bugün

Dağ başında olmasa Bursa'da ikinci veya üçüncü Anadolu Lisesi olma potansiyeli olan okul.
Dagın tepesinde oksijeni bol canim okulum.... icindeki ögrencileri hic bi zaman cozememişimdir hepsi kendi arasinda gruplasmıstır.. idris hocasi vardir fizikcidir kızlara ilgilidir soru sorunca yanina oturur..iyi hocalar barındırır hepsinin kisilikleri farklıdır bi tane osman hoca vardir ömer hoca vardir icinizden baba demek gelir.. Nadiye hoca vardir macırdır tatlidir hazır ol degilde zır ol der.. Cografyacı betül kurt vardir okulun efsanesidir öğrencileri ısırdıgı gorulmüstür cok bilgili bi kadındır kim milyoner olmak istere katılaa büyük ödülü alır ama ogrencilerinin hepsinin cografyasi zayıftır. Bünyamin hoca vardir ogrenciler en cok ondan korkar katı kuralları vardir herkes ondan cekinir nasıl biri oldugunu kimse cozememistir.. ingilizcecileri sosyetiktir.. Abdullah hoca vardir matematikci dünya tatlısı bi adamdir sivesi komiktir bide fikret hoca vardır ki süper bi adamdır puanları boldur. Edebiyatcıları yorumsuzdur hepsi farklı kisiliklerdir * kantincisi gül abla meshurdur kroket diye bagırmasıyla meshurdur ramazan abiyle evli midir hala cozulememiştir. Okulun etrafı ormanla doludur sigara fırsatı boldur nobetci ogretmenler adeta narkotik edasiyla onları kovalamakla ugrasır. Guzeldir ttal ama sosyal degildir barındırdıgı bazı insanlar geri kafalıdır etek boyuyla dersleri karsılastırırşlar, kendini aşmaları gereken konular vardir sacma sapan kurallara degilde sosyallige nasil daha guzel bi ttal olabilir diye kafa yormalıdırlar. Ogrencilere ozguven depolamalılar korkuyla yetistirmemeliler o okulun basina omer hoca gecse daha yasanabilir bi hale gelebilir ama yine de güzeldir ttal
merkeze olan uzaklığıyla insana otostop çektirmeyi öğretir.
yaklaşık 4 yıldır hakkında hiç entry girilmemiş güzel okulum.. senle geçirdiğim günleri çok özledim be.
allahın siktir ettiği bir mahalde kurulmuş olmasından ötürü, cebinde az parayla okuldan kaçan öğrenciyi otostopa mecbur bırakan; cavit çağlar 'ın bademli'deki villasının (şatosunun) tam karşısında yer alan bursa'nın altıncı anadolu lisesidir. bademli anadolu lisesi adıyla bir binaya sahip olmadan kurulmuş olup öğrencileri uzun yıllar göçebe hayatı yaşamışlardır - ta ki turhan tayan okul binasının yapılmasına sponsor olup da bina yapılana dek. ki bu öğrenciler şükrü şankaya anadolu lisesi binasında istenmeyen misafir oldukları dönemde yunuseli yollarını arşınlamış; ovaakça'da konakladıkları dönemde karşı binadaki okulun çete savaşlarına tanık olmuş, dağda çiftleşen keçileri izlemişlerdir. tüm bunların bünyede bıraktığı izlerin ötesinde recep abi, mustafa bostancı, mızrap hoca gibi her tavırları ayrı bir bomba yaratan bir çok renkli şahsiyeti tanıma fırsatına nail olmuşlardır.
Okuyorken hic bir zaman bitsede kurtulsak ayagina yatmayip ,zamaninda guzelligini idrak etme sansina sahip oldugum ,minibus soforlerinin yollarin daha bir renkli gecmesini sagladigi kartal yuvasi gorunumlu mezun oldugum okulum.
Ayrica Cahit Gulun bursanin en iyi matematik ogretmeni oldugu tartismaya kapali olmakla birlikte -Mehmet Canturkun de cahit gulun de ogrencisi olmus biri olaraktan- Mehmet Canturkte cahit Gul ile kiyaslanabilecek duzeyde iyidir.
bursanın en iyi matematik ögretmenini bunyesinde barındırmış okul. * *
en başlarda çok uzakta diye yüz çevirlen, zaman geçtikçe kendine bağlayan yegane okulum. orası baska bir cumhuriyettir. herkesden uzak kendi halinde. etrafı ormanla çevrili olduğu için kız arkadaşınızla gidip takılabilirsiniz. içki, alkol, kağıt gibi minimum aktivitelerinizi gerçekleştirme olanakları sunuyor. ingilizce eğitimi gerçekten fevkalade. ''ben çalışcam universiteye gircem'' diyenler için dört dörtlük bir okul.''ben gezicem eğlenicem boşver'' öss yi diyenlerdenseniz de gidin. illa sizin gibi tipler vardır.* ilk tercihden girdiğim güzede okulum. çok özlenilen okul.*
bu sene itibariyle bana kırmızı kurdelalı diplomamla yol veren, son yıllarda üniversiteye öğrenci yerleştirmede oldukça atılım yapan, çok iyi basket takımını bünyesinde bulunduran(artık o takım dağıldı), 4 senemi geçirdiğim ve bundan hiçbir pişmanlık duymadığım için içimde bir pişmanlık duyduran eğitim yuvası.
hayatımın dort yılını curutse de sevdıgım ama mezun olmaktan buyuk mutluluk duydugum lisem.cok garıp bi okuldur.ozellıkle dagın tepesinde olması kar yagınca koskocaman bayırları ıhlayarak yurumemiz aynı donemde okudugum ınsanların okulun balıklarını zehirlemesi ve okulu yakmaya calışmaları ilginc ayrıntılardır.sevgili ogretmenlerimizden veysel hocayı da unutmamak lazım.ne cektirdi bee
okula alınan 2. grup öğrencinin içindeydim , şükrü şankaya , ovaakça gezdik durduk , orta 3 te ayrıldım bu güzel mekandan , çok iyi ingilizce öğreten hocaları vardı nagehan solmaz , melek hanım gibi , bunların yanında mustafa bostancı ve ali zeki özcan gibi iki varlığada ev sahipliği yapardı. Ayrıca Serdar Tunçok tu sanırım ezginin babası olan müdür yardımcısı çok sağlam tokat atardı .
hatırlandığında ve orda geçen zamanların geri gelmeyeceği anlaşıldığında 2002 mezunlarının tümünün kalbinde yara açan 4 harflik bişey..
turhan tayan anadolu lisesi

1996 yılında dönemin inatçı ve bi o kadar eğitim perver velilerinin baskılarıyla bursaya kazandırılmıs en son anadolu lisesi.. ilk 3 yılı şükrü sankaya anadolu lisesinin bünyesinde iki okul kardeslik içinde geçirdikten sonra turhan tayan anadolu lisesi sonraki senesini ovaakçada gecirmiştir ve 5. senesinde şuanki bademlide olan kendi binasında geçmiştir...Okulumuzun alanı 12000 m2 olup, 900 m2 tabanlı iki bitişik bloktan oluşan zemin + 3 kat yerleşim alanlıdır. Bu alan içerisinde; iki laboratuar, bir kütüphane, bir bilgisayar laboratuarı ve 23 derslik vardır....Kim ne derse desin hayatımın en guzel zamanlarının gectiği ve gel yeniden oku deseler kosarak gideceğim bir okuldur....
ttal olarak bilinen lisedir. telefon numarası 549 04 01 olup, yer olarak bademli'dedir.

resmi sitesi;

http://www.ttal.k12.tr/
dağın tepesinde konuşlanan, ingilizce ogretimi kaliteli canim okulum