bugün

ünlü mizah yazarı rahmetli aziz nesin'in tespitidir. zaman zaman bu konu türkiye gündemine gelmektedir. bazen halkımız kafaların basmayacağı öyle aptallıklar yapıyor ki rahmetliye katılmamak elde değil. ulu önder atatürk türk milleti zekidir demiştir. aziz nesin'de yüzde 60 ı aptaldır demiştir hangisine inanacağız.
bu tespiti duyunca insanın usta indirim bile yapmış diyesi gelir.
bu önermeye katılanlar acaba kendilerini bu yüzdelik dilimlerinin neresine koyuyor diye meraklandıran durumdur.
herkesin kendisini yüzde 40'lık dilim içerisinde görmesine neden olan önerme.
kendini diğer %40'lık dilimde görenlerin söylemidir. sadece görenlerin ama, öyle olup olmadığı tartışılır!

edit: aynı zamanda bir aziz nesin söylemidir. daha sonra aldığı tepkilerden dolayı; "peki düzeltiyorum, %70'i aptaldır." demiştir.*
''keşke küsüratlı vereydin de çemkireydik'' demek istediğim şahsın, olağanüstü zeka ürünü olan genellemesi.

bak sana tavsiye. ilerde türk halkını böyle bir genellemeye tabi tutmayı istiyorsan, türkiye'deki erkeklerin %70'i yerine %72.8'i iktidarsızdır, pipisi bile yoktur de ki, daha fazla ilgi görebilesin.
(bkz: olmamış diyoruz)
ırkçılığın azda olsa gerilediğine bakarak söyleyebilirimki durum biraz olsun değişmektedir diyerek farklı bir bakış açısı getirilebilecek düşünce.
(bkz: ırkçılar aptaldır)
"ben tekim siz hepinizsiniz!!!"
ne lan bu?

neye göre kime göre aptallık? aptallık nedir? iq ölçüm merkezi her kesimin, kendi şartlarına göre iq'sunu mu ölçmüştür. böyle olsa bile iq ne zamandan beri bir otorite olarak kabul edilmektedir.
peki, zekilik bilimsel veri üretme düzeyine göre mi, yoksa müzik üretme düzeyine göre mi, yazarlığa göre mi, işinde başarılı olmaya göre mi, ticari zekaya göre mi hesaplanıyor.

zeki insanları tanıyamazsınız, zeki insanlar ayrıdır!
en zeki insanı aptal olarak görebilirsiniz, çünkü size kendisini aptal olarak gösterebilecek kadar zekidir.
aptallarda da öyle bir şüphe vardır ki, onu bu aptallığından dolayı zeki sanabilirsiniz.
salak mısınız lan! gidin işiniz gücünüz yok mu!
bu söylem çok kolay manipüle edilebilinir. mesela bunu ben söylesem -ki ben söylersem 92,45 derim- bazı sivri zekalılar sen kendini 7,55'e mi sokuyorsun diyebilir. ama bu anti söylem tutarsızlaşır eğer bunu aziz nesin'e de söylersen. çünkü aziz nesin bu sivri zekalıları donunda boğar. madem zortluyor bu anti-söylem demek ki geçersiz olabilir. ve evet 7,55'deyim. hadi naş.
- kendini akıllı sanan herkes aptaldır.

voltaire
deli saçması tespit .
türk milleti zekidir

Ben demiyorum Ata öyle diyor .
aslının çok farklı olduğu olay. aslında aziz nesin siyasi bir olaya değinmek istemiştir. bu ünlü sözü 84 yılında trt de bir programda söylemiş ve yanında da ali poyrazoğlu varmış. ali poyrazoğlu program çıkışı nesin e sorar ;'' üstad neden böyle birşey dedin çok ağır olmadı mı?''. aziz nesin de '' aslında yüzde 94 ü aptal dicektim ama acımasız olur diye ağzımdan yüzde 60 çıktı''... yani burda 82 anayasının referandumundaki kabul oyunun oranıymış. aziz nesin'in aslında demek istediği başka boyuta girdi, ve geri de dönmez. şuanki bilineni de doğru mudur? bence az bir oran bile; malesef...
voltaire bu konu üzerine bir kaç söylem etmiş olabilir. ancak sadece etmiştir yani. bir de ludwig Wittgenstein örneğimiz var. ne yapmış bu zat ona bakalım. kendisi öğretmenlik yaptığı zamanlarda öğrencilerini kızlar ve erkekler olarak ayırmış. erkeklerinde zekilerini seçmiş onlarla ilgilenmiş geri kalanları da kaba dayağa tabii tutmuş. dayak dediysem harbi dayak. bir öğrencinin bir tarafını kırınca okuldan yollamışlar bunu. zeki adamsın ama bu kadar da yapma diye. daha sonra Tractatus adlı eserini cambridge'e tez olarak sunmuş. mülakat sırasında mülakatı yapan tiplere "anladınız mı? pek sanmıyorum zaten anlayamazsınız da" gibi söylemlerde bulunmuş. bu kurul ise ludwig Wittgenstein'in kabul edilmesi yönünde karar almış hevesle.

peki bunu niye anlattım? voltaire varsa ludwig Wittgenstein de var demek için. demek ki bu tespite geçmişten yarenler bularak yaklaşamayız. biz şimdiye bakalım. mesela sol frame'e bakalım, mesela seksizme bakalım toplumda, olmadı faşizme bakalım. yetmedi mi ulan? gerontokrasiye bakalım o zaman. neden %92,45 anlaşıldı mı? hayır. %7,55'in yüzde kaçı burada? haha.

sonradan not: zekiyiz, çalışkanız diye yaydınız götü iyice.
yüzde 47 si kesinde diğer yüzde 13 ü hangisi onu düşünüyorum.
türk milleti dünya'nın en zeki toplumlarından biridir. ancak bu zekasını daha çok dolandırıcılık gibi konularda kullandığı için bazı çevreler tarafından aptal denilmektedir.
ilk bakışta cumhuriyet gazetesi tarafından yapılmış bir anketin zaman gazetesi tarafından haberleştirilmesi olarak algılanan durum.
(bkz: köylü milletin efendisi ise aptallık kaçınılmazdır)
'peki bu aptal saydıklarının gaflet pardon aptallık uykusundan uyanmaları için ne yaptın' sorusunu akıllara getiren önermedir. bu arada

(bkz: bir kaç analizde yüzde oran verecek derecede zeki olmak)

(bkz: pes doğrusu)
kesinlikle doğru olan önerme.bunu anlamak için deha olmak falan gerekmiyor.seçim sonuçlarına bakmak veya halkın medya tarafından beyninin nasıl yıkandığını idrak etmek kanımca yeterli olucaktır.ha onuda göremiyorsan sözlükte yazılanlara bak.
son seçimlerde gösterdiki umut gelici gelişmeler var bu konuda. kafasını kaşıyan adamlar çoğalıyor inşallah.
aziz nesinin bu görüşüne katılmayanlar yüzde 60 ın içinde olanlardır. bende yaşamım boyunca yaptığım aptallıkları hatırldıkça yüzde 60 ın içinde olduğumu görüyorum.
ferhan şensoy'a göre atatürk'ün çok önceden fark ettiği durum. (bkz: 3 kurşunluk opera)

" ... ben bunları niye anlattım? şunun için, atatürk ideolojisini ortaya çıkarırken bu halkın aptal olduğunu aziz nesin'den çok daha önce keşfetmişti çünkü"
%40.2 + %28.18 + %14.67 + % 5.02 + %4.75 + %2.23 + %0.97 + %0.46

öğretmeniiiim! sonucu kümülatif mi kabul edeceğiz?

96.48
bu saçma teoriye ve inanlarına göre sol paritlere oy veren %30luk kesim hariç hepsi aptaldır. şu anda %60 geçerli durumda değil. *
(bkz: bsg)
yüzde altımışın aptal olduğunu düşünen kısım yüzde kırksa, büyük ihtimal yüzde altmış da yüzde kırkın aptal olduğunu düşünüyordur. dolayısıyla üçe ikilik oranla kırklık kesim aptal ilan edilir efendim, yüzde altmış değil. demokrasi var ya hani? çoğunluğa baktım ondan ben, yaa yaa.