bugün

elini yüzünü yıkayacaksa doğru bir terim kullanmıştır.
tuvaletini yapmışsa kibarlıktan kırılacak bir tip olduğunu göstermiştir.
asil insandır..
kendine öğretileni yapan maldır.
Tuvalete gidiyorum demektense lavobaya gidiyorum demek daha kibar bit tabirdir. sonuç olarak gerçekleşecek eylem aynı da olsa söylem önemli.
tuvalet demenin ayıp olduğunu zanneden insanların söylemidir. oysa ki tuvalet de gayet kibar bir kelimedir. fransızcadan gelmektedir. fransızca da gayet kibar bir dil olduğuna göre çekinmeyiniz efendim.
Kibarlıktır. Her yerde müsaadenizle bir sıçıp geleceğim denmez herhalde. garsona mesela altıma yapmak üzereyim çabuk tuvaletin yerini söyle semek yerine lavabo nerde denirse daha bir iyi olur. Zira orada ne halt yediğini herkes biliyor.
mantıklı bir söylemdir. Bir insan sevdicegiyle falan oturuyorsa yada resmi bir yerde ise tabiki kullanmalıdır. ancak samimi bi arkadaş ortamında ise kasmaya gerek yok. hatta biz iş yerinde arkadaşlarla. ben bi assılıp geliyim deriz. yada acayip sıcacagım geldi. ustay dersen görürsün ebenin mikisini tersten.
keşfedip kullanmaya başladığım sözdür. daha kibar oluyor hem.
"birisi tuvalete giderken lavaboya gidiyorum deyince bir an gözümün önüne onun o lavabodaki hali geliyor. düşünsene! oturmuş lavaboya... çok acayip abi!"
(bkz: okan bayülgen)
ne lavabosu sanki lavaboya sıçcan adam akıllı tuvalet desene diye haykırmak istememize neden olan cümle.
bu eylemi daha nazik söyleme şeklidir. Karşındaki insan en azından orada ne yapacağını kestiremez. Ama tuvalet dediğinde ne yapacağın aşağı yukarı bellidir.
olay bizzat ben tarafından gerçekleşmiştir.

h-hoca
b-ben

b-hocam lavaboya gidebilirmiyim.
h-hayır.
b-ozaman tuvalete gideyim.
h-olur.
tuvalete "lavoba" memeye " göğüs" göte de " popo" deriz..
akabinde lavaboya mı sıçacaksın şeklinde sorular sorulan durum.
kesinlikle daha kibar bir ifadedir.

örneğin yemek masasından kalkıp tuvalete gidiyorum denilse masadakilerin hayal gücü devreye girip midelerinin bulanmasına vesile olabilir.lavaboya gidiyorum ise biraz daha stabile.en azından ihtimal 2 ye çıkıyor.elde yıkanabilir netice itibariyle
Tuvaletle lavabo kavramlarını ayırmak gerek.
"helaya gidek sıçak"dan iyidir...
(bkz: Okuldan kaçıp tuvalete gitmek)
(bkz: pisuvara sıçmak)*
sanki sabun köpüğü işeyecek olan göttttümün kenarıdır. çiş yapacan işte lan dümbük, kadınsan eğer sürrrtük!
bana yorum bırakmayan başlık.

lan bi yavaşın be.
Restoranlarda "lavabo nerede?" diye sorduğunuzda size sadece lavabonun olduğu yeri söylüyorlar. Tuvaleti tuttuğunuzla kalıyorsunuz.
duruşmaya çıkacağım mahkemeye gidiyorum dense sorun kendiliğinden çözülecek.
Lavobaya mı işeyeceksin sorusunu akla getiren eylem ?
lavaboya sıçıcaksan doğru bir cümledir.