mevcut şartlara baktığımda gördüğüm gerçek.
ukrayna zaten türkiye türkiye diyip duruyor. savaşın bitmesine dünden razı zaten.
rusya ise umduğu başarıyı kolayca yakalayamadı. büyük yaptırımlara maruz kaldı. dayanır ama zarar görür.
rusya ne istiyor?
kırım ve dombas civarı ayrıca nato genişlemesin dyor yani ukrayna natoya girmesin diyor.
ukrayna verebiliriz diyor ve tarafsız kalmaya o kadar, eskisi gibi uzak değil baktı gördü nato almıyor ve doğrudan yardım etmiyor.

aslında şartlarda anlaşılmış gözüküyor.
e diyelim oturup imza attılar bunların garantisini kim verecek?
valla türkiye verebilir.
beni bilen bilir günlük ve parti siyaseti ile işim yoktur çok uzağımdır.
benim de beklemediğim şekilde türkiye bu anlaşmanın garantörü olabilir. şartlar bunu türkiye ye bahşetti.
ukrayna nın isteklerine grantör olabilir çünkü türkiye nato üyesi ve nato doğal olarak ukrayna nın rusya tarafından ele geçirilmesine izin vermez.
türkiye bu açıdan ukrayna nın koşullarının zaten garantörüdür.

rusya nın isteklerine garantör olabilir çünkü ukrayna nato ya girmeye kalktığında veto yetkisi var.
evet en önemli kısım bu.
türkiye rusya nın isteklerine garantör olabilir bu söz rusya için yeterlidir.
yani ukrayna nato ya girmek isterse veto edicem sözü.
ruslar bunu kabul edecektir çünkü kendileri için elde edilebilecek en ucuz zafer budur. işi ucuz yollu halletmeyi seçmek gayet mantıklıdır.

tabi ondan sonra türkiye nin şanı şerefi için bir isteği olmalıdır.
ukrayna, rusya(dombas, kırım) sınırına türk varış gücü ınınıınııın.
bu türkiye için dünya da prestijini 5 e katlamak demektir.

son zamanlarda coğrafyamızdan çok çektik ama bu da coğrafya nın bir lutfu olacaktır.

türk barış gücü diyeceğime türk varış gücü demişim. düzeltmedim. alllah söyletti belki. kalsın öyle.
varayım gideyim kırımelineeeeee aman .
bak bu gerçekleşirse şimdiye kadar çok dillendirilen türkiye küresel güçtür sözü gerçek olur.

yeminle sana yarın öbürgün, bosna da, somali de belki küba taraflarında türkiye garantör olsun diyen devletler çıkar.
seviniriz tabi çünkü bunun ülke ekonomisine de katkıları çok olur.

bak şunu gene belirteyim.
türklük en tepe değerimdir.
bu anlamda arapla farsla işim yoktur.
çaktınız mı köfteyi.
doğruları söylemek te en büyük mutluluk kaynağımdır.

türkiye nin küresel güç olma meselesine gelince ya da aday olması meselesi diyelim.
bu bize hiç te ucuza mal olmadı bundan sonra da olmaz.
şahsen yaşadığımız ekonomik sıkıntıların bir kısmının bu bedellerden kaynaklandığını düşünüyorum.
kabaca bir hesapla, bu titrin bize 20 yıllık maliyeti 120 milyar usd falandır.
akdeniz sorunundan tut suriye ve s400 meselesine kadar bu bedeller ödendi.
daha önce de ırak meselesi var.
gereklimiydi değilmiydi konusu tartışılabilir.
Bizimkiler salak salak konuşmazlarsa; zati Türkiye'nin her zaman ne olduğunu herkes bilir. "Türk'üm" diyemeyen birinin yönetmesine ve üstelik bu kişi BOP Eşbaşkanı olmasına rağmen, Çavuşoğlu ve son kalan aklı başında birkaç devlet yetkilisi bu işi hallederler. ABD de Rusya da babamızın oğlu değil. Türk'ün çıkarı barıştan geçiyor ve çıkarımız için gerekeni yapmalıyız.
buna inanan da ne bileyim.
erdoğan'ın bir talimatına bakar dediler kaavede.
Allahın salakları lan tayyip o kadar atıp tutup sonra putinden özür dilemedi mı bundan 7 yıl önce, Putin bu adamı niye ciddiye alsın, bi keremde hayalcı kafa yaşarken Realizmden bu kadar uzaklaşmasanız. He acayip durdu valla.
ilk entry dikkatlice okunmayınca sacma enrylere sebep olmuş başlıktır.
argumanları oraya koyduk.
ayrıca kesin durdur demedik, durdurabilir dedik.
hayalleri olmayanın geleceği olmaz derler.
hayal de kuracaksın ki hayal değildir. ihtimaldir.