bugün

(bkz: kime göre neye göre)
tabiki genelleme yapmak yanlıştır. ancak saygıdeğer olmanın koşulu bir kumaş parçasıysa, saçının tek telini göstermeyi bile günah kabul eden bir mantıktan daha kötü bir durumdayız demektir. bu arada türbana karşı mıyım hayır değilim yani isteyen istediğini yapmakta özgürdür. ancak tek tel saçının bile görülmesini istemeyen zihniyetle aynı ortamda bulunmaktan kaçmaktayım. zira dini gereği, inancı gereği başörtüsü takana saygım var ama bunu yobazlık seviyesine getirip kıl üzerinden böyle birşey yapan insanlara önerim şudur ki aynı kıldan kolunuzda da yüzünüzdede var o yüzden kaşlarınızı da, kollarınızı da kapatmanızı öneririm hatta maskeyle gezin sonuçta burun kıllarıda önemlidir. ha birde çıkmadan önce üzerinize iyi bakın sonra dökülmüş bir saç teliniz üzerinizde olur da onu biri görürse kıyamet kopar.
saygıdeğer olup olmadıklarını bilmem ama;
başörtülülerin çok yüce gönüllü oldukları fikrindeyim. Yıllar geçti hala onlardan hiçbir zarar görmedik. Ne kafamıza taş attılar, ne yollarda bize hakaret ettiler, ne de yemeklerimize ilaç koydular. Sıfır. Şaşılacak denli sabırlılar. Yalnızca bir-iki protesto gösterisi, hepsi bu. Dinamit yok, sopa yok, zehir yok. inanamıyorum yani. Bir insanı bu kadar kışkırtın, bu kadar üzün, umutlarını söndürün, hayatını karartın…. Üstelik çok anlamsız biçimde, vatana millete faydası dokunacağı halde engelleyin, hırpalayın, aşağılayın, o da sizin suratınıza uçan tekme atmasın? Hala güler yüzlü, anlayışlı, kibar bir ifadeyle konuşmaya, bizim gibi barbar şebeklere laf anlatmaya çalışsın. Hz. Eyyub sabrı var başörtülülerde. Ben böyle olgunluk, böyle leydi nezaketi görmedim. Her biri, bir prenses asaletiyle hareket ediyor. Ben anında cadılığı ele alırdım. Yetkililere sabun büyüsü filan yapardım. Yarasa kanı kaynatırdım. Paspasa kaplan kemiği çarpardım. Şaka bir yana, bu ne be kardeşim!
murat menteş / genç dergi / 2007
dış görünüşe göre yorum yapan şekilci ve yobaz zihniyetin düşüncesidir.
Genelleme yapamayacağım ama bazı yerlerdekilerin tam tersi olduğunu düşündüğüm durumdur.Özellikle muhafazakar şehirlerdeki park ve bahçe banklarının üstünde karşı cinsle sarmaş dolaş olma durumlarıdır daha ileriye gitmek isteyenleri ise nispeten bitki örtüsünün daha yoğun olduğu botanik park ve bahçeleri tercih ediyorlar.
böyle bir genelleme yapan kişilerden daha saygıdeğer olduğu kesindir. zira ister türbanlı olsun isterse olmasın kadınlar farklı farklıdır başı açık çok saygıdeğer kişiler olduğu gibi başı kapalı çok saygı duyulası kişiler de vardırlar.
türbanlılar ile açıklar arasında ne kadar ince bir çizgi var değil mi AKP kaptan!
Türban insanın inanışıyla alakalıdır saygı toplum içerisindeki hal,tavı ve davranışlarıyla.Aile baskısıyla yada başka sebeplerle türban takmış bi kızdan herhangi erdemli bi davranış beklenilemez.Ama türbanı inanışı gereği ve isteyerek takmışsa o zaten tavırlarıyla saygıyı hak eder ve kısa zamanda önyargılı olmayan kişilerce saygı gösterilir.Bu zihniyetle kapalı kadın müslüman açık kadın gavurdur.Peki erkekler arasında bu ayrımı nasıl yapıcaz.Millet benim müslüman olduğumu bilsin diye takke'ylemi gezmeliyim? Parayla imanın kimde olduğu belli olmazmış.insan bir metre karelik bi çaputla saygıdeğer olsaydı saygı kavramının irdelenmesi gerekirdi.Ben türbanlı olup da yapmadığı çirkeflik adilik kalmamış kadınlar tanıyorum.Tabi türbanlı olup şimdiye kadar bi yanlışını görmediğim insanlarda var.Bu konuda genelleme yapmak sığlıktır...
geçen gün bir kafe de yan masada 5 türbanlı kız vardı. beşi birden sigara içiyorlardı, sigaraların biri sönmeden diğeri yanıyordu. 1 saat boyunca yaptıkları tek muhabbet erkekler ve ilişkileriydi. sürekli baktımve düşündüm. bunların kafasında türban vardı. türban saçlarını örtüyordu sadece. ama kafalarının içini örtmüyordu. belki çevre baskısından anne baba korkusundan takmışlardı o bez parçasını.
altına da sıktırmaçlı pantolanla pekiştirilen değerler bütünüdür. *
türbanlılara türban takmalarını buyuranlar bile saygı duymuyor, ben niye duyayım extradan.

kumaş parçasına saygı olmaz, şekle saygı olmaz. insana duyulur saygı.
atv de bir müge anlıyı izleyin . sayın türbanlıların ne kadar saygı değer olduğu anlaşılır.

eniştesi ile kamasutra yapandan gelinine beddua nın duyulmamaış en son modellerini okuyan türbalıya neler var neler.
saygıdeğerlik insanın dış görünüşle ilintili birşey değil, insanın mizacıyla alaka olan birşeydir diye düşünülmesi gereken durumdur.
alakasız bir genellemedir. saygı dış görünüşle değil ahlak ve davranışla değer gören bir kavramdır.
eşeğe altın semerde vursan eşek yine eşek demek geldi içimden başlığı görünce. insanları dış görünüşleriyle yargılamak moda oldu artık.
olabilir efendim böyleleri dinden kime zarar gelmiş önemli olan işin tadını kaçırmamak nedir ne olacak türbanlı olunca insanlığından vaz mı geçecek yada insan sıfatından yararlanamayacak mı...
yanlış bir söylem.ailemin çoğunluğu başörtülü olmasına rağmen yanlış olduğunu söylüyorum. saygı başka türlü kazanılır çünkü.fakat şu da var ki bazı piçler genelleme yapıp kendince örnekler vererek işi hakarete vardırıyor.sen git de anana bak demezler mi adama
yanlistir... olayin aciklamasi ise;

Simdi guzel kardesim, turban dedigin olay kadinin basini ortmesi, sacini gostermemesi... Ama neden? Erkekler tahrik oluyor diye bunu yapiyorsa birak erkekler olarak bu bizim sorunumuz olsun... Sana ne sana bakip tahrik oluyorsam? Hatta bununla ovunmen, sevinmen gerekir, cunku guzel bir hatun oldugunun gostergesidir bu...

Ancak maalesef bir suru insan neden basini orttugunu bile bilmiyor. gerek yobazin gazabindan gerek babanin ofkesinden urken zavalli kadinlar aile baskisiyla o rezil carsafin icine giriyor... Peki sorarim, bu mu saygi degerlik? Diyeceksin, peki ya kendi istegiyle girenler? Onun da cevabi var,

Onlar ya cirkindir, onu gizlemek icin girmistir carsafa ya da din emrettigi icin... Cirkin olduklari icin girdilerse carsafa, bu kendinden utanmadir, saygi degerlikle alakasi yoktur. Ha din emrettigi icin girdiyse vay haline. Hangi din kadina iskence yapar ki? Hadi onu gectim hangi kadin, kendini niye ezdirsin? Din gibi bir dogmanin icinde sikisip kalmis, koyun olmaktan oteye gidememis bu kadin saygideger sifatini hakketmez...
(bkz: görürsem söylerim)

(bkz: sözlük şeytan işi sen git namaz kıl)
hani kafaya takılan şeyin hiçbir önemi yoktu diye düşündüren fikir. hani der ya türbanı savunanlar sürekli "önemli olan türban değil, türbanın altındakidir" diye, e önemliymiş demek ki. o bez parçasını takmak kişiyi daha saygı değer yapıyormuş işte.
görsel
türk toplumunun yine her zamanki gibi "kim daha ahlaklı, daha namuslu" yarışına karşı söylenebilecek bir cümledir.

lakin bir tutarlılığı yoktur; insanları bu kadar sığ kavramlarla birbirinden ayırmaya, yüceltmeye çalışmak saçmadır. çeşit çeşit açık insan olabileceği gibi, aynı şekilde türbanlı insanların içinde de her türlüsü bulunmaktadır.
çok saygıdeğer insanlardır, yiyişmeyi ve çatal göstermeyi çok severler.

http://galeri.uludagsozlu...ere-olan-ilgisi_77905.jpg
görsel
http://galeri.uludagsozlu...1-ka%c5%9farlar_86734.jpg
--spoiler--
çoh güzel de oldu. çoh güzel iyi oldu tamamı. şimdi meselam türban olayını çok karıştırdılar. ha aralarında bi fuarg kaldı. o fuargınan çok güzel oldu. meselam herkesin hayatına kimse karışamaz .ha nasıl karışamaz. ben bu şekıl geynirim. bu bayan şu şekıl geynir. şu şekıl geynir. ha hiç kimse kimseye karışmaya bi hakkı yok. özgulüğü bidir .ha başörtü, kurban olduğum yaresulallahtan gelebilir amma lakin ki öyle değildir. yani yorumlamam bu kadar. hadi hayırlı işler
--spoiler--
yalandır, yanlıştır.