yönetmenliğini john duigan'ın yaptığı başrollerini jason patric ve thandie newton'ın paylaştığı 1995 yapımı dram filmi. konusu ise genel bir ifadeyle august king adındaki bir çiftçinin erzak alma niyetiyle yola çıktığı uzun seyahatinde başından geçenleri anlatıyor. film john ehle'nin 1971 yılında yazdığı bir romandan sinemaya uyarlanmış. ehle zaten filmin senaryosuna da el atmıştır.
buradan sonra yazacaklarım fena halde spoiler içermektedir, bilginize sunulur. ondan sonra vay efendim ben görmedim, vay efendim ben bilmiyordum demeyiniz çok rica ederim.

--spoiler--
henüz filmin başlarında köle anna'nın nehirden bir anda fırlaması beni resmen ürkütmüştür. film bittikten sonra gecenin devamında zaten bir ara rüyarıma girdiğinide bu vesileyle belirteyim.
hadi onu geçtim, iyilik yap denize at mantığını benimsemiş yağız delikanlımız king'in bir kız uğruna yolculuk boyunca tüm varını yoğunu feda etmesi bildiğin enayiliktir. benim üzüldüğüm nokta hayvanların sonları oldu, yazık. kız adamı resmen sömürdü gitti ya, pes ben hiçbir şey demiyorum.
--spoiler--

kısacası 90 dakikanın boşa gittiği filmdir. yapacak daha iyi şeyleriniz mevcut ise gidiniz, onlarla uğraşınız. yok ben illa izlemek istiyorum, sabır konusunda kendimi sınamak istiyorum diyorsanız buyurunuz, izleyiniz.