bugün

belli başlı büyükbaş şirketlerin medya ve görsel tasarım bölümlerine belli bir güruhun adamı diye alakasız tiplerin konuçlandırılması ile ortaya çıkmıştır.
tüm eğitim yaşamı boyunca müzik, sinema, tiyatro, müzeler ve sergilerden uzak durmuş edebiyatta da belli kesimin niyetlerine göre yazılmış kitapları seçmiş insanlar öyle grafik tasarım, afiş dizayn etmek ve bir içerik sunmak belli bir anlayışa hitap etme gibi işlerin altından kalkamazlar zira öyle bir birikimleri yoktur.
şablon mantığı ile hareket edip belli simgeleri aşure gibi birbirine karıştırmakla zevksiz renk ve font seçimleri ile pastel renkler devri kapanalı çok uzun zaman geçti.
(bkz: thy ramazan afişi)
photoshop cs3 kullananın grafiker olarak dolaştığı ülkemizde şaşırılmaması gereken durumdur.
Bizde alanında öncü kurumsal firmaların bile logosu düz yazıdan ibaret. Halbusi bi gavur ellerde öyle mi? Zalımın evladı hem marka isminin zihindeki çağrışımıynan vuruyor hemi de şekilli şüküllu yazılarınan sübliminal mesaj veriyor.

Misal Alman discount market devi lidl. Türkçedeki karşılığı kıççik gibi bişey. Şimdi bizde olsa patron mudur CEO mudur ne sikimse hayatta olmaz kıççik ne lan benim dedemin lakabı üç bacak fehmiydi misal benim sekkiz dene emmim var der laf anlatamazsın pice. O marketin ismi de özkalafatoğulları gibisinden antin kuntin bişey olur. Hoffff!
internetten Adobe illustrator cracklemiş türk yeğenlerin suçudur.