bugün

simon singh'in yazdığı şifreleme ve kodlarla ilgili (tarihi) kitap. alt başlığı "the secret history of codes and code-breaking". türkçe çevirisi: "kod kitabı - eski mısır'dan kuantum kriptolojisine gizlilik bilimi" (klan yayınları, çevirenler: cemal hamitoğulları, emin yaşar sınır)

kitabın kendisine denecek çok fazla bir şey yok. konuyu enine boyuna ve eleştirel bir bakış açısı ile güzelce incelemiş. çok sürükleyici ve ilginç, elimden bırakamadım. konuyu anlatması yanında bir tarih kitabı olarak da değerlendirilebilir. genel kültüre kattıkları epey fazla. paranoyaklık açısından sınır olmadığı için kitabın gerçekliği, saptırma amaçlı olma ihtimali gibi konuları okuyanların/okuyacakların hayal gücüne bırakıyorum.

çevirisi ile ilgili olarak ise genel olarak iyi çevrilmiş diyebilirim (bazen üstünkörü çevrilmiş cümleler olsa da). ama çeviri veya baskı ile en büyük eksik kitabın kaynakçasını türkçe baskıya koymamış olmaları. çok ayıp etmişler.

yazarın sitesi: http://www.simonsingh.net/home.html
(bkz: red book)* *
çok sıkıcı, anlatımı bayık, baş ağırtan bir kitap. * kodlara mal mal bakmak da cabası. tuhaf şekiller, şemalar falan.. ilk aldığımda baronun kripteksinin şifresini yazıyor sandım. alakası yokmuş.