bugün

türkçe öğretmeni olduğu halde, gırtlak yapısı, alışkanlıkları ya da bilgi eksikliği nedeniyle türkçe konuşmayı beceremeyen kişi. kendisine (bkz: ahmet caferoğlu)'nun türk dilbilgisi adlı kitabı önerilebilir.
Muhtemelen ana dili türkçe olmayan öğretmendir.

kimisi topluma yararlı bir birey olmak, kimisi kusurlarını örtmek için öğretirken öğrenmek, kimisi de aç kalmamak için bu konuşamadıkları dili öğretmeye başlamışlardır.
bu eğitim sisteminde normaldir. suç onda değil, onu o branştan mezun eden ve atamasını yapanlardadır. selam gönderilir.
lise hocası olmasına rağmen "ne yapıyorsunuz çocuklar" yerine "nörüyorsunuz çocuklar" diyen hocadır.
kendisi de türkçe öğrenmek için o bölümde okumuştur ama nafiledir. allah öğrencilerine sabır versindir. gerçi türkçe konuşsa da öğrenclier sınıfta gırgır yapacaktır onun için ülkemiz şartlarında pek de önemsenmeyecek hadisedir.
türkçeyi doğu şivesiyle konuşan ve ya karadeniz şivesiyle konuşan kişiyi türkçe öğretmeni yapanların kaliteye önem vermediklerinin göstergesidir.
komik öğretmendir. birde düzgün konuşamayan edebiyat öğretmeni vardır ki aman aman evlerden ırak.
"gidiyormuydu?" yazan öğretmendir.
diksiyonla alakalı durumdur. yoksa devrik cümleler, yanlış veya eksik kelime bilgisi olan birini türkçe öğretmeni yapmazlar değil mi. gerçi bu sistemle.. ya ben lan neyse bir şey demiyorum.
genellikle anadolu liselerinde gorev yapan bunun etkısınde kalıp anadolunun her yerınden buram buram şive kapan hoca turudur.
şahit olmuşluğum vardır, öğrenci ile öğretmen arasında geçen konuşda ki bir söz şaşırtmıştır beni...

(bkz: çekostavakyalaştıramadıklarımızdanmısınız)* *

edit: bu kadar uzun bir kelimenin söylenmemesi doğaldır. *
(bkz: hakkari üniversitesi türkçe öğretmenliği bölümü)
çoğu yöresel ağızla konuşan öğretmendir. yapmacıklığa düşmeden gayet de yerli yerinde bir durumdur. bir kısmının ağız yapısı ve gelişimi hiçbir zaman istanbul ağzı ile konuşamayacak derecede kötüdür. muhtemelen üniversiteyi istanbul dışında okumalarından dolayı dillerindeki yerel özellikleri silememişlerdir.