bugün

(bkz: anlaşıldı tamam)
(bkz: lets get the hell out of here)

(bkz: ok lets go)

(bkz: go go go)

(bkz: counter terrorists win)
"hepimiz kardeşiz"
Üvey kardeş.
kürtlerin arasında ayrılıkçı olarak nitelendirilebilecek azınlığı oluşturan marjinal bir grup için neden tüm kürtlere açık mektup verildiği merak konusu. pkk pkk diye kürtlerin başının etini yediğiniz sorun zaten devlet sorunu. halk sorunu değil ki. bir yerde 30 senedir çözülemeyen -aslında bilerek ve istenerek çözülmeyen- bir sorun varsa ondan nemalanan çoktur. buna bürokratlar siyasetçiler yani devletin kendisi de dahil. mektubun pulu tamam da adresi yanlış.
-akıllı olun lan.
sevgili kurt kardesim,
bir turk olmama ragmen turk ibaresinin bu kadar siklikla olur olmaz her yerde kullanilmasindan maalesef rahatsizlik duyuyorum. bir milletin kendi irkiyla ovunmesi hele ki turklerin turk olmalariyla ovunmesi anlasilabilir bir durum, ben de sani yuce bir milletin torunu oldugum icin gurur duyuyorum kendi irkimla. fekat turkluk vurgusunu hep kendini mustagnilestirmekte ve baskalarini da otekilestirmekte kullanmakta israr eden irkdaslarimin yaptigini kat'iyyen dogru bulmuyorum.
Her ne kadar su an ulkemin topraklarinda yasiyor olmasam da turkiye'min ihtiyaci olan mesele karsilikli anlayis ve etnik olarak toplumlarin once kendi ic muhasebelerini yapmasidir, zira insan isledigi hatayi kendisi soylerse kabullenmis ve bir yerde erdemli bir hareket yapmistir, ancak bunu yapmaz baskalarinin ifade etmesine mahal verirse o zaman itham edilmekten baska birsey olmayacaktir ki toplumlari kargasa ve munakasa ortamina surukleyen budur. Umulur ki turkiyede turklerin kendilerini turk olarak, kurtlerin de kendilerini kurt olarak nitelendirmesinin siradanlasacagi gunler gelir ve akli selim insanlar tarafindan hayali kurulan kardeslik tesis edilir. Bu ugur turk olarak benim de kurt olarak senin de vazifen birdir.
"bir mesaj" diyerek tamamlanacak tümcedir.

(bkz: bir mesaj olarak i love you)
ey benim canı candan canı gönülden, dilori dilden, bahçedeki gülden, gül suyu şişesinden pek ve pek çok sevdiğim kardeşim;

nasılsın iyi misin, iyi, ama harbiden iyi, aklının başında olmasını temenni eder mektubuma geçerim.

amerika ile israil çıkar ya hani her haltın başından; senin kürdistan ı savunmadığını biliyoruz, ama savunan dostlarına, çevrene, arkadaşlarına, bilene bilmeyene, buradaki beyin fırtınasını bir anlatmanı diliyoruz en başından.
rusya nın bir zamanlar yunan ve bulgar, balkanlara uyguladığı oyun vardı ya hani, yunanlar osmanlı nın sanayi işlerini yürütürdü, kardeş gibi. onlara da kardeş dedik, ihanet ettiler. belki şimdi bağımsız bir bayrak içindeler, ama bulgar ve balkan devleti kurmak isterken bulgarlarla diğer kardeşleriyle ihanetin en büyüğünü yapıp, ihanete uğradılar.

ortadoğu da tevratta yazan bir sure ye aldanıp, tüm insanlığın kana bulanmasını seyreden şerefsizler şimdi de sizi bizden ayırmaya, sizi kardeşliğimizden bir düşmana dönüştürmeye çalışıyorlar.
o sure ki; o gün rab abram a dedi ki mısır dan, lübnan a nil den fırat a kadar senin zürriyetine verdim. ve yahudiler bunu gerçekleştirmek için ortadoğu da filistin le başladılar soy tüketmeye.

bu ülke de senin gibi başka kardeşlerimizde var, lazı, çerkezi, ama senin soyunda terör oluşturdular cana can katmamız gerekirken. senin varlığın için varlığımızı armağan ederiz de senin de böyle düşünmeni bekleriz.

sen bayrağını eline aldığında sanma ki(!) bağımsız bir devlet olarak yaşayacaksın. ırak, iran ve diğer ortadoğu ülkeleri de o fırat tan nil e kadar olan kısımda. yahudilere bir müslüman kürt solucan olacak, balık değil. onların balığı ırak, iran olacak e petrolle ekmeğine bal süreceği de bir gerçek.
önce senin devletin gibi küçük devletçikler kurulacak, sonra suçlu biri başa geçecek ki tüm planları gerçekleştirsin, oyunlarla. daha sonra da bu devletçiklerle senin devletçiğin tek bir bayrak altına toplanıp soyun kurutulacak.

istersen var git! istersen kop gittiği yere kadar. boş beyinle gözümüze bakacaksan, boş hayallerle süslü beynini al da git.

senin anan, bacın, kardeşin, bizimde anamız, bacımız, kardeşimiz. kardeşliğimizin namına leke getireceksen var git düşman ol ne fark eder.
biz ne ihanetler gördük. ama sırttan vurma be kardeş! kendine sahip çık, biz kendimizi toplarız.
doğru yolu bulman ümidiylee.....
türk bir yazardan kürt kardeşine çağrıdır.

bizi yüzyıllarca bir arada tutan, çanakkale'de omuz omuza çarpıştıranın dil, ırk değil din bağlılığı olduğunu unutma. sen üst kimlik türklüktür diyeni falan boş ver. bu dünyada en önemli üst kimlik müslümanlıktır. yani sen kürtçe ben türkçe farketmez ülkenin selameti için dua etmeye devam.
(bkz: kürt ten türk kardeşine)
kardeşim;

amerikalı bir beyazın bir zenciyi anlayamadığı gibi benim de seni anlamam imkansız. ancak hayal edebiliyorum. ismi kürdiyye olan bir ülke üzerinde yaşıyor olmam gerekirdi seni anlamam için. kürtlerin kurucu unsur olduğu bu toplumda ben üst kimliği kürt olan ancak etnik kimliği türk olan bir halkın mensubu olmam gerekirdi.

bu devlet ulus kimliğini yoktan var edebilmek için kendisine türk adında bir düşman yaratmış olmalıydı. ben türklüğümden utanmak zorunda bırakılmalıydım. iskan yasası adın da bir yasa çıkmalıydı.

bu yasa aynen şöyle demeliydi:

1- Kürt ırkından olmayanlar, hükümetten yardım istemeseler bile hükümetin göstereceği yerde yurt tutmağa ve hükümetin izni olmadıkça buralarda kalmağa mecburdurlar.

2- Ana dili Kürtçe olmayanlardan toplu olmak üzere yeniden köy ve mahalle, işçi ve sanatçı kümesi kurulması veya bu gibi kimselerin bir köyü, bir mahalleyi, bir işi veya bir sanatı kendi soydaşlarına inhisar ettirmeleri yasaktır.

bunun yanı sıra umumi müfettişliklerce bölgelere ayrılan kürdiyye'de iç kolonileşme faaliyetleri çerçevesinde benim soyumdan insanlar devlete tehdit olarak görülmeli ve askeri harekat çerçevesinde topluca öldürülmelilerdi.

kürdiyye'de çıkan yarı resmi gazetelerde kültürel reflekslerimiz ilkel adetlermiş gibi gösterilmeliydi. bizden birer yamyammış gibi bahsedilmeliydi. biz türklerle hiç bir arada yaşamamış kürtler bizim hakkımızda ön yargılar edinip bizlerden nefret etmeliydi. kurucu unsur olan kürtler biz türklerden tiksinmeliydi. "ayyyy türk mü o?" diye bahsetmeliydi bizlerden.

bir yandan bize "siktir olun gidin bu memleketten" çağrıları yapılırken "tamam ben alıp başımı gidiyorum" dediğimizde ise bize "bölücü vatanhaini" denmeliydi. kurucu unsur olan kürtlerin aşağılık kompleksli geçmişi ile övünmekten haz duyan zaten başka bir iş de yapmayan insanlar olması gerekirdi.

belki o zaman senin durumunu bir nebze de olsa anlayabilirdim. o zaman senin hissettiklerini paylaşabilirdim. ama ben seni anlayamıyorum. çünkü hiçbir zaman senin konumunda yaşamadım. bu anlattığım hikayedeki roller hep tam tersiydi.

dipnot: bir de bize ithafen "omuz omuza yürüdük, memlekti birlikte kurduk, çanakkale'de birlikte savaşmadık mı?" mavalı okunmalıydı. bunu söyleyen insanlar da genelde yaşadığı yöre itibariyle pek de türklerle bir arada yaşamamış insanlar olmalıydı. zira bir arada yaşıyor olsaydı sen-ben, biz-öteki şeklindeki hitabetlerden kaçınırdı. "hani siz de bizle birlikte kurmuştunuz devleti" demezdi. farkındaysanız "siz" yabancıdır "biz"'den değildir.
ırkıçı değiliz ırkçılığa hayır diye yırtınırken neden türk-kürt ayrımı yapalım ki.
(bkz: seni seviyorum kardeşim)

(bkz: çerkezden kürt kardeşine)

(bkz: çerkezden tüm yaratılanlara)