bugün

teknolojinin gelişmesi ile birlikte, türk aile yapısının temel taşı haline gelen sendromdur.

nerede ailesinin anlattığı 0-6 yaş grubu bir çocuğun hikayesini dinleseniz, ya "üstün zekalı" yada "hiperaktif".

yani hiç "bizim çocuk da normal çocuk işte ya" diyeni göremezsiniz.

neymiş tablette oyun açıyormuş da, bilgisayarda oyun oynuyormuş.

ulan benim muhabbet kuşu bile yapıyor aynısını.

günümüz asosyal çocuklarının başka işi yok ki zaten akşama kadar tablette oyun oynuyorlar.

yani bir tek senin çocuğuna özgü bir durum değil bu, hepsi öyle.

çocuk birazcık yaramaz olsa, sağa sola koşsa da hemen "hiperaktif bu çocuk" demeye başlıyorlar.

arkadaş adı üstünde çocuk, akşama kadar koşar, oynar, hoplar zıplar.

bunu yapınca hiperektif oluyorsa bütün çocuklar hiperaktif olur zaten.

velhasıl kelam "yapmayın etmeyin"...

biliyorum kabullenmesi zor ama sizin çocuğunuz da çocukların "yüzde 97 si" gibi "normal" sıradan bir çocuk.

hepsi bu.
Her aile için çocuğu üstün zekalıdır zaten.Bıktıran durum.
cahil ailenin çocuk yapmaktan başka meziyeti olmaması sebebi ile tek gurur kaynaklarını abartılı şekilde satmaya çalışmalarıdır. o tablet telefon en embesil adam kullanabilsin diye yapılıyor aksi olsaydı teknilojiyi kime satabileceklerdi? senin çocuk ortalama zekaya sahip abartma.
ebeveyn olunca anlaşılacak bir durum. çünkü evlatken pek anlamak mümkün değildir.
çocuklara en çok zarar veren yaklaşım.

aile eğitimi şart.
çocuk büyüyünce sesleri kesilir genelde.
Türklere özgü olmayan dünyada üzerine mizah yapılan durum.
Yok bee aksine zeki ama çalışmıyor sendromu var bizde.
çocuğu üstün zekalı olan aileler - gerçek pedagog raporuyla onaylanmış olanlardan bahsediyorum- genelde çocuklarının asosyal olmasından, yaşıtlarıyla iletişim kuramamasından endişelenirler ve toplumdan dışlanmaması adına bunu kimseyle paylaşmamaları için çocuklarını tembih ederler. hatta çocuğa haber bile vermeyebilirler. yani öyle övünmek gibi bir durjm söz konusu değildir.