bugün

her türlü milliyetciliği ayaklar altına aldık diyenler için malazgirt bahane büyük taarruz'un unutturmak şahane.
oysa o tarihlerin aynı olmasının tesadüf olmadığını ve ikisini de coşkuyla anmamız gerektiğini biz türkler iyi biliyoruz.
Güzel bir yayındır, olmalıdır da.
Ama osmanlı ile alakası olmayan, osmanlı hakkında zerre bilgisi olmadan "osmanlı torunuyuz" diyenler, selçuklu'yu ne bilirler.
Bu yayını izleyenler alparslan han babamızı alnı secdeden kalkmayan bir sahabe zanneder.
Oysa 1071 malazgirt'te türk ordusunun yarıdan fazlası hala müslüman olmamış gök tanrı inancına sahip oğuz türkmenleriydi.
Alparslan han babamız da şarap içer, pek ibadet din işleri ile ilgilenmezdi.
Ertuğrul gazi han babamız ve osman gazi han babamız da keza öyleydi.
Bizim devlet geleneğimizde öyle allah allahlar, islam için savaşmak falan yoktu yani.
Türkler tek şey için savaşırdı o da vatandı.
Vatan için, yurt tutmak için savaşırdı atalarımız.
Alparslan da öyleydi, fatih'te, yavuz'da...
Çünkü türklerde kutsal olan şey yurttu, vatandı.
Türkler bir vatanları olmazsa ne dinleri, ne tanrıları, ne kültürleri olmayacağını çok iyi bilirlerdi.

Sonra Kanuni ile birlikte siyasal islam denilen kanser girdi hayatımıza...

Neyse.

Şimdi bunların selçuklucu olması tabi ki dünya savaş tarihinin en çılgın hamlesi olan 26 agustos 1922 deki büyük taarruzu unutturmak için.

Ama ulu önder atatürk büyük taarruzun tarihini özellikle malazgirt zaferimizin tarihi olan 26 ağustos'a almıştır.
Taarruz pekala 25 veya 27 sinde de yapılabilirdi.
Ama atatürk gibi büyük bir türkçü bu günün türk budunu için çifte zafer günü olmasını istemiştir.

Peki bu da trt de anlatılacak mı?
Merakla bekliyorum...
Oğuz türkleri hakkında 2 kelam edemeyecekler malazgirt zaferi kutluyor.

Malazgirt anadolu'yu almak için yapılmadı ayrıca.
O dönemin zengin orta doğu şehirlerine hakım olmak isteyen ve bu ticaretten nemalanma derdinde olan selçukîler bizans tehdidini aşmak için malazgirt'te muharebe etti. Unutmayın romanos diogenes doğu seferine çıktı, roma ordusu ilerlerken selçuklular suriye üzerinden mısır'a gidiyordu. Romalıların doğuya yürüdüğünü haber alan alp arslan doğrudan kuzeye yöneldi ve romalıları olabildiğince doğuda karşıladı. Biraz okuyun.

Böyle vasat propaganda yayınları ile de vakit kaybetmeyin. Açın ansiklopedi okuyun. Akademik kitap okuyun.
alparslan peygamber gibi adamdı. siz agnostikler kabullenemeyebilir açın okuyun birader.

“Ya muzaffer olur gâyeme ulaşırım; ya da şehît olarak cennete giderim. Sizlerden beni tâkip etmeyi tercih edenler, tâkip etsin. Ayrılmayı tercîh edenler, gitsinler! Burada emreden sultan ve emredilen asker yoktur. Zîrâ bugün ben de sizlerden biriyim. Sizlerle birlikte savaşan bir gâzîyim. Beni tâkip edenler ve nefislerini yüce Allâh’a adayarak şehît olanlar, cennete; sağ kalanlar gâzîliğe kavuşacaktır. Ayrılanları ise, âhirette ateş, dünyâda da rezillik beklemektedir.”

bu sözleri söyleyen adam he şarapçı. beyninize sıçayım.
Yukarıdaki arkadaş kaynak olarak g.tunu kullanıp alp arslan'a sözler uydurmuş.

Oğlum internetten bilgi alıp şuraya sıçmayın. Tarih okuyan bana işimi öğretiyor antene bak.

14. Asra kadar islamlaşma süreci bitmeyen türkleri daha 1071'de islamcı gibi resmetmek ancak aklı dengesi bozuk kişi sanrısıdır. Açın biraz bizans kroniklerini okuyun, erbaşkan vb. Portreler üzerinden romalılar selçuklu hayatı üzerine yazmışlar.

Tuğrul bey'in halifenin salt idari yetkilerini nasıl aldığını ve selçuklu kültürünü bir okuyun. Oğuzlar ile ilgili yurt dışında ses getiren seçkin makaleler var. Oku da gel konuşalım çakma tımarlı sipahi.
türklerin ne zaman islamla tanıştığını bile bilmiyorsunuz alparslanın müslümanlığını sorguluyorsunuz.

751 yılında kazakistan'da gerçekleşen bir savaşta ilk kez birleşik Arap – Türk orduları Çin ordusunu yenince bu başarı da Türklerin Müslüman olmasını hızlandırmış, Karlukların ardından Oğuzlar da islam'a geçmişlerdir.

300 yıl sonra ise 1071 de alparslan allah demiş bunun neresi yalan sahte.
Büyük taarruz içinde yayın bekliyorum.
Daha dün; Türk diye bir ırk yoktur.
Türkiye adı değişsin.
Türk tanımı türk söylemleri anayasa da yer almasına ne gerek var?
Türk bayrağı da neymiş. Bu ülke de yalnız Türkler mi yaşıyor?
Vb.
Vb.
Vb.
Şimdi 1071.

inanın Türkiye gündemini yurt dışından takip eden rapor hazırlayan think tank çalışanı, bitirme tezi hazırlayan bir öğrenci tüm bu söylem tartışmalara bakıp Türkler bizimle dalga geçiyor diye tüm çalışmalarını çöpe atar.

Gerçekten son 10 yıla bakınca yaşananları söylemleri yaklaşımları politikaları değer yargılarını öncelikleri bakış açılarını ideolojileri açıklamak mantık açısından imkânsız.
Sanki Türkiye de 2 sene de bir iktidara başka başka zıt görüşlü marjinal bir parti geliyor,
"türklerin ne zaman islamla tanıştığını bile bilmiyorsunuz alparslanın müslümanlığını sorguluyorsunuz.

751 yılında kazakistan'da gerçekleşen bir savaşta ilk kez birleşik arap – türk orduları çin ordusunu yenince bu başarı da türklerin müslüman olmasını hızlandırmış, karlukların ardından oğuzlar da islam'a geçmişlerdir.

300 yıl sonra ise 1071 de alparslan allah demiş bunun neresi yalan sahte."

adam bana ilkokul tarihi bilgisiyle cevap yazıyor. çakma sipahi, tarihçi var karşında.

arşiv belgeleriyle oynuyorum ben. bir haddini bil be cahil.
türklerin islamlaşması 8. asırda oldu bitti sanki amk!

ulan daha 14-15. asırda anadolu'da islam'la tanışmamış göçerler var. hala şamanist inanca sahip. osmanlı ne diye iskan politikası güttü!!
mesele allah deyip dememesi değil, mesele tarihi şahsiyetlerin ağzından nutuklar uydurulması! saptırmayalım konuyu yakışmıyor ayrıca!
selçuklu devrindeki insanları, adam utanmasa el nusracı ilan edecek. yani diyorum ki, bundan 700-800 yıl önceki insanları bugün hayal ettiğiniz dini kalıplarda görmeyin. bu tarihsel gerçeklerle kesişmiyor!
selçuklu devrinde hala boylar halinde örgütlü devlet var ve bu boylar özerk!

bilmiyorsan sus da adam sansınlar derler mesela!
tamam uydurma güzel kardeşim. peki alp arslanın dediğiniz gibi dinsiz şarapçı olduğunu ıspatlayan bir kanıtınız var mı.

ayrıca nedir bu padişahları sürekli kötü gösterme çabası. neden atamızdır iyidir şükür ki o günlerde savaşmış bu toprakları bize bahşetmiş demiyorsunuz. amacınız ne.
büyük taarruzu gargaraya getirmek için her türlü fantastik senaryoyu yazar bunlar.
(bkz: her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık)
bu senaristlerin ve hizmet ettikleri efendinin hangisi çocuğuna türkçe bir ad koymuş da alparslan'ın adını agızlarına alıyorlar merak ediyorum.