sağlık sektöründe çalışmış biri olarak ;

hastanede çalışan hemşirenin dudak dudağa suni teneffüs yapmasına gerek yok. bunun yerine bazı aletleri kullanarak (ambu) hastanın solumunu sağlayabilirler.

hastane dışında bir kardiyak arrest gerçekleştiğinde ise etik kurallarına göre çekinmeden cpr yapması gerekir.

yapmaz ise bu onun seçimidir ve ceza uygulanamaz. çünkü; olay işinin dışında gerçekleşiyor. yani hastane dışında mesai saatleri içinde değil.

ama yinede bu etik kurallarına uygun bir davranış değildir. ve ayıplanması muhtemeldir.

edit: ben bir erkek olarak suni teneffüs yapmak zorunda kalmadım. bunun eğitimini aldık. ama gerekli aletler mevcutken bunu yapmak zorunda değiliz. üstelik aletleri kullanılarak yapılan iş daha sağlam ve garanti oluyor.
ideolojisi gereği erkek hastaları ölüme terkedecektir. dizini kırıp evde çocuk bakması daha iyi olur.
Suni teneffüs ambu,oksijen tüpü veya hiç olmadı hastanın ağzını mendille kapayıp yapıldığından sorun olmayan sorudur.
Ölüme terketmez inş.
maalesef yapmayacaktır. genellemek istemesem de hakikaten gerekli bir durumda başkasının yapmasını beklerler. türbanlı bir hemşirenin erkek bir hastaya idrar sondası dahi taktığını görmedim. acilde çalışırken order verirdim, dr bey siz taksanız erkek hasta bu diyorlardı. sırada 50 hasta bekliyor, bir de gidip sondayı benim takmamı bekliyorlardı. sinirlendim yine.
Eksilemeden cevap versenize hadi Amına koyayım cevap verin. Hemşire suni teneffüs yapmaz ki deyip kaçmayın. Bu bir mantık sorusudur. Türbanlı ürolog nasıl olur, türbanlı doktor erkek bedenine sağlık amaçlı da olsa nasıl dokunur. Haysiyetsiz iki yüzlüler. Bunlara cevap verin eksilemeyin. Olay türban değil zihniyettir. Elbette bu işleri yapan türbanlılar vardır lafım yok. Fakat işin içine zihniyet girince paradoks başlıyor. Çok doğru bir sorudur.
Araya fortum bağlayarak. Bunlar kendilerine bağladılar fortumu kendilerine bağladılarr.
türbansız olan nasıl yapıyorsa aynen o şekil. eğer hayat kurtarmak söz konusuysa dinimiz domuz eti yemeyi, içki içmeyi bile mübah görebilmektedir. önemli olan insan sağlığıdır.
Yapacak, yapamıyosa yapabilenlere bırakacak, gidip evinde oturacak.
Din ile kamu işlerini karıştırmayın lahana beyinler.
görsel

Sanane ulan sanane demezlermi ?
Suni teneffüs hastanede yapılmaz ambuyla veya direk oksijen tüpüne bağlanarak yapılır. iki kuruş beyninizle neyi tartışıyoruz mk.

Edit: hastane dsında ne yapacak demişler. Hastane dışında her vatandaşın ilk yardmı bilmesi ve uygulaması gerekiyor. Suni teneffüs bir ilkyardım şekli. Yani hemşire olmuş Doktor olmuş normal vatandaş olmuş hiç önemi yok.
içinde biriktirmiş olduğu o patlamaya hazır hormonu hastanın üzerine bırakmasa iyi. türbanlılar yapacağına biri ölmeyi istemesi daha yerinde bir hareket. onurlu öl ama türbanlıyı kendine yakınlaştırma!
başı açık kızlar Keyfinden mi yapıyodu. eşşek gibi yapacak işte.
başı açık hemşire ne yapıyorsa.
oldu mu amk.