tartisma cikarma amacinda olmadan dile getirmek istedigim durum. ya bizim insanimiz yoksa biraz yavsak mi ne ? ben mi cok duzgun yetistim bilmiyorum ama disarida kizim yaaa, ya da baba naber yaa iyi baba senden naber yaa gibi seyler duymak bende sinir katsayisinin yukselmesine sebep oluyor. tamam bir insan ile samimi olabilirsin ama yani surekli bir bel alti konusma cabasi icindeymisiz gibi sanki. yani oturup hmmm haklisin dostum, dogru soyluyorsun falan diyecegimize haklisin lan serefsiz falan diyoruz genelde. boyle milletimizde diksiyon eksikligi mi var ya da hamurumuz mu boyle bilemedim simdi.

mesela amerikada goruyorum.

-nasilsin john?
+iyiyim jonathan, sen nasilsin?
-iyiyim hava bugun bozacak gibi degil mi ?
+evet oyle dostum, kendine dikkat et.
-sen de dostum. iyi gunler.

boyle muhabbetlere rast gelmedim turkiyede pek.
bir nebze gerçeklik payı vardır lakin bir imlanın anasını ağlatan adam değildir.

örnek isteyenler için; (#27491643)
yazarlarin yanlis anladigi durumdur. baslik icerigini bir okuyun oyle yorum yazin bari.
Genelleme yapılmaması gereken durumdur. Muhtemelen başlık açan yazarımızın çevresindeki kişilerle alakalı veya dinlediği diyaloglarla ilgili yaptığı tespittir. Lakin muntazam konuşan, gayet seviyeli insanlarımız da mevcuttur. Amerika örneğinden yola çıkarsak orada bulunan diyaloglar da yazarımızın yavvvvşak diye tabir ettiği türden olabiliyor hatta daha da yavvvvşak olabiliyor.

Diğer bir konu şive meselesi. insan şiveli konuşuyor diye konuşmayı bilmiyor veya yavşakça konuşuyor diye damga yememeli. Ayrıca belirtmek isterim ki ülkede bilmem kaç tane kürt bilmem kaç tane laz bilmem kaç tane şundan bundan vardır diyerek bunları belli bir kaynağa dayandırmadan belirtilen rakamlar tamamen hayal ürünüdür.
Türk insanıyla ilgili en doğru genelleme en azından yeni nesiller için. Sadece sözcüklerdeki özenti, kabalık ve baştan savmalık değil konuşma şeklimiz ve içeriğinde de sıkıntı var. Belirli popüler konular var insanlar o konuların dışına çıkmaya korkuyor sanki konuşurken.

Bu türklüğü kötülemek değil. Sizin algılarınız türkleri mükemmel görmek üzere ayarlı ama öyle bir şey yok arkadaşlar. Gerçekçi olalım.
görsel
Zaten ya müslümanı ya türkü kötülersiniz derdiniz ne kardeşim!
evet burada da görüldüğü üzere yazarak haberleşiyoruz.