bugün

türklerin kürtçe öğrenmeme inadı olduğu iddiasıdır. kısmen doğrudur, iğrenç bir dili öğrenmek istemiyor olabiliriz. kaldı ki çok gereksiz bir uğraş olur, onu öğreneceğimize urduca öğrenelim daha iyidir. inattır evet.

(bkz: kürtlerden bıkan insan)
inat değildir. gerek duymamadır. ama bu şekilde lanse edildikten sonra inadına öğrenmeyeceğizdir.
(bkz: türklerin papua yeni ginece öğrenmeme inadı)
kürtçeyi dil olarak kabul etmemekten ileri gelir. mesele insanları bir dili öğrenmek için zorlamak değildir. mesele işine yarayacak olsa da kürtçe öğrenmeyeceğini beyan eden insanın kafa yapısıdır. zannediyorum görülmüyor. türklerin bir bölümü kürtlerden nefret ediyor ve kürtlükle ilgili en ufak bir uygarlık partikülünü kendi kültürlerinde görmek bile onların lekeli hissetmelerine neden oluyor. bu verilen tepkilerden de belli oluyor genelde. türkçe bu insanlara dayatıldı, oysa başka alternatifler bulunabilirdi. ortak diller çoğaltılabilirdi, bunu yine isteyenler öğrenirdi.

bugün çocuğunuzun kürtçe öğrenmesini seçme şansınız bile yok. bu noktada çıkıp bunu "insanları kürtçe öğrenmeye zorlamamalıyız" şeklinde anlayabilen sağlam kafaları samimiyete davet etmek yapılabilecek en mantıklı şey olsa gerek.
bir toplumda, birden çok dil olursa, ispanya gibi olur. artı kadim kürt uygarlığı derken, tarih boyunca tek bir devlet bile kuramamış kürt ırkından bahsedilmesi de ayrı bir ironidir. * * *
sürdüreceğim inattır.
bütün işyerleri kürtçe bilen eleman arıyor zaten...
kendi dilini ve halkını haddinden fazla önemseyen kürtçü zırvalaması. sabah akşam düşünüyorduk biz de "lan inat ettim şu kürtçeyi öğrenmeyeceğim" diye. tarihe, bilime, edebiyata kürtçenin katkısı ne olmuş, kürtçe öğrenerek bir insanın kazanabileceği yarar nedir diye sorarlar adama. inat değildir o, zaman kaybı olarak görmektir.
bir kısım sözlük yazarının, başlık sıçmak inadından daha kötü olmayandır.
kürtçenin dil olmamasından kaynaklanan bir durumdur. lehçelerin öğrenilme zorunluluğu yoktur. merak edip araştıran insanlar öğrenebilir ama öğrenmeyenlerin inat yaptığı düşüncesi yanlıştır. ortada bir inat varsa, "kürtlerin türkçe öğrenmeme" inadıdır.

hadi öğrendik diyelim. ne işimize yarayacak? kürtlerin çoğunluğunun konuşarak anlaşamadığını bilmeyen kaldı mı?

son olarak; bir çerkes, bir gürcü, bir laz çıkıp bizim dilimizi niye öğrenmiyorsunuz desin dünyada olan bütün lehçeleri öğrenirim. demezler.. bunu ancak kürtler der. sonra biz faşist oluruz.
(bkz: Kürtçenin evrensel bir dil olmaması)
türklerin çerkesce, türklerin lazca, türklerin özbekçe, türklerin tatarca öğrenmeme inadıyla aynı inattır. anlamadığım neden öğrenmek zorunda olduğumdur ki öğreten de yok yani ayrıca (bkz: başlık sıçmak).
nüfus kağıdımızda Türkiye Cumhuriyeti yerine Kürdistan yazdığı zaman söz öğrenilecektir. Lakin Türkiye Cumhuriyeti yazdığı sürece ben ve siz afedersiniz ama seve seve Türkçe konuşacaksınız. Nasıl? Efendim? Duyamadım?
aslında mesele resmi dil zart zurt meselesi de değildir tam olarak.

neden emperyalist ülkelerin dilini öğreniyormuşuz da Kendi toprağımızdaki dili öğrenmiyormuşuz (demogojiye bak sen)

Neden emperyalist ülkelerin dilini öğreniyorum ? hımm

Dil eğer ki başka bir ülkede yaşamayacaksanız bilgiye ulaşmak için öğrenilir.

ingilizce, almanca, fransızca hatta arapça, farsça.

Bütün bu diller bilginin dilleridir. Kaynaklar, yayınlar, bilimsel yayınlar ve dahası.

Kürtçe bilginin dili midir?

değildir. e o zaman neden kürtçe öğreneyim?

Hadi güneydoğu'da dağ başında bir sağlık ocağında doktorum, çevremde herkes Kürtçe konuşuyor ve Türkçe bilen de yok, olsa da yardım etmiyorlar bölücü olduklarından.

Öğrenir miyim?

öğrenirim, oradaki masum kadınlar ve çocuklar hizmetsiz kalmasın diye.

ama tutup da istanbul'un mersinin veya da Türkçe konuşulan Kürt nufuslu illerde yaşıyorsam görev yapıyorsam neden öğreneyim?

bana demogoji yapmadan mantıklı bir neden bulun. NYde yaşıyan anadili ingilizce olanlar, L.Ade yaşayan anadili ingilizce olanlar ispanyolca, italyanca mı öğreniyor sırf ispanyolca konuşanlarla anlaşmak için?

Ha avantajlarına kullanaiblirler bu nufusu dilleri öğrenmek için lakin sadece araç yaparlar o da ispanyolca gibi gelişmiş bir dili başka nedenlerden dolayı öğrenme ihtiyaçları varsa.
türklerin kürtçe öğrenmeme inadı olamaz çünkü türklerde küt kafası yok yani istese hemen öğrenir, ama neden öğrensin sadece 20 kelime ile konuşan türk düşmanları insanların dilini değmezler.
edit= öyle bir dilin olduğuna bile şüpheli bakıyorum.* *.
kürtçe öğrenmenin bir ötesine gidip, terörle hiçbir alakası olmadığı halde aşağılanan bir kürtün yerine koymalıyız kendimizi. oğlunu pkklı teröristin şehid ettiği bir kürt anne yerine koymalıyız kendimizi..

genç siviller bir eğitim programı düzenlemişti; çok istemiştim ama şartlar gitmeme elvermemişti. bir daha olsa gitmek isterim yine.

"biraz da biz kürtleşelim"

http://www.gencsiviller.net/haber.php?haber_id=23
doğru olan başlık kürtlerin türkçe öğrenmeme inadıdır.
zira türklerin öğrenmesi gereken daha kapsamlı diller vardır dünya üzerinde , ingilizce mesela. yahu bir insan neden kürtçe öğrenmelidir ki bunun mantıklı bir açıklaması varmı , sadece birkaç km2 alanda konuşulan bir dili neden öğreneyim.

bana ne gibi bir faydası dokunacak kürtçe bilmenin , asıl olan şey ise bu ülkenin anadili olan türkçe dilini neden kürtler ısrarla öğrenmiyor ; okullarda , devlet dairelerinde , hastanelerde türkçe konuşuluyor bu ülkede , sinemalarda orjinal dil filmlere türkçe alt yazı yapılıyor. Yok hayır siz konuşun kürtçe evinizde bana batmıyor , ama benim kürtçe öğrenme gereksinimim yok bence siz öğrenin türkçeyi...
Git fransızca öğren mis gibi
(bkz: Celui qui dit la vérité doit avoir un pied à l'étrier) (bkz: Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar).
kürtçe bilenlerin nasıl insanlar olduğunu bildiği için öğrenmeyi istemeyen harbi TÜRK'tür.
(bkz: biyerimden aşşa kasımpaşa)
kendi ülkesinde resmi dilini kullanarak hata yapan, ah ne kötü,cahil-i cühela, kınanası insan kişisi.*
kürtçe diye tabir edilen dünyada yazılı edebiyatı olmayan, 50-60 yıllık geçmişi olan, 500 farklı çeşit hırlamanın işe yaramamasından dolayıdır. zaten, iki kürt köyü kendi arasında kürtçe anlaşamazken türkler hangi kürtçeyi öğrensin.
kendi vatanı, kendi dili, kendi bayrağı olan bir milletin; bir vatana, dikkate alınacak bir bayrağa ve dile sahip olamayanların dilini öğrenme gereği duymamalarıdır.
kurnaz bir başlık. provakasyon promosyonuna müsait.

dövizleriniz neredeydi, onları da okumak isteriz.
kürtlerin türkçe konuşmama inadına paraleldir. yahu bir insan tanımıştım, inanmazsınız, yurt dışındaydı bu, ailelerinde bebeklere bir almanca bir kürtçe öğretiliyordu. televizyonlarında ya almanca ya kürtçe kanallar vardı. resmen türkçe'nin varlığını yok saymaya yönelik çalışmalar içindeydiler ailecek. "ee anam seninki inat değil de bir benimki mi inat?" diye sormazlar mı adama?
(bkz: sen türkçe öğren aq)
(bkz: nerde yaşıyoz lan)
(bkz: beğenmeyen siktiripgider afedersin)