bugün

dandirik bir film gardaş.
Bahsi geçen olayın failleri Türk değil. ingilizler tarafından kurgulanmış bir oyunda piyon olan bir Afgan ve bir hintli.

Masum kadın ve çocukların üstüne ateş açmışlar. Bunun milliyeti yok. Terörist her yerde her zamanda terörist.

Bu olay Avustralyalıları bize karşı savaşmaya motive etmek için tezgahlanmış.

Silahları falan ingilizler tedarik etmiş.
film çok aceleye gelmiş sanki.
Harika bir film.Öyle anlamlı sahneleri var ki.Bir sahne var,Ali çocuk askerlere haykırıyor:"Çocuklar,gelmeyin,biz sadece komutanınızı istiyoruz!"diye.Çocuklar çıkıyor ve onları vuruyor komutanlarının emriyle.Bizimkiler de çocukları....Şu kısacık sahne bile izlemeniz için bir sebep;çünkü savaşın tanımını yapmış.
Ayla'ymış Müslüm'müş bilmem ben. Kırk yılda bir sinemaya gitmek istedim ve oyunculuklar dışında iyi diyebileceğim hiçbir şey görmeden geri döndüm. Üfff, nereden tutsan elinde kalır, çok kötüydü. Parada değilim, yemin ederim zamanıma yazık. Neyse, söylemek istediğim şey başka.

Kötü niyetli bir film bu. Kesinlikle öyle, aksine kimse ikna edemez beni. Avustralya'da yaşanan, faillerinin bazı kayıtlara türk olarak geçtiği, ilk terör saldırısı olarak anılan broken hill olayının milliyetçi bir ruhla harmanlanıp türk işi bir kahramanlık hikayesi şeklinde ele alınması her yönden rahatsız edici bir durum bir kere. Film boyunca, tarihte bizim topraklarımızda ölen ve savaş kurbanı olarak görülen anzakların, her sene okyanus aşarak Çanakkale'ye Gelen insanlarca yad edilen anzakların canavarca gösterilmesinin hiçbir insani açıklamasının da olabileceğini sanmıyorum. Yüz yıl önceki savaşın etkilerinin muğlaklaşıp yerini karşılıklı anlayışa bırakmasının bu kadar rahatsız edici olmaması lazım. Bırakın da insanlar birbirlerine düşmanlıklarını bilemeye devam edeceklerine ortak miras bilincine kolayca erişsin.

Filmde hissettirilen düşmanlığın ılımlı bir Atatürk sahnesiyle kesilmesi de ikiyüzlülükten başka bir şey değil. ikiyüzlülük değilse aptallıktır ve ben bu denli aptal insanların bir filme imza atabileceklerine inanmıyorum.

Yeni zelanda saldırısının filmin gösterime girdiği gün* gerçekleşmesi ilginç bir tesadüf olmuş bu arada. Bilemedim.

Gitmeyin. Paranız ve vaktiniz sizin olsun, zihniniz tertemiz kalsın. Gitmeyin. Birkaç metrekarelik platodan başka bir şey izleyemezsiniz. Gitmeyin. Ziyan.

Ayrıca (bkz: bir aborjin ağlıyor gözleri yaşlı)*

Edit: keşke filme gitmeden önce fragman izleseydim be. Öğrenci indirimiyle kandırdılar beni. arkadaşım ben kötü bir film izleyince gereğinden fazla mutsuz oluyorum ya, yapmayın şöyle.
harika bir filmdi millet öldür beni sevgilime gideceğine bu filme gitse bu filmdeki aşk o romantik komedi filmine on basar.
Güzel film. Ali atay ve Erkan Köstenci iyi anlaşmış. Lakin alt yazı yok. Bütün ingilizce söylemleri artık kendi imkanınız ile çözeceksiniz.