bugün

Karabük üniversitesi
Edit: başlık başıma kalmış sadece şaka yapmak istemiştim. *
tabi ki recep tayyip erdoğan üniversitesi, emine diye balık türü bile keşfettiler.
Öncelikle prestij kelimesini inceleyelim. Prestij ingilizcede reputation yada Türkçesi ile repütasyon, yani taninmislik, sayginlik, bilinirlik. Bu sifata sahip olabilmek için, sadece köklü olmak yetmez, iyi de olmak lazim.

Sirasiz bir sekilde yazarsak, Bilkent, Bogazici, Odtü, Itü'dür.

Edit: Objektif olmak önemli, herkes kendi üniversitesini yazar bu tür basliklara...
Kendi üniversitemi de ekleyeyim.
Koç Üniversitesi dir.

Edit: eksileyenler sanırım mesleklerde tercih kitapçığının ilk başına bakmayı unutmuşlar gerçi bakabildiklerine bile emin değilim ama neyse.
tabiki Boğaziçi, ODTÜ, iTÜ ve bilkent gibi üniversitelerdir
üniversitem diye demiyorum ama, çok olumsuz eleştirilecek noktaları olsa da, türkiye geneli bir sıralama yapıldığında şüphesiz itü de o listeye dahil olacaktır.
hacettepe de bu sıralamada kesinlikle yer sahibidir.
ufuk üniversitesi değildir.
Quacquarelli symonds dünya üniversiteleri sıralamasına türkiyeden giren üniversitelerin bilkent tarafından hazırlanıp yayımlanmış halidir.

http://www.bilkent.edu.tr...r/information/qs_2014.jpg
Gelecekteki üniversitem...
selçuk üniversitesi. sırf ben okuyorum diye prestijlidir tabi.
Ankara Üniversitesinin asla yer alamayacağı üniversiteler listesidir..
Bilkent, odtü, boğaziçi, itü, ankara üniversitesi.
Odtü, Boğaziçi, iTÜ, Bilkent, koç, Sabancı Üniversiteleridir.
Prestij universitesi.
Odtü, itü, Boğaziçi, istanbul, marmara, hacettepe, Ankara, gazi, Galatasaray tabi ki.
odtü
itü
boğaziçi
bilkent
koç
sabancı
istanbul üni.
ankara üni.
marmara üni.
gazi üni.
peeeh çektiren başlıktır.
buraya celan şengör hocanın bir sözünü ilave etmek istiyorum, hoca bir konuşmasında diyor ki : " Türkiye'de üniversite yok, bizim temel sorunumuz budur",

Not: buraya koç üniversitesi yazanlara cevap olaraktan, tuvalet kullanmayı bilmeyen bir öğrenci kitlesine sahiptir okul, bilginize sunarım.

(bkz: Sıc101)
Gazi , hacettepe , ankara , odtü , boğaziçi , istanbul , itü . Özellerden ise bilgi , bahçeşehir , bilkent .
Bilkent. gerisi laga luga.
ufacık tefecik diye kimsenin aklına gelmiyor okulum galiba. hiçbir üniversite sıralamasında adını dahi göremezsiniz. zaten milletimizin yüzde doksanı devlet üniversitesi olduğunu bile bilmez. lakin türkiye'deki 190 küsur üniversite arasındaki 6 araştırma üniversitesinden biridir. "prestij" kelimesiyle ciddi manada özdeşleşmiştir. asla okulumu yahut kendimi övme gibi bir amacım yok, lakin durum böyledir.
galatasaray üniversitesi.
Sayılı teknik üniversitelerden birisi olan karadeniz teknik üniversitesi De bunlardan birisidir.
Bölümüne göre değişir ama genel olarak odtü ve boğaziçi'dir.
maltepe üniversitesi

boğaziçi üniversitesi

tabii ki gaziantep üniversitesi.
fakültesine ve hatta bölümüne göre değişir. zaten bunun sıralamasını içeren listeler yayınlanmıştır.