bugün

kimi insanların daha kibar olsun, işemek/sıçmak ayıptır diye düşünmesi sonucu kullandığı biçim. yahu insanoğlunun temel ihtiyaçlarından biridir tuvalet, bunda utanacak, ayıplanacak ne var? ayrıca bana sorulduğunda aklıma soran kişinin lavaboya işeyeceği fikri gelmekte, böyle soran kişilere "tuvalet ihtiyacını gidereceksen klozet lavabonun yanında" demek farz olmaktadır.
nezaketten kırılacak insandır.
(bkz: lavaboyamı sıçcan)
tuvalet yerine lavabo demek her zaman daha kibarcadır.Bu biraz da karşımızdakinin görgüsünü bize belli eder.Tabi ortamına göre değişedebilir.
tuvalet demenin kabalık olduğunu sanan insanlardır.
ama bazen biz bayanlar gerçekten sadece lavaboya gideriz.
efenim ruj tazelemek, allık sürmek, saç baş dağılmışmıyı kontrol etmek ve eğer erkek arkadaş dışarda bekliyorsa onu uyuz etmek için.
(bkz: cem yılmaz)
Tuvalet içerisinde lavabo,klozet,el kurutucu,havlu vs gibi eşya ve bölümlerin olduğu mekanın adıdır.

Lavabo ise tuvaletin içerisinde bulunan bölümlerden biridir,yani lavabo tuvaletin alt kümesidir.

Tuvalete gitmeden,girmeden lavaboya ulaşamayacağına göre 'Tuvalate gidiyorum yerine lavaboya gidiyorum' demek saçmalıktır.

Aynı paralelde 'Amerika'da mısın' sorusuna 'Hayır New York'tayım demek gibidir.

Tuvalate gidiyorum diyin gençler ne var bunda.Tuvalet ayıp bişe değildir yapınız yaptırınız.

Vikipedi'den geliyor;

Tuvalet, içine insan dışkı ve idrarının boşaltıldığı teçhizat veya düzenek ile bunların yerleştirildiği kapalı mekan.
ilk defa tanışılan birilerinin olduğu ortamda bir nebze mazur görülebilen cümle ama kankalığın dibine vurduğunuz bir ortamda söylenmesi komik olur.
''bok'' kelimesinin kabalık olduğunu sanan zihniyetin ürünüdür. efendim, bu kişiler ''boka'' ''bok'' demezler. Ne dedikleri ise hala çözülememiştir, aylarca süren gözlemlerin sonucunda gördüğüm insanların %98.6'sı bok gelimesini kullanmamışlardır. örnek vermek gerekirse, geçen gün şöyle bir muhabbet olmuştur:

falcata: ya geçen gün bir sıçasım geldi tuvalete koştuğum gibi öyle bir sıçtım ki tuvalet tıkandı.

etraftakiler:öghhghg, ne diyor ya, ıyyyy, iğrençsiiein.

falcata: abi bunlar sıçmıyor galiba?

Sıçıcı bir abi: Onlar sıçmaz yavrum, onlar bokunu doktorlar iğneyle götünden alırlar.

evet efendim görüldüğü üzere bu bok mevzularını insanlar bir türlü kabullenememiştir. amuna koyayım nedir bu kabullenememek anlamıyorum ''ulan o da bir ihtiyaç sonuçta'' ama bu insanlar çok garip yaratıklardır. kuş bokunun güzelliğine bakıp hayran olurlar. kendi bokunun lafını bile etmezler. kötü kokuyor filan ama bunlar doğal şeyler sonuçta...

şekil a)
(bkz: entry sıçmak)
genellikle türkiyede hatta türkiyenin metropol şehirlerinde gerçekleşen bir deyimdir. hatta bu söyleyişe almancı yadaa gurbetçi diye tabir ettiğimiz kişilerde özenilen avrupanın göbeğinde olduğu halde yazları tatile geldiğinde dalga geçmek amaçlı aaa ben şeye ımm siz nasıl diyorsunuz lavobaya gidiyorum diyerek dalga geçmektedirler.
ortamda kendini kabul ettirememiş kibarlık peşinde debelendikçe debelenen kişi söylemi.

rahat olması onun için daha yararlı olacaktır.

tuvaletse tuvalet kim çıkarıyo bunları kiiimmm..
sıçmayıp dışkısını yapan insandır.
sıçmaya gidiyorum demekten hallice olan hadise.

(bkz: öğretmenim sıçmaya gidebilir miyim) *
sıçmaya gidiom demek en iyisidir tabi karşınızdaki kız deil ise. ^^
okan bayülgen'in bu konuda sinir olduğu ve neden lavabo dediklerini anlamayadığı hadisedir.
okan bayülgen'in lavaboya gidiyorum diyen insanlar için programında kendi taburesini lavabo gibi görüp üzerine çıkarak uygulamaya soktuğu görüntüyü akla getiren sözdür.
türkçe olmamakla beraber orjinali hela olan kelimenin yerine, zamanla daha kibar olsun diye fransızcadan transfer edilen tuvalet sözcüğü kullanılmaya başlanmıştır. sonuçta yapılan iş sıçmak olduğu için, güzel halkım artık bundan ne rahatsızlık duyduysa, "hela" kelimesine uyguladığı aforoz vari davranışı bu sözcük için de devreye sokmuştur. gerçekleşen eylem sıçmak olduğundan, yarın öbür gün "lavabo" yu da kaba olarak nitelersek hiç şaşırmam. bütün bunlar dilin yaşayan bir varlık olduğunun kanıtıdır.

tuvalet lan işte nesi kötü. cem yılmaz'ın dediği gibi içimizde mi özüteceğiz?

(bkz: ne işiyo biliniyorum ne sıçıyo biliniyorum)
(bkz: içimde özütüyorum ben)
(bkz: cmylmz)
duyanlarda "lavaboya mı sıçıyor acaba?" hissiyatı uyandıran lakırdıdır.
kibarlık budalası türk milletinin* yarım aklıyla ürettiği en dangalak şey.

zaten heryerinizi bok sarmış, tuvalet, bok, sıçmak dersen ne olur, komplekten geberecek halde lavabo dersen ne olur ..
lavaboya sıçıp tuvalette elini yıkayan kişidir. *
insanlara sıçıcam ben he demektense lavoboya gidiyorumu tercih etmektir. mantıklı , kimse en yakın arkadaşını sıçarken hayal etmek istemez.
Naif insanların kullandığı cümlelerden bazısı. *
s.k.şmeye gidiyorum cümlesi yerine sevişmeye gidiyorum cümlesini tercih etmesi muhtemel olan insandır.
sevmiyorum böyle denmesini ya. böyle söyleyenlere de lavaboya mı sıçacaksın diyorum. yok arkadaşım öyle bişey. bokumu seviyorum ben gururla da söylerim sıçmaya gidiyorum diye. patavatsızlık değil bu , gerçekçilik. arada ince bi çizgi var aman kaçmasın efenim,lütfen.
lavaboya gidiyorum deyip otuz bir çekip gelenlerin yanında lafı olmayan kişilerdir.

(bkz: sosyal ortamda tuvalete gidip 31 çeken puşt)