bugün

emekli amcanın birilerine sayıp sövmesi, "atatürk düşmanları! orospu çocukları!" diye bağırmasıdır.
Gün 31 mart 2015, büyük elektrik kesintisinin yaşandığı gün. ülke içerisi hiç olmadığı kadar karışık. e laboratuvar aletleri de çalışmıyor, eve dönüyorum. trafik ışıklarından ve ülkedeki elektrik kesintisinden konu açılıyor. kapı önünde seyahat eden mhp'li dayı pkk'nın diyarbakırda trafoya füze attığını söylüyor. arkadan solcu bir teyze ışidin barajlara canlı bomba eylemi yaptığını, eylemlerin tüm barajlarda yapıldığını söyleyip kanıtlamaya çalışıyor, komşusunun oğlu bakanlıkta çalışıyormuş o söylemiş. en arkalardan bir akp'li abla ise bunların gezi eylemlerinin bir parçası olduğunu iddia ediyor, gülüyorum ve müziğimi durdurduğuma pişman oluyorum. merak ediyorsanız sonunu söyleyeyim; en son akpli abla, ağzına kadar dolu otobüste solcu teyzenin üzerine yürümeye çalışıyordu.
O değil de protokol araçları geçecek diye yolları kapatıp,trafiği durdurmuşlardı. tramvayın içinde birkaç kişi mırın kırın etti. sonra kimse sesini çıkarmadı. ses ver türkiye.
hat: (bkz: 11üs) (bkz: şöförün bile bazen ayakta gittiği rivayet edilen hat)

yer: bjk nevzat demir tesislerinin yan tarafındaki villalar civarı (şile otoyolu)

ortam: 1.5 saattir ilerlemeyen trafik, otobüsün içinde tıklım tıklım birbirinin üstüne çıkmış en az 300 kişi.

konu: gerek giyiminden, gerekse de hırpalanmışlığından dar gelirli ve yıllar yılı ezilmiş bir emekçi olduğu anlaşılan abinin gördüğü villalar hakkında yaptığı yorum.

- helal olsun şu hükümete eskiden böyle yerler yapılabiliyor muydu? bak şimdi her yer böyle oldu.

o an abiye " abicim hayatın boyunca didinip çalışsan sen o evde oturabilecek misin? bırak oturmayı bu halinle etrafında gezsen güvenlikler sana izin verir mi?" diyerek sormak istedim, fakat sonrasında vazgeçtim.

hani bir insanın gelecekle olan umutlarını bir anda kıran ufak ayrıntılar olur ya, o gün de benim için öyle günlerden biriydi.
(bkz: saygı duruşunda bulunmayanların kafasına sıkacağız)

kemalist kafası.