bugün

türk ve italyan halklarının, huylarının, hareketlerinin birbirine benzeştiği gerçeğidir.

şu videodan da anlaşıldığı gibi, ziyadesiyle yardırıcıdır;

http://www.facebook.com/v...v=109460688494&ref=nf
''hepimiz bizans'ın çocuklarıyız.''fransua miteran ab toplantısında, türklerin üyeliğini istemeyenlere aynen böyle demişti.
beni italyan zanneden birçok ecnebi arkadaşımın tanıştıktan sonra bana şaşkın bi şekilde ifade ettikleri durumdur, bizzat yaşanmıştır ama genele vurulur mu, tartışılır.
günümüz türklerinin damarlarında dolaşan kanın sadece %5'inin safkan türk kanı olduğu gerçeği düşünülünce mümkün olabilecek bir durumdur.
kesinlikle doğrudur. kurallara tapan bir avrupa ülkesinde yaşadığım deneyimlerden yola çıkarak, yol boş ama yayaya yeşil ışık yanmıyor. italyanlar ve biz geçiyoruz diğerleri duruyor. markette poşetler paralı ama sebze reyonlarndaki küçükler ücretsiz. diğerleri poşet satın alıyor biz o beleşten faydalanıyoruz. otobüste bağıra çağıra sohbet ediyoruz onlar susup bize bakıyor. herkes sabah tokalaşarak günaydın diyor biz birbirimizin ensesine vurarak "what's up moroooon?" diye selamlaşıyoruz. evet çok benzeşiyoruz ...
doğru önerme. mesela almanlarla türkler akla kara gibiyken italyanlar ile benzediğimiz yönler çok fazla. acı kahve ile espresso, pizza ile lahmacun, makarnalar. geçen marketten pesso rosto diye bir sos aldım bildiğin bizim acıka. avrupada bir italyan mamülünü alırken pek düşünmüyorum, damak tadlarımız uyuyor.
eski roma, yeni roma, kızılelma, etrüskler filan. çok uzaklarda bir yerlerde buluşuruz geriye doğru gidersek.
her ikisi de kuzeyakdenizliler familyasının üyeleridir. sırp, hırvat, sloven ve fransızları es geç! kalan tüm milletler üç aşağı beş yukarı aynı kafa yapısındadır.