bugün

hazine ve maliye bakanlığınca açıklanmıştır:

"üretim odaklı ihracatı önceleyen türkiye ekonomi modeli uygulanırken para ve maliye politikalarının eşgüdümü ile tüm araçlar etkin bir şekilde kullanılacaktır. bu model ile üretimin ithalata olan bağımlılığı nedeniyle büyümenin yüksek gerçekleştiği dönemlerde yüksek cari açık verilmesi ve büyümenin düşük gerçekleştiği dönemlerde düşük cari açık verilmesi sarmalından çıkılacaktır.

2002'den bu yana ülkemizin altyapı ve lojistik hizmetlerinde önemli ölçüde mesafe kat edilmesi, bunun da bölgeler arası ulaşım imkanlarını kolaylaştırarak yatırımcılara eşit fırsat sunması, bunlara ilaveten sahip olduğumuz nitelikli insan kaynağı, katma değerli üretimin ve ihracatın kısa sürede artırılmasına katkı sağlayacaktır.

küresel olanak ve risklerin; pazara yakın, maliyet avantajına sahip, dijital altyapısını geliştiren, nitelikli insan sermayesine sahip, katma değerli ve yeşil üretim yapabilen, cari dengesi ve borçluluk oranı sürdürülebilir olan ülkeleri ön plana çıkaracak olması bu modelin ülkemiz için hayati seviyede elzem olduğunu göstermektedir.

bu ekonomi patikasında, katma değerli üretim ile ithal girdinin önlenebileceği sektörlere, küresel iklim değişikliğini önemli oranda etkilendiği tarıma, cari açığı azaltmada kritik rolü olan turizme ve istihdamın artırılmasına öncelik verilecektir. bu çerçevede, tüm kurumlar koordinasyon içinde şeffaf ve öngörülebilir bir şekilde türkiye ekonomi modelini destekleyecek selektif adımlar atacaktır."

Kaynak:https://twitter.com/HMBak...asi9mM75LPFsESjmtt3Rxw30g
ismail saymaz Twitter'da paylaşmış...

görsel
iktidara yaslanırsan ihya olur vergi kira bile ödemezsin.
yatırım, üretim, istihdam, cari fazla ve büyüme ile yola çıkmış, cumhuriyet tarihinin görülmemiş cari açık rekorlarıyla iflas etmiş sistemdir.

bu sistem neticesinde, mal varlığı olan, malda kalan, Dow Jones, S&P 500, bits ve birikimini dövize yahut dövize endeksli ürünler ile değerlendiren bireyler kazanmış/değer korumuştur.

her zamanki dış güçler konusunu dile getirenler, bu yıl Nisan itibarıyla dışarıda fiyatlar sadece %9,5 artarken bizdeki (iTO) enflasyonun %62 olmasını açıklayamadılar.

5 yılda 5 merkez bankası başkanı değişimi(Cumhuriyet tarihi rekoru) Murat Çetinkaya, Murat Uysal, Naci Ağbal, Şahap Kavcıoğlu Hafize Gaye Erkan. Yine son 5 yılda Tedavüldeki 200 TL’lik banknot sayısının 6 katına çıkışı. bir dönem 900'leri bulan CDS(Credit Default Swap)

Güven, şeffaflık veri odaklılık ile yönetilen enfes sistem. sözde tek haneli enflasyon hedeflenirken asgari ücrete %50 zam yapılan, liyakat yerine biat tercih edilen, bitkisel insanlar yaratan sistem. ihracat rekorları! ihracat rekorları diye nidalar atılırken ithalattan bahsedilmeyen, kuru tutmak için arka kapıdan milyar dolarlar yakılan sistem. Swap hariç merkez bankası rezervlerini söylemeye yazmaya utanıyorum. Yazık çok yazık. Politika faizi 8,5 döviz dönüşümlü kur vadeli faizi 43. Kkm’de biriken 130 milyar dolara yakın sözde tl. Yaşasın liralaşma stratejisi.

laboratuvarlar biat oyuncularına yanıt vermediği için bu mizaçtaki insanların tercihleri bilimden ziyade olağanüstülükler başarma iddiasındaki heterodoks açıklamalar olur, bu cenahın kozmolojisinde nasılsa bir türk dünyaya bedel. elbette ki tarihe geçecekler. şu cengiz'e söyleyin adalet mağazası açsın diyeceğim de sanırım güven satın alınabilen bir şey değil.

nitelikli işgücü açığının günden güne artması, oturulabilir evlerin 3m, c segmenti saçma sapan otomobillerin 1m üzerinde rakamlarla fiyatlanması

geçen hafta iş için 8 gün istanbul'da kaldım. günlüğüne 85 euro yazdılar. otele girdiğimdeki oda fiyatı ile son gün ödediğim oda fiyatı aynı değildi. Yaşasın değerli tl.

öyle veya böyle seçime giderken bir tercih yapılacaktı, tercih seçim ekonomisinden yana oldu, seçim bitti, rezerv bitti rasyonele döndük, dönmek zorundaydık.

sahi, sözde milliyetçi tayfanın, sığınmacı sayısına, ülkenin dört bir yanını arapların satın almasına hakeza yağmalanmasına ses çıkarmamalarına şaşıran kaldı mı hala?

her ne kadar gülerek yazsam da ülkem için endişelenmeye devam ediyor, Celal Şengör’e katılıyorum.

https://www.instagram.com...fa/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Dilerim 6 ay sonra yeniden seçim ekonomisi uygulanmaz, Mehmet Şimşek, Cevdet Yılmaz görevde kalır, hakeza h. gaye Erkan. Hakan Kara, Daron acemoğlu, Kerim Rota, Özgür Demirtaş ve Mahfi eğilmez de ekibe dahil edilir. TCMB hızlıca itibar tazeler, gerçekten bağımsız olur. Dış borçlar vesilesi ile ulusal güvenlik açısından sorun teşkil etmez.

yerel seçimlere kadar biraz sıkı para politikası yani şey, lisan-ı iktisada göre Plug-in Hybrid moruk. yerel seçimlerden sonra, bam bam bam! lısan-ı hamasete teşnesin malum.

Sevgiler.
Para basalım!
Döviz? Arap marap buluruz bi şekilde!

Elde ne var? Onu da satalım!

Yakında thy yi bile satacaklar!!!!!!!! Bilgisi geldi.
Anladığım kadarıyla yeniden değişecektir.