bugün

türk insanı'nın içinde bulunduğu garip durum. insanlarla konuşurken, hemen duyabiliyorsunuz; ''devlet baba, bunu vermiştir. olsun şükür'' . ben bu psikolojiyi anlayamıyorum. devletin sana ne verdi? okuman için sıra verdi mi? hayır, 3 kişilik sıraya 5 kişi oturdun. sağlıklı yaşama imkanları verdi mi? hayır, ihtiyacın olan ameliyatları devlet hastahanesinde olsaydın, 4-5 ay sonraya gün vereceklerdi. belki sporcu olursun da, kendini kurtatırsın diye, mahallene bir spor klübü açtı mı? hayır, lisanslı spor yapabileceğin yerler çok az. bunlardan geri kaldın, bari lüks ihtiyaçlarından geri kalma diye kolaylıklar sağladı mı? hayır, arabada da, lcd tv'de de, fiyatlar dünyanın 2 katı. 20 sene, hiç bir şey vermeyip, ne okumanı sağlayıp, ne insan gibi yaşamanı sağlayıp, 15 ay benim için köle olacaksın, bunun da adı, vatan borcu, dedi mi? dedi. ben kafamda oturtamıyorum, bu ülkenin insanı, halen nasıl, isyan etmez? nasıl yaşar? bu isyanı önleyen, islamiyet olabilir. islam, bu dünya'nın yaşadıklarımızın önemli olmadığını, ahiret hayatı için yaşamamız gerektiğini öğütler. insanlarda bunu yeterince benimserse, ne kadar sefalet görürse, görsün, isyan etmeyecektir.

geçen yıl, gümüşlük'te tansu çiller'i gördüm, yan masada yemek yiyordu. yesin, afiyet olsun. oğlu'nu göcek marina'da gördüm, sevgilisi ile eğleniyordu. bunlar olacak, hatta daha da iyi yerlerde yiyecek, eğlenecekler. ama tansu çiller başbakanken, rezillik içerisinde yaşayan, bir anadolu insanına, sorsam; ''çiller zamanında, nasıldı durumunuz?'' diye, ''çok şükür be yavrum'' diyecek, oğlunu'da döve döve askere gönderecek, peygamber ocağı diye. ocak vardır, doğrudur fakat peygamber ocağı falan değildir, yamyamların kurduğu ocaktır.

90'lı yılların, olacak o kadar'ı gibi bir entry ve başlık oldu biliyorum fakat türkiye işte, olay dönüyor, dolaşıyor, -her şart altında yaşayan garip halk- skeçine geliyor, yapacak bir şeyim yok.
şevka eden şekva(şikayet), şükür eden şükür bulur.
entry girdim çok şükür.
Eğer siz Allah'ın nimetlerine şükredip' iman ederseniz Allah size niye azap etsin?
(Nisâ/147)

unutmayalım ki sabredenler ve şükredenler cennettedir. * aklı selim gönül gözü açık mümin şükürsüzlüğe asla düşmez, düşmemelide..
şükrün gereği kanaattir ve iktisattır, rızadır ve memnuniyettir. şükürsüzlüğün sebebi hırstır, israftır ve memnuniyetsizliktir.
sözünden yola çıkıp, iyimserlikle harmanlanınca düşünceler, elinde olanla yetinmenin öğrenilmiş halidir.
bu vatandaşı -çok pardon- g.tünden z.kin bana mısın demezler; bir de üzerine: "iyiki de z.ktiler, g.tümde basur vardı çok iyi geldi" der şükreder. der mi? der vallaha! o yüzden bir cacık olmaz bu her durumda şükreden, hamdolsun çeken ibişlerden. z.kin z.kebildiğiniz kadar efendim. nasılsa şükrediyorlar, size de şükredeceklerdir.
güncel Önemli Başlıklar