bugün

evet. eski türklerin tanrısı gök tengri'den bu yana gelen bir akımdır.

yukarıda allah var, allah yukarıdan görüyor gibi söylemler de bunu destekler.
halbuki islama göre tanrı gökte degil her yerdedir.

aslında, iyi mi kötü mü bilinmez ama tebessüm ettirir.

neyse, türkler hala tanrıyı gökte sanmaktadır.

edit: zoruma falan gitmemektedir, dedigim gibi tebessüm ettirir.
evet bende öylelerine rastladım allah ıslah etsin.
Bu sadece türk geleneği degil ibrahimi dinlerdende gelen bir adet. Isanin havaya cikmasi felan yaziyor mesela incilde peygamberinde göke ciktiktan sonra allah ve melekleriyle konustugu yaziyor kuranda.burdan insanlar tanrinin daha cok yukarda oldugunu düsünüyor bu dinlerde. Ama tabi aslindaher yerde oldugunu yaziyor.
gereken yaniti turk milleti bin yil once dede korkut hikayelerinde deli dumrulun agzindan vermistir.

Yücelerden yücesin
Kimse bilmez nicesin
Güzel Tanrı
Nice cahiller seni gökte arar yerde ister
Sen inananların gönlündesin
Sonsuz olan cebbar Tanrı
Baki kalan settar Tanrı.
evet, tanrı göktedir. Dua ederken elimizi göğe doğru açarız. gök uzaydır aynı zamanda; yıldızları, gezegenleri, ayı ve güneşi görürsün bakarsan oraya. tanrı o sonsuzluğa sonsuz kudretiyle hükmeder. aslında türklerin tanrı'yı gökte araması yanlış değildir. dünya da zaten göğün yani uzayın bir parçasıdır. bu da her yerde olduğunu betimler aslında.
dinlerde hz. isa'nın göğe yükselmesi söz konusu değildir. allah'a doğru gitmek, ona dogru yönelmek geçer kuranda.
Harika bir şeydir!
Kültürümüzdür, özümüzdür.
Bu bizim asıl türklüğümüzdür işte- göktanrıcılık.
Müslümanım, elhamdülillah.
Ama arap değiliz biz. O burun kıvırdığınız inançlar 2.000 yıllık kadim türk inancıdır.
Öyle bir işlemiştir ki bu kadimlik, hiçbir anadoluluyu bundan döndüremezsiniz.
"Yukarıda allah var"dır ve hep öyle olacaktır.
Olması gerekendir.
Milletimle bir daha gurur duydum.
Dua ederken yukarı bakmak bunun kanıtlarından biridir.

Bu aslında yanlış da olsa bizim bir geleneğimiz hâline gelmiştir. Köktürklerden kalma bir gelenektir bu. Bu olayı çok yadırgamamak lazımdır. Bugün yaptığımız, doğru olduğuna inandığımız pek çok âdet aslında ta köktürklerden ya da başka türk devletlerinden kalmadır. Şaman kültürünün etkileri de hâlâ günlük hayatımızda çoğu zaman karşımıza çıkmaktadır. Örneğin 'kapı eşiğinde oturmamak' bir şaman geleneğidir ve bugün pek çok yörede kapı eşiğinde oturulmamaktadır l. Örnekler çoğaltılabilir. Sözün özü dil, din vb değişse de birtakım alışılagelmiş olaylar hâlen varlığını korumaktadır.
yok artiktir. lan kimse soylemedi mi?
bunun olup olabilecek en mantıklı açıklaması, ki bunu bilerek mi yapıyor diğerleri bilmiyorum fakat; hava dediğimiz şey kir, pas tutmaz, hava değişkendir, sürekli kendini temizler ve böyle yüce bir kavramı başka bir adamın demin balgam attığı yerdense havaya yapmak daha yeğ olabilir ama yine de bu tüm ibrahimi dinlerde olduğu gibi allah'ın her yerde söylevini yalan yahut yanlış kılmaz.
Dua ederken yukarı bakmak da bunu destekler.
mecazi olarak göklere, yani yucelere yakistirildigi için olabilir.
güncel Önemli Başlıklar