bugün

hiçbir ekonomik, siyasi ve kültürel alt projesi olmadan bir ütopyadan bahsedilerek sunulan söylem. adriyatiğe gitsen ne olacak gitmesen ne olacak? seni sömüren yine sömürecek. kafkasya ve orta doğuda senden daha pahalı petrol kullanan ülke yok. bu kadar acizken nasıl bu hayalden bahsedebilirsin?
keşke bir kürşad yürekli yetse bu devirde ama bazıları kendi ülkemizde türklüğe hakaret ederken en güçlü türk ülkesi türkiye aşiret lideri barzaniye söz geçiremezken bir kürşad yürekliyle beraber bir timur bilekli bir de atatürk gibi büyük bir devlet adamına ihtiyacımız vardır.
"türk" gibi etnik bi kavramı nasıl olurda islam gibi evrensel bi zihniyetle birleştirirsiniz, onu anlamıyorum.Yani tüm müslümanlar türk-islam sentezi altında birleşsin öyle mi ??. Kürdü, arabı, acemi 3.sınıf insan olsun öyle mi ??. Zaten islamiyetin özünü anlayan insan türk-islam sentezi gibi bir olgudan bahsetmez. Onun yerini islam-insan sentezi aldığını bilir. Önce olacaksanız eğer insan olun türk değil.
bütün türk islam dünyasının hedefi olmadığı gibi çok büyük çoğunluğu böyle bir etkinlikten haberdar bile değildirler.
(bkz: sancak bulmak zor bayrak verelim)
"islam" gibi siyasallaştırılmış bir kavramı nasıl olurda türklük gibi bir asaletle birleştirirsiniz, onu anlamıyorum. yani tüm türkler türk-islam sentezi altında birleşsin öyle mi? hazar musevi türkleri, tatar şamanları, hristiyan türkler 2.sınıf öyle mi? zaten türklüğün özünü anlayan insan türk-islam sentezi gibi bir olgudan bahsetmez. onun yerine türklük bilincini alır. önce olacaksanız türk olun, müslüman değil.

neden?

"müslüman" dediğiniz adamlara bak. suudi arabistana bak; 9 yaşındaki çocukla evlenmek serbest. irana bak; kadınlara hayvan kadar değer verilmiyor. afganistana bak; 13 cm sakalı olmayanlar falakaya yatırılıyor. filistine bak; osmanlıyı arkasından vurdu şimdi yahudi ellerinde inliyor.

bir de türkiye ye bak. demek ki neymiş; sadece müslüman olmak insaniyet için yeterli değilmiş. türk olmak lazımmış evvela. hristiyanından, şamanından tut musevisine kadar bütün türklerin ahlaki ve toplumsal melekeleri insanlığın üzerindedir. zamanının ötesindedir.

bunun dinle kitapla alakası yoktur. bunun kanla, soyla, etnisiteyle, kültürle alakası vardır.

türk olmasaydı islamiyet olmazdı. ama islam olmasaydı, türkler zaten aynı hatta daha yüksek ahlaka sahipti.

kimse türkleri kendi sapık, sapkın soyuyla; iğrenç putperest/ensest/eşcinsel/pedofil geçmişiyle karıştırmasın.

en güzelini mehmet akif demiş; "mısır'da 11 yıl kaldım. fakat 11 saat daha kalsaydım artık çıldırırdım. sana hâlisane bir fikrimi söyleyeyim mi: insanlık da türkiye'de, müslümanlık da türkiye'de, hürriyetçilik de türkiye'de. eğer varsa, allah benim ömrümden alıp mustafa kemâl'e versin." (1936)
"Atatürkçülük" gibi dogmatikleşmiş, dinleşmiş bir kavramı nasıl olurda islamiyetle karşılaştırırım.Düşünüyorum... ve gerçekten yapamıyorum. Bahsettiğiniz asalet eğer ırklarda var olsaydı, bugün Filistinde o çocuklar ölmez, Bugün halepçede kimse kimyasal silahlara maruz kalmaz, Bugün Dersimde 30 bin, ikinci dünya savaşında 50 milyon yahudi ölmezdi. Senin verdiğin örneklerdekilerin hiç biri zaten müslüman değil. O konuda rahat ol. Ve şu an benim gözümde ırkçılık yapanların yeri Hitlerin, Şimon perezin yerinden farklı da değil...

edit;önce insan olun, müslüman, Türk ve ya başka bişey değil.
Hiç bir orta asya türki devletinin vatandaşının da sikinde olmayan durumdur. Onları adam etmeye ömür yetmez. Sen burada sancak diye ıkınırken adamlar kendi dillerini bile konuşmak istemiyorlar rusça dediğinde akan sular duruyor. sen burda götünü yırtarken onlar kendi götlerini çoktan içkiye sattılar bile. Hiç kimsenin umrunda değil turan felan sen kendi bağımsızlığına sahip çık yeter.
gerçekleşmeyecek buluşmadır. bir din ile bir milliyeti türk - islam terkibiyle bütünleştirmeye çalışmak uzun vadede sadece manevi ölümlere sebebiyet verecektir. kendimi bildim bileli duyduğum bir şey var: Türkiye' nin islam aleminin lideri olduğu söylenir durur. Yalnızca biz Türklerin değil, bütün Müslümanların öyle söylediği rivayet edilir. Hep aynı şey söylendiği için de, meseleyi derinlemesine düşünmek akıl edilmez.

bununla beraber islam dünyasının değişik bölümlerinde yaşanan acılar, her keresinde vaktiyle Türklerin kıymetini bilmeyişe bağlanmaktadır. peki yaa biz türklerin yaşadığı acılar ve sancılar neyin kıymetini bilemeyişin sonucudur? bu hiç mi düşünülmez?

iranlılar huysuz ve riyakar, Araplar pis ve mağrur, Afrikalılar vahşi, Hintliler uyuşuk. Ya Türkler? gerçektem mükemmel miyiz?
(bkz: saat ikide taksimde)