bugün

gerçek adı orkinos olan bu balığın uzunlukları 3-4 metre ve ağırlıkları da 100-150 kilodan 800 kiloya kadar değişebilir. ton balığı orkinosun konserve haline denilir.
aslında konserve ton orkinostan ziyade ege de tombik denilen yapsız tatsız tuzsuz bir balıktan yapılmaktadır.bu sebeplede iğrenç bir yapın içerisindedir...
öğrenci işi yemeğin en kolay adresidir. *
gerçi biraz pahalıya mal olur ama, lezzetlidir. *
Tuna balıklarının saatteki hızları ortalama 8 kilometredir. Fakat bazı durumlarda birkaç saatte 72 kilometre hıza kadar çıkabilirler. Tuna balıkları sürekli yüzerler, hiç dinlenmezler. Başka hiçbir kemikli balık açık denizde bu kadar geniş çapta yer değiştirmez. Bunun nedeni köpekbalıklarında da olduğu gibi Tuna balıklarında da onları su üstünde tutan gaz kesesinin bulunmamasıdır. Bu nedenle batmamak için sürekli yüzmek zorundadırlar. Yapılan araştırmalar bu balığın ortalama 50 günde Florida'dan Norveç sahillerine kadar, yani 8.000 kilometrenin üzerinde bir mesafe katettiğini göstermiştir. Su havadan 800 kez daha yoğundur. Bu yüzden suda hareket de son derece zordur. Hiç durmadan yüzen Tuna balıkları da bu sebeple çok fazla besine ihtiyaç duyarlar. Günlük olarak vücut ağırlıklarının onda biri kadar besin tüketirler.
Güzel ve sağlıklı bir protein kaynağı.
(bkz: dardanel ton)
(bkz: ton balıklı salata)
bir diğer adı için; (bkz: orkinos)
pratik yiyecekler genellikle pek fazla lezzetli ve besleyici olmaz ancak bu ton balığı için geçerli değil. balık eti gibi de değil sanki, kırmızı et desen hiç değil (zaten pembe) hindi etinin yavanlığı hiç yok, uzaydan gelen balık diyesim geliyor kendisine. çok sevdiğim arnavut ciğeri ni bile sollamıştır kendisi lezzetiyle.
çıtır bir ekmeğin içine konulup mayonez sıkılarak tüketilirse tadından yinmeyen, harika bir sandwich şeklini alan balık.
(bkz: karnı acıkan uuser)
öğrenci evinin vazgeçilmez yemeğidir. zengin bir omega 3 kaynağıdır. bugün beni ve kardeşimi verem eden yiyecektir ayrıca. zira yağını musluğun altında süzeyim derken bir kutu ton balığını evyeye boca ettik. ikinci kutuyu tabağa almayı başardıysak da bu kez hemen yanında duran sıvı sabundan ikinci kutu tonbalığı da nasibini aldı. *
hazırlaması kolay ve lezzetli protein kaynağı yiyecek. soğan pul biber mayonez ve fesleğenle ayrı bi hoş olur tadı.
iğrenç bir tadı olmasına rağmen hergün 1 kutu yediğim yiyecek. kaliteli bir protein kaynağı.
her gittigim ulkede mutlaka degisik konservelerini yedigim balik. ancak dardanel ton lezzet bakimindan bir numaradir.
yeşillikten oluşan bir salatanın içinde inanılmaz güzel olan balık türü.
orkinosa verilen diğer isimdir.
ingilizce tuna fish olarak gecer.

(bkz: tuna salad sandwich)
(bkz: tuna club)
(bkz: tuna melt)
(bkz: rakı ve sınırsız ton balığı)
özellikle limonlayarak yenildiginde tadı 2 kat artan yiyecek.
Sarımsak, Mayonez, Çok ince kıyılmış soğan, Kuru Nane, Yoğurt, Çok ince kıyılmış hıyar, ile karıştırılıp sandviç yapıldığında nefis olan balık konservesi
protein açısından da oldukça zengin bir besindir. çok fazla yağ da içermez, eğer spor yapan bir üniversite öğrencisi iseniz, bim'den ya da migros'un ucuzluk zamanından koli koli kapatıp, her sabah bir kutusunu tüketirseniz ciddi bir protein desteği almış olursunuz.
çok kral bir mezedir.
süt ve süt ürünleriyle tüketilince zehirlemeyen besin.
yoğurt, ayran ya da peynir ile tüketilince diğer balıklar gibi zehirleyip zehirlemediği bir muamma olan besin. bunu denemek üzere 5 arkadaş toplandık. sonuçları biraz sonra göreceğiz.
limonlanip tuzlanmazsa (evet tuzlanmazsa) pek tadi olmayan yiyecektir. benim gibi denizin bagrindan gelen, ama hamsiyi istavriti sevmeyen vatandaslarin imdadina yetismis sufer besin kaynagi.