bugün

yani bir cami 1000 kişi alıyor desek -ki aslında çok daha fazla alanları vardır ve ortalamada 2000 falandır- 87 000 000 kişilik cami var demektir. en yoğun olan cuma ve bayram namazları dahil bu sayıya hatta yarısına ulaşımlası imkansızdır lakin ufak çocuklar, bebekler ve camiye gidemeyek kadar yaşlı ve hastalar ayrıca müslüman olmayan kesim, uyanamayanlar vs derken sayı oldukça düşük kalır. yani 20 000 000 kişilik cami en yoğun zamanlarda dahil yeterde artar bile türkiyeye. kaldı ki vakit namazlarına camiye giden insan sayısı çok ama çoook daha azdır. camiler günde 5 vakit 10 ar dakikadan 50 dk işlev görür. ayda ise 25 saatlik bir işlevi vardır. halbuki üniversiteler günde 12 saate yakın eğitim verir yani işlevseldir ve ayda 252 saat işlevseldir.

diğer taraftan üniversite sayısı 190 dır (Bunlardan 114'u devlet üniversitesi, 76'sı vakıf üniversitesidir). türkiye de Yükseköğretim açıköğretim dahil 4 milyon 975 bin 690 öğrenci okuyor. bakın açık öğretimi de katıyorum işin içine! toplam öğrencilerin yarısına yakını yani yüzde 46,7 si açık öğretimde okuyor.

bu ülkemizin neden geri kaldığını gösteren açık bir ipucudur. şimdi dindarlar bana kızacaklardır belki ama işin doğrusu bu dostlar. açık öğretim gibi sizde evden namaz kılabilirsiniz.

şimdi camileri halk yaptırıyor diyecekler olacaktır. evet haklısınız %90 ına yakınını halk yaptırıyor ve devlette imam atıyor, ısı, su vs giderlerini karşılıyor. tabi diğer taraftan devlet cami yapımını destekliyor. eski camileri bulup onları restore ediyor vs..

sonuç olarak sormak istediğim soru şu;

onca üniversite öğrencisi sınavlara girip, yıllarca didinip uğraşırken, kazanamayanlar intihar ederken, sizler cami de namaz kılarken mutlu olabiliyor musunuz???

cami yaptıracağınıza para toplayıp üniversite veya herhangi bir okul yaptırma zamanı gelmedi mi artık?

edit: kişi başına düşen cami ile ilgili polemikler üzerine edit yapıyorum.

77 milyon ülkemizde %50 kadındır ve böyle ce 38 milyon kalıyor. nüfusun büyük çoğunluğu genç ve çocuklar. çocukları çıkarıyoruz 25 milyon kalır. yaşlılar, sakatlar, müslüman olmayanlar ve gelemeyenleri çıkardığımızda 15 milyon ancak kalır.

15 milyon u 86700 e bölersek 173 yapar. yani cami başına 173 kişi!

cumayı dışarı da kılanlar ise bazı şehirlerde herkesin aynı yani merkez camilere gitmesinden kaynaklanıyor.
(bkz: basbakan olacak adam)
dogrudur dedigim sayi. yeterli camii oldugu kadar yeterli unuversite de vardir aslinda. dogu'ya biraz el atildigi zaman yeterli okul da vardir. yollar ceki duzen verildigi zaman onlar da yeterlidir. yeterli olmayan insanimiz. millet bir sey demesin diye cuma gunleri camii dolduranlar, sadece okumus olmak icin boktan bolumlerde okuyanlar, ezber mantigi ile ogrencisini egiten ogretmenler. neyse her sey var aslinda da, insan yok bizde.
burada bir sakinca gormuyorum lakin egitim kurum sayisiyla oldukca ters dusuyorsa sakinca olusabilir. ama toplumun kafa isleyisiyle de alakali. soyle ki kisinin hayati boyunca gordugu egitimin bence dine olan yaklasimiyla alakasi oldukca fazla. Ne kadar cok egitim gorursen o kadar mantikla yaklasirsin arastirirsin, sorgularsin ve en sonunda asirilasmadan hayatinda uygulamaya baslarsin. Ya da tam tersi asla hayatina sokmassin. bu iki tur insanin da topluma bir zarari yoktur. Ne yaparsam kendime kafasinda olurlar. Ama okumayan bir insani baz alirsak dine yonelimi daha fazla olur bunun da bir zarari yoktur lakin mantik ve dusunme yetenegi devre disi kalir ve kendini belli bir kaliptan disari cikaramaz.
görsel
Üstelik Vakit namazlarında doluluk oranları %1 falandır. Yani her ilçeye bir cami yetiyor olabilir. Ya da 2.
üniversiteler de çok sayıda ülkede. cami de yaptırmayın üniversite de yaptırmayın. yatırım yapın, yaptırın. en iyisi bu olsa gerek.
boşuna para. boşuna işgal. Camii çok diye bir ülke de dindarlık o kadar çok demektir.

Unutmayın gösteriş = inanç değil.

Sadelik olmalı herşey. Bu kadar camiye ne gerek var ki? Olmasın demiyorum olsun ama bu kadar camii ülke nüfusundan fazla kapasite de olunca savurganlık oluyor.
(bkz: yetmez ama evet)
Arz talep meselesi üzerine dengelenmelidir. Fazladan cami yaptıran ülkelerin insanları cennete gidecek diye bi şey yok. O camileri doldurmak lazım gelir. Lükse şatafata da gerek yoktur. Cennet için bir hasır yeterlidir. Yeter ki senin gözün namazda olsun.
Megavizyon kapandi,camiyi siktiret.
o camilerin % 90 ını halk kendi parasıyla yapıyor.
dolayısıyla sana giren çıkan bir şey yok.
bu kadar cami yapan hayırseverler aynı zamanda okul da yaptırıyor bu ülkede, hastane ,aşevi ve çeşme de yaptırıyor.
sen ve senin kafandakilerin kime 5 kuruşluk hayrı dokunuyor onu söyle sen.
yıkılsın camiler açılsın üniversiteler.
Her önüne gelen okul okumasın kardeşim açılmasın üniversiteler siz kazanın çalışın burda entry gireceğinize çalışında ilk 10 bine girip üniversite açın demek yerine hangi üniversiteye gitsem diye düşünün. Bir cami 2000 kişi alıyormuş yavaş at ulan.
Fazla görenler camiye hiç gitmeyenler sanırım cumaları yağmur altında kar altında hiç namaz kılmamışlar.
istatiksel konuşmalara yol açar. hemen bir hesap yapılır ve ortalama 807 kişiye bir cami düştüğü düşünülür.
1000 kişi alan camiye takıldım ben.

olum kabuğunuzdan çıkın azıcık etrafı inceleyin. 1000 kişi nasıl alacak cami ?

bizim köyün camisi 100 kişi alsa bayram yapıyoruz.

he fazladır azdır kısmına takılmam ben. ama bayram namazlarını baz alarak konuşur isek istanbul gibi yerlerde cami sayısı yetersiz kalıyor.

cuma namazında da sıkıntı yaşanan yerler mevcut dışarıda kılınan yerler söz konusu.

he bu kadar kütüphane olsun tribine giren arkadaşlar. bizden kütüphane için para istediler de vermedik mi ?
Bu ülke de camide yeterli üniversitede. Her mahalleye yada iki üç mahalleye bir cami şart. Her ilde de üniversite var. Boşuna gevezelik yapmayın amk.
her üç erkeğe bir kadının düşmediği sözlüğümüzde, kişi başına düşen cami adedi 2 olacak.

durmak yok yola devam.
Bir işsiz adam tespiti.
Bir de kütüphane sayısına bakılmalıdır.
bir an için sayının doğru olduğunu olduğunu kabul edelim;

sevindirici bir durumdur. gerçi o camilerin her biri 1000 kişi alacak kadar büyük de değil. keşke olsa. çoğu küçük, cuma namazlarında cemaatin dışarıya taştığı camiler.

derdi okul, hastane olan 'ayy ne kadar da düşünceli' arkadaşlar yıkıma bar/disko tarzı mekanlardan başlayabilir. bence son derece gereksiz mekanlar ve tamamen israf.
Bir de kütüphane sayısına bakılmalıdır.