bugün

Her şey kendi dilinde güzeldir. Nasıl Kur'an tecvid ile okunuyosa ezanın da aynı şekilde kendi dilinde söylenmesi doğru olandır.
Okunan mevcut ezan zaten türkün anadilinde.

Anadil doğumdan itibaren maruz kalınan dildir.

Müslüman bir çocuğun maruz kaldığı ilk kelimeler kulağına okunan ezandır. Yani bugün minarelerden okunan ezan da o çocuğun anadilidir. Fatiha da öyle, ihlas da, kuran ayetleri de.

Sizin türkçe ezan dediğiniz ise ezan değildir. Güzel bulup bulmamanızın da bir önemi yoktur. Camiye girmeyen adamın bunun hakkında yorum yapmaya hakkı yoktur. He ben hem namaz kılıyorum hem türkçe ezanı(!) savunuyorum diyorsan, boşa kılma. Stalin gibi kafirsin zaten.
Senin vergine sokayım. Vergi verdin diye adam mı oldun? Herhangi bir memurun maaşı da vergiyle ödeniyor hadi git herhangi bir kamu kurumunun işleyişine müdahele et vergi veriyorum diye. Bu kadar cühelasınız.

Her neyse ezan bizim istediğimiz formatta zaten. "Şu minarelerden yükselen sesi duyuyor musun, intikam bugün kaç yaşına bastı biliyor musun"
doğumunda kulağına ezan okunan bunca müslümanın, ana dili olmasına rağmen neden arapça konuşamadığını, 7/24 türkçe konuşan ailesine mi sormalı.
Ahmak. Arapça türkün anadili mi dedim? Okuduğunu anlayamayan zavallı. Oturup izah edemeyeceğim etsem yine anlamayacaksın.