bugün

Tercih Dönem yaklaşıyor bu soruyu soran çok arkadaş var orada 3. sınıfa geçen biri olarak biraz anlatmak isterim sakaryayı ve üniversiteyi.

Üniversite Durumu: Üniversite serdivanda esentepe kampüsü olarak geçiyor şehir merkezine dolmuşla 25 dak falan serdivan merkeze 10 dak. ünv içinde çok sayıda prof mevcuttur çoğu ünv den çok daha fazla hemen hemen her bölümde 3-4 prof var köklü bir ünversite ders seçimi ders kaydı gibi şeyler için ünv gelmeye gerek olmayan bir webobis sistemine sahip herşeyi netten yapabiliyoruz.
**BU SENE EN FAZLA ÖĞRENCi ALACAK 3. ÜNiVERSiTE AN iTiBARiYLE 52 BiN ÖĞRENCiSi VAR

FAKÜLTELER

--

*Fen - Edebiyat Fakültesi
*Mühendislik Fakültesi
*iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi
*Tıp Fakültesi
*Teknik Eğitim Fakültesi
*Eğitim Fakültesi
*Güzel Sanatlar Fakültesi
*Teknoloji Fakültesi
*ilahiyat Fakültesi
*işletme fakültesi
*hukuk fakültesi
bilgisayar fakültesi

Yüksekokullar

--

*Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
*Sağlık Yüksekokulu
*Devlet Konservatuvarı

Meslek Yüksekokulları

--

*Sakarya Meslek Yüksekokulu
*Hendek Meslek Yüksekokulu
*Akyazı Meslek Yüksekokulu
*Geyve Meslek Yüksekokulu
*Sapanca Meslek Yüksekokulu
*Karasu Meslek Yüksekokulu
*Adapazarı Meslek Yüksekokulu
*Pamukova Meslek Yüksekokulu
*Alifuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu
*Ferizli Meslek Yüksekokulu
*Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
*Kaynarca Seyfettin Selim Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

--

*Fen Bilimleri Enstitüsü
*Sosyal Bilimler Enstitüsü
*Eğitim Bilimler Enstitüsü
Şehir ve Şehir Yaşamı: Sakarya istanbula 130 km uzaklıkta olmasından dolayı sanayi bakımından gelişmiş bir il Şehirde çok fazla içkili mekan yok ama hiç yok demiyorum muhafazakar yapıya sahip olduğu için az var ama eğlenmek sizin elinizde birazda arkadaş ortamınız iyiyse çok güzel eğlenirsiniz çok canınız sıkılırsa atlayın trene otobüse istanbula kaçın bu arada Sakarya Büyükşehir belediyesidir

Şehrin insanları:Şehir insanı depreminde etkisiyle muhafakar bir yapıya sahip öğrencileri para olarak görüyolar ama bu her ilde oluyor diye duydum.

sakarya ünv kalite olarak kocaeli trakya çanakkale 18 mart afyon kocatepe dumlupınar aydın adnan menderes ktü gibi ünvlerden çok daha iyidir belirtmek istedim

ÖZEL YURT ÜCRETLERi AYLIK 175-450 ARASI DEĞiŞiYOR yaptığınız pazarlığa bağlı birazda kiralarda 300-800 arası değişiyor

SAKARYA KREDi YURTLAR KURUMU HAKKINDA:
KYK ünv yürüme 10 dak mesafede (esentepe kampüsüne 4 yıllıklar için yani) 3 bloktan oluşuyor 2 erkek 1 kız bloğu ayrıca ÇARŞIDADA KYK KIZ YURDU war ek olarak odalar 5 kişilik ücret bu sene 3 ayda bir 270 tl idi tüm kyk için geçerli ücret sakaryaya özel deği

iSTANBULDA oTURANLAR iÇiN

SAKARYA HAREM

--

*OTOBÜSLE 1,30 DAK FiYATI 15,00 TL NETTEN 11,50 TL
*TRENLE 2,45 DAK FiYATI 7,00 TL

SAKARYA ESENLER

--

*OTOBÜS 2,00 SAAT FiYATI 19,00 NETTEN 17,00 TL

Ayrıca Rtük başkanı Prof. Dr. Davut DURSUN üniversitemiz hocalarındandır ve bu sene dekanımız Anayasa Mahkemesi Üyesi yani türkiyedeki 11 yargıçdan biri seçilmiştir. prof. dr. Engin Yıldırım.

Bu sene Ulusal Kalite Ödülüne almıştır üniversitemiz türkiyede ilktir. Ayrıca Avrupa Kalite ödülünede adayız %99 onuda alıcaz gibi duruyor dünyada çok az üniversite aldı bu ödülü...

Son olarak diploma eki olan bir üniversitedir sakarya üniversitesi diploma tüm avrupada geçerlidir.
2010 ulusal kalite ödülünü almış üniveristedir. Şehri ve halkı eleştirilsede,sapanca manzaralı, büyük ve modern kampüsüyle ayrıca yaklaşık 50 bin öğrencisiyle tam bir öğrenci kentidir. Erasmus programı kapsamında en çok hibe alan ve yurt dışına en çok öğrenci gönderen üniversitedir.

genellikle mühendislik fakültesi eğitimi, özellikle de makine mühendisliği bölümü övülmektedir. ayrıca tıp fakültesi de hizmete girmiştir.
sözlerime öncelikle geçmiş olsun diyerek başlıyorum sevgili yavrum.eğer bu yazdığımı okuyorsan aklından çok çılgınca şeyler geçiyor gibi sakın geçirme.şimdi eğri oturup doğru konuşalım.mühendislik fakülteleri türkiye deki çoğu üniversitenin eline verir artanını da paket yapıp eve gönderir.bak bu kardeşin sırf istanbul üniversitesinde sik gibi eğitim alarak mezun olacağıma sakarya da adam gibi eğitim görürüm umuduyla geldi.*ama şehir hiç öyle değil.asosyalim ben zaten ya da ineklerim ben zaten diyorsan tam senlik bi yer burası sakın kaçırma.

hayatta kalmak için öğütler:
1)yerli halkıyla ne kadar az muhattap olursan o kadar az üzülürsün.
2)çark caddesinde insanlığından çıkmış kılıktaki nesnelere 2 sn den fazla bakma gözgöze gelmeyi aklından bile geçirme.
3)minibüsçülerle münakaşa etme mümkün değil kazanamazsın.
4)nur yüzlü gördüğün esnafına sakın aldanma hatta öyle ki allah birdir deseler en yakın camiye koş hocam bunlar doğrumu söylüyor diye sağlamasını yaptır.öğrenci indirimi kelimesindeki ilüzyona sakın aldanma.
5)kendine, çıplak uyusan dönüp sana bakmıcak dostlar bul.çünkü üniversite hayatının geri kalanı onlarla birlikte geçecektir.
6)hafta sonları fırsatını buldukça istanbul a ışınlan.hatta okul çıkışlarında felan topla madde 5 teki arkadaşlarını izmit e git.
7)ne yap ne et okulunu uzatmadan siktirol git.

yıllar sonra editi:la piç sen sanki uzatmadın okulunu.bi de millete akıl verio.
hukuk, işletme ve bilgisayar fakültesi açılmıştır. yakın zamanda siyasal bilimler fakülteside açılacak olan son yılların yükselişi durdurulamaz üniversitesidir. şehirin sosyal imkanlarının yetersiz olması eskisine nazaran daha iyidir son 2 yılda bir çok sosyal mekan açılmıştır. 55.000 öğrencisiyle muhafazakar sakarya halkınada ayar vermektedir hizaya sokmaktadır.
bu sene yerlestigim universitedir. sagolsun bu uni de okumus veya okumaya devam eden ust siniflar sehir profilini ve insanlarini anlatirken ziyadesiyle sehirden sogutmuslardir beni. oyle ki seneye sinava bir kez daha mi girsem diye dusunmuyor degilim. tek umudum kafa dengi elemanlar bulmak yoksa harbi sictik.
ilk başta ayaklarınız geri geri gider ama seveceksiniz bu üniversiteyi de şehri de.

serdivan'da oturun. çarşıyı boşverin. yeni açılan tikimsi kafeler, köfteci hüseyin ve tekkeller size yetecektir.
iibf için fikir verebilcek varsa fazlasıyla mesud edersiniz beni.
Eğitim fakültesini yazacaklar defalarca düşünsün. merkezdeki bölümler daha iyidir nispeten.
25 yaşında mezun olmuş ve 6 senesini bu şehirde geçirmiş bir kardeşiniz olarak yardımcı olabileceğim üniversitedir.
hacı öncelikle burası sakarya . lazların yobazların ipsiz sapsız ve tehlikeli insanların olduğu yerdir. efenim eğitimi iyi diyorsunuzda istanbul ankara izmir dışında her yere aynı gözle bakarlar tıp haricinde. okulun yolunda ışık bile yok lan. üniversiteyi ilk senesinde kazanıp giren %20 . sosyalleşmen için araban yada motorun olsun. motorcu çok burada. herşeyden önce biraz daha çalışında daha güzel bir yere gidin ben yandım siz yanmayın