bugün

ses, müzik, elektronik ve fizik bilgisine sahip ses adamıdır. işi mixing ve mastering yapmak.
iyi ya da kötü olması, beraber çalıştığı müzisyenin rezil ya da vezir olması arasındaki farkı belirler.
kötüsü, işinden anlamayanı, insanı çıldırtabilecek insan.

taksim'de bir stüdyoda yaşanan olay:

- üstadım sustain'i artırabilirsek çok memnun olacağım.
+ ee.. ömm.. neden ki?
- ??? nasıl neden??? artıralım işte?!
+ tamam

(gitarın tonu rezalet olur, sinek vızıltısına döner, tat alamayan gitarist tonmaister'i çağırır)

- üstadım bu çok kötü oldu, bir ayar çeksek.
+ e abi saz teli istemedin mi, ancak bu kadar benziyor işte.
- ...
+ ağbii??
mix&mastering ile uğraşan sabırtaşı insan. (bkz: nüendo) (bkz: cubase) (bkz: adobe audition)
sanatçının beceriksizi bu mesleğe taabi olanları çıldırtır.
Adobe auditionda mix&mastering yapan home stüdyosu olan herkes in oldugunu idda eddiği meslek.

nüendo ve cubase kullanmak her babayiğidin harcı değildir.
adobe audition öğrenen ergenlerin aldıklarını zanneddikleri ünvan.
birkaç yıldır aralarında olduğum insan topluluğudur. Aslında iş konserden önce ton almak değil konser sırasında idare etmek. Eğer benim gibi 5 kişilik koro 2 solist mikrofonu 14 enstrümanı aynı anda kontrol ediyorsanız herkesin ince ince sesini kontrol etmeniz gerek. Herkesin sesi bir değil. Siz siz olun mixing engineers handbook kitabını okuyun.
almanca olacaksa tonmeister diye yazılır.
Konserlerin gizli kahramanlarıdır bu arkadaşlar. Bir konserin başarılı olup olmamasının en büyük sorumlularından biridir tonmaister.

Üstelik onca sanatçının ve müzisyenin kaprisini çekmeleri de cabası.

Bu yüzden sürekli aynı müzisyenlerle çalışan tonmaisterler şanslıdır. Yeri gelir Kaş göz işaretiyle bile anlaşabilirsiniz.

Tanıdığım sanatçılar arasında tonmaisterini en çok onore eden Erol büyükburç'tu.

Hem profesyonelliği ve teknik bilgisiyle sizin hatanızı telafi eder. Hem de her konser bitiminde tonmaistere teşekkür ederdi.
Türkiye'de iyisi çok nadir bulunan insan türü*. Soloya girerken booster kullandığımda sesi kısıp eski seviyesine getirmeye çalışanını gördüm. Bir de konser ortasında yerinden ayrılıp muhabbete gidenleri vardır ki mikseri kafalarında parçalamak gerekir.
ses mühendisliğini karıştırdığım olmak istediğim meslektir. müzikleri severim.