bugün

topu topu 7 nota var kac ayri beste yapilabilir ki gibi dehsetengiz ve bilim dunyasini sarsan onermenin atomik versiyonudur.

topu topu 118 atom var, kac ayri madde yapilabilir ki?

kesfedilmemis eksik elementlerin de gosterildigi butun sermayemiz bu iste:
http://tr.wikipedia.org/wiki/periyodik_tablo

zaten topu topu 7 nota var, konservatuvarlar bosuna var, niye egitimi veriliyor ki bu isin sanki, nota kombinasyonlari belli zaten deyip kombinasyon ve permutasyon hakkinda bir fikri olmasigini gosteren durumdur.

kac cesit beste yapilabilir ki?

birde matematik acisindan bakalim.

tamam dostum haklisin 7 nota var ama o bir bestede toplam kac kere nota kullaniliyor?

ornegin 3 dakikalik bir bestede 300 kere kullanildigini varsayalim. konservatuvarli olmadigim icin kafadan salliyorum 300 rakamini. onemli olan hesap yontemidir.

simdi bakalim 300 kere nota yazilan bir parcada kac tane kombinasyon olabilirmis.

300 ussu 7 adet.bu ne demektir.

islemin sonucunu bilinen tanidik rakamlara cevirelim.

218700000000000000000

bunlarin sadece 10000 de birinin kulaga hos geldigini varsayalim:

21870000000000000

bu kulaga hos gelenlerden de 10000 de birinin plakci tarafindan okeylendigini dusunelim

2187000000000 adet beste

simdi birde yazili gosterelim

iki trilyon 187 milyar adet beste yapilabilirmis.

sonuc bu.

demekki 7 nota cesidi 300 kere kullanilirsa bu kadar beste yapilabiliyormus.

gurban, var hele sen onu 400 kere kullan bak kac tane beste yapiliyor gor.

birde bir parcadaki degisik nota sayilarini dusun. mesela bir sarkida 1000 e kadar nota adedi kullanilabildigini varsayalim ve bir parcanin minimum 100 notadan olusabildigini varsayalim. bu sefer birde 1000!-100! yani faktoriyel diye garip birsey isin icine girecek.

onuda ne sen sor ne ben soylim.

x: topu topu alfabede 29 harf var insanlar nasil konusabilir ki
y: abi bende anlamiyorum nasil oluyorsa bu iste allahin bi hikmeti olmali
x: evet abi bencede 29 harften bu kadar insan habire konusacak birsey buluyor bu kelimeler bitmiyor berekete bak sen
serdar ortaç düşünce kulübü'nün manifestosundan bir bölümdür.
(bkz: topu topu 1 dna var bu organlar nerden cıktı)