bugün

sahip olduğu devasa hastanesi doksanlı yılların başında balkanların en büyük hastanesi idi. bilemem hala öyle midir onüç katlı bu dev yapı...
bu 13 katlı binanın en alt katında restorantlar, merketler, krtasiyeler, ptt ve çeşitli bankaların şubeleri bulunmaktadır. birkaç yüz metre ilerisinde ki selimiye öğrenci yurdu öğrencileri için çarşı gibidir.
hastaneden çok bir alışveriş merkezini andıran selimiye camisinden sonra edirne nin en güzel yapısı.
8 yıl uğraşıp 1990'da mezun olduktan sonra, doktorluğunun 40. gününde bir köy taramasına giderken bir trafik kazasında hayatını kaybeden bir yakınımın okuduğu fakültedir.
öğrencilerinin edirne dolaylarında her türlü çılgınlığı yaptığı üniversite.(tecrübeyle sabit)
ciddi anlamda insanın ömrünü yiyor, yaşam hevesini alıp uzaklara götürüyor, oraya bırakıyor.

bul bulabilirsen.
türkiye'nin en önde gelen tıp fakültelerinden biridir. trakya üniversitesinin omurgasını oluşturur. en büyük yatırımlar buraya yapılır. eğitimi de çok kalitelidir. çapa ve cerrahpaşa ile yarışabilecek eğitim düzeyindedir ancak puan farkının sebebi istanbul konumlu bir üniversite olmamasıdır. hatta öğrenci sayısının çapa ve cerrahpaşaya göre 3te 1 az olması sebebiyle kimse kadavra başında "hocam ben göremedim" sendromu yaşamaz. 1000 yataklı hastanesi ile en büyük tıp fakültelerinden biridir. tüm trakyaya ve ayrıca yunanistan, bulgaristan, romanya, makedonya gibi ülkelerden gelen hastalara sağlık hizmeti verir. hocaları ise baldan tatlıdır. bir profesorün odasına gidip çay içip kafanıza takılan her konu hakkında görüşebilirsiniz. kasıntı hocalar yoktur, öğrenciler çok sevilir. ama tabii sınav sorularını hazırlayana kadar...

kötü yanlarına gelecek olur isek; öyle bir zordur ki adamın anasından emdiği ak sütü burnundan getirir. gece rüyalarınıza kaslar, sinirler, kemikler, damarlar, organlar, hastalıklar, mikroplar, hormonlar, enzimler ve binlerce isimleri girer. bir an olsun gönül rahatlığıyla "çalışacak konum yok bari biraz dinleneyim." diyemezsiniz. günü gününe fix 3 saatlik bir çalışma ile alabileceğiniz en yüksek not 75 civarıdır. en azından benim hep öyle oldu. sorular borudur, konular borudur. ama sonunda gerçek bir hekim yetiştirir.

edirne'den de söz etmek istiyorum. ilk sene alışmak çok zordur. hele istanbul'dan gelen biri için ölümüdür. ufak bir şehir, tanıdık kimse yok, tüm hayat değişmiş. ama ilk seneyi öyle böyle atlattıktan sonra gerisi akar gider. edirne çok sevilen her işin 15 dakikada halledilebildiği bir yer olur.

işte tütf de öğrenci olmak böyle bir şeydir.
binası moral bozar. orada yatacak olan hastanın psikolojisini düşünemiyorum.
Yönetimi değişmediği sürece hep yerinde sayacak olan fakültedir.
Eğitim ve sınavları hakkında bilgisi olan paylasabilir mi.
şubat 2018 itibariyle akreditasyon çalışmalarını tamamlamış ve dünya standartlarında tıp eğitimi verdiğini belgelerle kanıtlamıştır.

6 senemi geçirdiğim çok güzel anılar biriktirdiğim fakültem olur. eski entryler genelde hastaneden illallah edenler tarafından girilmiş fakat şimdi o eski halinden eser yok. yıllardır süren yenileme çalışmaları son demlerinde. elbette istanbuldaki über büyük, göze hitap eden özel hastanelerin gösterişi yok ama en azından herşey yeni ve kaliteli duruyor. zaten gösterişli hastanelerin amacı da tamamen duygusal bunu hepimiz biliyoruz.

eğitim konusuna gelinecek olursa temel bilimlerin yetersiz olduğunu düşünüyorum. ilk üç sene tam bir lanet. öğrenmeye çabaladığım herşey gaz ve toz bulutu oldu bile. bu nedenle tus temel de yerlerde oluyor. ama klinik bilimlerin hakkını vermek gerek. herşey gayet güzel işliyor. ayrıca her staj sonunda yapılan feedback leri teker teker okuyup hızlıca ters giden işleri değiştirmeye çabalayan bir dekanlık kadrosu mevcut. anabilimdalı başkanı ve dekanlık ne yazdıysanız muhakkak okuyorlar ve değişimi hissediyorsunuz.

intörnlük dönemine gelecek olursak eğer tus çalışacaksanız hayatınızın en berbat dönemi olabilir. ama eğer biraz olsun salladıysanız işte size en mükemmel yıl. eyvallah çok çalışıyorsun eyvallah çok nöbet tutuyosun eyvallah yapmaman gereken işleri yapıyosun gece sekreterliği yapıyosun belki ama bu bi ekip işi kardeşim. işlerin bir şekilde yürümesi lazım bu pastadan sana düşen pay da bu. bu da bir süreç hık mık demeden katlanmak gerek. ayrıca intörnken hangi rotasyonda olursan ol 3-5 günde kendini ekipten hissediyorsun.

intörnlük genel cerrahi hariç gayet güzel geçiyor. birkaç gereksiz tip kabak tadı veriyor onun dışında sıkıntı yok. detaylarını gittiğinizde görürsünüz sevgili tütf lüler *