiiii)

dili turkchelesen bir ülkenin kendisinin de turkchelesmesi an meselesidir.

yabancı sözcükler kullanmayın demiyoruz elbette, onlar girmiş artık kullanılıyor ; çıkarılması da çok zor olur. demek istediğim yeni yabancı kelimeleri dile almayın, türkçemizi mahvetmeyin.
kesinlikle desteklediğim kampanyadır. sosyal hayatta da yaptırımlarla uygulanmalı. (örneğin çevrenizde bu şekilde konuşmaya başlayan tanıdıklarınızı uyarabilirsiniz) elbette yazı dilinde daha çok dikkat çekiyor çünkü çevremizdeki bir çok insan duru türkçe ile konuşmuyor. artık yadırganmıyor o yüzden. oysa ne de zengin bir dilimiz var değil mi? kullanmıyorsak bile en azından ortaya karışık birşeyler yapmayalım.

kampanya tanıtımı kesinlikle benimle turkche konuşma! şeklinde olmalı. en azından ben o şekilde yürütüyordum.
kshinl!khle kahtılıyhorum
türkçeyi turkcheleshtiren herkesin yapımında ve yayınında emeği geçen herkesin allah belasını versin. bu kadar açık konuşuyorum.
hep destek tam destek verdiğim kampanya.
ayrıca;
(bkz: entry nick uyumu)
(bkz: aldığım güne lanet olsun)*