bugün

eğer ticaret kaçak yollardan yapılıyorsa kârlıdır, yasal yollardan yapacağım diyorsan işin özü aldın başına belayı. devlet âdeta biri ticaret yapsa da biz de nasibimizi alsak der gibi beklerken aslen kendi ülkesinin geleceğine zarar vermektedir. sonra ticarete can verin. adamın önünü açmiyorsun ki bir yol alsın. sonra yav efendim bunu böyle yaptık neden buradan patlak verdi..
eskiden mümkün idi. şimdilerde ise, hilesiz ticaret imkansızdır. yıllardan beridir ticaretle uğraşan biri olarak tecrübelerim bu yöndedir.
Son 5 yilda neredeyse imkansizlasandir anca tezgah kurar kacak biseyler alip satar gecinebilirsin.
küçüğünü yapmak imkansızlaşırken, büyüğünü yapmak anormal karlıdır. ancak bunu hükümetle yakın ilişkileri olan çok ufak bir azınlık başarabildiği için para kazanmayı unutun. en iyisi bi devlet kurumuna kapağı atın orta halli yaşayın gitsin...

edit: aaa unutmuşum devlete girmek de göt yalamaktan geçiyor.
zor bir şey değildir. iyi araştırıp , uygun sektörleri iyi belirlemek gerekir.
son yıllarda döviz kuru ve piyasadaki daralma yüzünden çok zorlaşan durum. piyasada nakit olmadığından hep 5 aylık 6 aylık çekler ile tahsilat yapabiliyoruz. sonra nakit daralmasından lanet olasıca faktoring lere mecburen bulaşıyoruz ve kazandığımız parayı da onlara veriyoruz. bankalar da piyasadaki bu riski gördüğü için limitleri inanılmaz aşağılarda tutuyorlar. 2016 da önlem alınmazsa bir çok firma da batacak.
yalan dolan , tehdit , herkesin mafya kesildiği , herkesin birbirine sokmaya çalıştığı piyasadır.
Çin'de 4 sene yaşadıktan sonra Türkiyeye geldiğimde Çinlilerin bile asla kullanmadığı malları ORiJiNALMiŞ GiBi satan hıyarlar bide böbürlene böbürlene ABi BU ORiJiNAL der.

Başımdan geçen bir olayı anlatayım .

Çin'de iphone 6 plus ekranı kırıldı . Ekran fiyatları 40 yuanden başlıyor 500 e kadar yolu var . Adam diyorki dandik mi istersin yoksa en iyisimi , bir defasında dandik tak dedim . ekran hafif kararık ve renklerin sanki 4 kat gölgesi var . dedim beğenmedim orta kalite takın . adam çıkardı taktı 100 yuan verip çıktım
3 ay sonra aynı telefonu TR ye getirdim.
yine ekranı kırıldı . Lanet olası camı yaptırmak için 350 tl verdim ve 40 yuane taktırdığımdan daha dandik artık fotoğraflarda koyu renklerin siyaha yakın olduğu bir ekran taktı . Diyalog aynen şu:
-abi dandik takmışsın
+YA OLUR MU KARDEŞiM BU ORiJiNALE EN YAKIN OLAN EN KALiTELiSi AMA iSTERSEN 700 TL YE ORiJiNALi VAR ONU TAKAYIM
-abi ben çinde yaşadım bu taktığın ekran 20 tl bile etmiyor
+ ya kardeşim beğenmiyorsan eski ekranı takayım git yaptır yaptırabiliyorsan
.
işte Türkiyede ticaret aynen bu şekilde dönmektedir.

Çinde ticaret yaparken başıma gelen olaylardan anlatayım.

Çinde türklere ticari destek veriyordum . Fabrika fabrika geziyorsun tabiki.
türklerde geldiğinde hem tercüman hem de lojistik gibi sorunları çözmek için seni kiralıyorlar . ama işin güzel tarafı maymun gibi oluyorlar ve ülkede tuvaletin yerini bile bulamayacakları için yanında babası gibi geziyorsun.
Neyse..
4-5 farklı kişiyle çalıştım . birisiyle zencefil fabrikasına gittik . adamlar tesisi gezdiriyor depolama yerine gittik biyerde buzlu dolaplar , dolapların içinde pırıl pırıl parlayan taptaze zencefiller . Diğer tarafta dolabın içine bile konmamış topraklı pis zencefiller . Bizim türk naptı tabi?
-tercüman arkadaş şimdi biz en ucuzunu istiyoruz bu dondurucular falan hep mala ekstra bindiriyor. yıkatmak bile paralı . bize en ucuzundan ayarla .
inanın o zencefiller normalde soğuk zincirle ülkeler arası uçarken , bize çelik konteynerda geliyorlar.
Bir diğeri telefon aksesuarları getiriyor . 1 tl ye olan ürünü trde 50 tl ye satıyor .

inanın yazabileceğim tonlarca sayfalarca anım var .

Özetle Türk halkıda kerizdir . 1 kuruşun hesabını yapıp bimde asla ne aldığını , ne yaptığını bilmeyen asalak bir milletiz . 50 seneye mutant olmaya mahkumuz .

Gücünüz varsa kaçın kurtulun.
Eğer namusluysanız ananız belleyecek... eğer ordan burdan torpil vs. Alıyorsanız zengin edecek olan eylemdir...
ne kadar pislik bir toplum olduğumuzu anlarsınız. malı alır parayı ödemez, yaptığı iş yoktur ama sizin işinizi de yapmaz, öylesine uzatır, hatasını kabul etmez sizin üzerinize atar, iş verirsiniz neden yapmadın diye sorunca makine bozuktu der. iş verirsin yarım yapar, eksik yollar.

bir gün kafayı kırar sikerim sizin ticari ahlakınızı der yurtdışından mal alır, yurtdışına satmaya başlar türke mal satmazsınız. bu ülkeden bi sikim olmaz ben size söyleyim.
torpilli çevreniz varsa basamakları beşer beşer tırmanırsınız.
türkiye de müslümanlarla ticaret yapmak, hatta dünyada müslümanlarla ticaret yapmak olarak bahsi arttırıyorum..

ağızlarından düşmeyen allah, kitap ile bin türlü şeytanlık peşinde koşan tacirlerdir.

elin hristiyanı, yahudisi, ateisti ile iş yapınca ne demek istediğimi daha iyi anlıyorsunuz.

bu derece iş ahlakı "0" olan memleket varsa o da arap ülkeleridir.