bugün

Türkçeye bi çok kelimenin arapça ve farsçadan girdiği düşünüldüğünde pek de garipsenmeyecek durumdur.
sandık kadar kafasının içinde fındık kadar beyni takır tukur edenlerin aklını kurcalayan, vicdanını rahatsız eden durum. her bir boku hallettik, her sorunun üstesinden geldik bir bu kaldı değil mi. aman ne büyük dert, aman ne büyük ızdırap.
eğer sadece orjinal türk isimleri verilseydi bu kez de o aileleri ırkçılıkla suçlardınız, yani değişen bişey olmazdı. hem bu isimler, ada dan, su dan, berkecan dan, ıkınsu dan dahamı kötü isimler.
islami kültürü yaşatma amaçlı süregelen bir gelenektir. seküler zihniyet batı kaynaklı her şeye medeniyet, çağdaşlık, modernlik olarak bakmakta; ancak iş islami kültüre gelince her unsur gericilik, yobazlık, bağnazlık niteliği taşımaktadır. medeniyetimiz islamdır, kültürümüz islamdır, hayatı islamdır, dini islamdır. 80 küsür yıldır batı kuyruğunda dolaşmayı çağdaşlık olarak görüyorsunuz, bir arpa boyu yol almış değilsiniz. 79'da islami devrim yapan iran bile, türkiye'den bin kat daha gelişmiş durumda.
(bkz: 88 yıllık türkiye vs 31 yıllık iran)
kendine nece olduğu bilinmeyen nick şeçenlerin zoruna gider.
(bkz: karizma türk adları)
(bkz: çingenle akraba fars)
(bkz: cahil arap)
(bkz: koduğumun zerdüştleri)

(bkz: tek entry dört ırkçılık)
normal eylem.
oğlum ülkede türk yok halkın yarısı kürt, laz, çerkes, boşnak, arap, zaza, rum, ermeni.

iç anadoluda yapılan araştırmaya göre halktan alınan dna'da bir yerde okudum çoğumuzda hitit, frigli geni bulunmuş çok azımızda orta asya tipi gen varmış. çoğumuz türk değiliz bunlar ezber bozacak şeyler aslında.

not: ben kendimi türk hissediyorum o ayrı ama hissetmeyen az değil.
çocuğa arapça ve farsça isim vermeyi kendi kültüründen uzaklaşma sayan, fakat kendisi ingilizce bir kullanıcı adı seçmiş olan yazarın kafa yorduğu gereksiz durumdur.
arapça oldukları için değil, önemli ve değerli şahsiyetlerin isimleri oldukları için yapılandır.

kimse kulağa güzel geliyor diye ya da "arapça" diye ali adını vermiyor evladına. allah'ın arslanının adı olduğu için bu ismi seçiyor.
aynı şekilde kimse zeynep ya da fatma ismini "arapça" olmasından dolayı tercih etmiyor. peygamberimizin kızlarından kimilerinin adları olduğu için tercih ediyor.

kafayı çalıştırmak lâzım.
türklüğün cumhuriyetten sonra meydana geldiğini sanan cahil bireyleri rahatsız eden hatta fitil etkisi yapan durumdur. gerçekten türk ismi mi koymak istiyorsun cücüğüm? hani hiçbir ırkın dilinden etkilenmemiş, salt türk isimleri. dur sana yardımcı olayım.

erkek veledi ziyanın olursa;

-ağakakan.
-Biligköngülsengün.
-bongulboğa.
-Erankastöşek

güzel tercihler bence. olur da kız olursa;

-Balakatun.
-Bürünçük Büşünçek.
-Erdenikatun.
-Paşabegim.

senin için seçtiklerim bunlar bebeğim. türklüğü yaşatacak, asrın kahramanı sensin. yok eğer bu ve buna benzer türk isimleri koymazsan, ağzını gözünü kırarım senin. kıçımın ırkçısı seni.

bödüt: ulan bak tutamadım kendimi. bak canını yediğim, türkiye birçok ırkın sentezidir neticede. adının türkiye olduğuna bakma, saf kan türk pek yaşamıyor bu ülkede. he sen buna rağmen, sentez bir ülke olduğumuz gerçeğine sırt çevirerek "mutlaka türk ismi konulmalı" dersen, senin için seçtiklerime bir daha göz at. salt türk isimleri işte bunlardır. bürüncük büşüncek'in düğününe çağırmazsan küserim. altın takıcam valla bak.
gereksiz bir olaydır. güzelim isimler dururkene.
Arapça isimlerin islamiyetle ilgili olduğunu düşünmüyorum. islamiyetten öncede vardı o isimler. Kendi kültürünüze sahip çıkın. Mesela ben protesto yoluylada olsa yeğenimin adına Alp koydurdum.
bir araştırmaya göre Adana sancağında (suan ki mersin ve bazı yerleri içersine alıyor) 1500'lü senelerden sonra artış göstermiştir. daha önceleri gündoğdu, timur gibi isimler kullanılıyormuş.
http://turkoloji.cu.edu.t...e_kisi_adlari_uzerine.pdf
iki ismimin ikisi de arapca kökenli hangisine yanayim.