bugün

bir kesimin istediklerinin yayınlandığı, istenen görüşlerin yayıldığı, kapitalizmin aptala çeviren kutusudur. *
televizyon; hayattan bir şeyler vermez aksine hayattan birçok şeyi çalar, değiştirir, köreltir, yok eder.
izleyen zeka geriliği yaşıyordur. net!
http://www.youtube.com/wa...mbedded&v=yC37yW8tNl0
eskiden beri bir tanım vardı. aptal kutusu diye. belirli saatlerde hakikaten gerçek olan tanımdır, bu tanım.
bilhassa reklam ve haberler sözkonusu olduğunda, bu durum zirveye yaklaşmaktadır. binlerce gereksiz tekrar ve enalt zekalara hitap eden mesajlar gönderilmektedir ki insani iflit eder.
Televizyon sözcüğünün kökeni Yunanca uzak anlamında tele, ve latince gör anlamında visio kelimelerinden meydana gelen (vikipedi) hem görüp hem duyduğumuz elektronik kutudur.
Televizyon 1923 yılında , 'John Logie Baird' tarafından Ingilterede icat edilmiştir. (vikipedi)
ülkenin geleceğini etkileyen çok önemli uzaktan kumanda.
çok büyük bir icat olmasına karşılık insanları geriye mi ileri mi götürüyor tam bir yorum yapmak zor.
saçma ama etkileyici programları izleyen aile bireyleri arasında kopma görülüyor. akşam işten gelince çocuklarıyla ilgilenmeyen babalar, akşama kadar çocugunun ödevlerine yardım etmeyen anneler, annesinin sözünü dinlemeyip televizyon izleyen çocuklar bol bol mevcuttur. her türlü mesaj vermenin kolay bir aracılığını yapmaktadır televizyonlar günümüzde.

belkide aşağıdaki resim söylediklerimi özetlememe yardımcı olabilir.
görsel
todd alcotun bir şiirinin görselleştirilmesiyle yapılmış olan aşağıdaki videoda oldukça iyi anlatılmış olan nesne.
http://www.youtube.com/watch?v=e--nitVjLoQ
ahlaksızlığa açılan kapı.
aptal kutusudur.
görsel
Vakit öldürgeci olan alet.
ilginç bir kaç istatistik vermek gerekirse:
her üç evin ikisinde yemek sırasında televizyon izleniyor.
evlerin %75’inde televizyonlar kimse izlemiyorken bile açık halde kalıyorlar.
çocukların %70’inin kendi odasında televizyonu var.
her üç evden sadece bir tanesi medya tüketimi konusunda belirli kurallar belirliyor.
aydın doğanın mutluluğuna büyük katkısı olmuş araç. elektrikle çalışır.
size hep gerçek olmayan şeyleri gerçek gibi gösterir. uzun süre bakılmaması önerilir, yoksa yavaş yavaş ahlak değerlerinizi değiştirebilme yeteneğine sahip.
gereksiz alet. o kadar gereksiz ki sesi insanın beynini deşiyo resmen.
tell lie vision.
yıllardır insanları koyun gibi uyutan ve gerçeği hiç bir zaman için yansıtmamış cihaz.

http://m.ak.fbcdn.net/a4....18296900_1150215651_n.jpg
spor müsabakaları olmasa hiç çekilmeyecek cihaz.
Yanlış kullananlar için aptal kutusudur. Sinir bozucu tarafları da vardır. (bkz: televiyon izlerken sinir olnunan şeyler)
kendisinden uzun süre ayrı kaldığımda önemini anladım ne internet ne gezme ne de başka bir şey bu icadın yerini tutamıyor. şükür kavuşturana.
aile bireylerinin sabah işe okula bilmem nereye gidişiyle başlayan menfi çabalarına ve düşüncelerine devam etmelerini sağlayan herbir bireyi bireye yabancılaştıran kitle yön verme aracı.
inanılmaz derecede gıcık olduğum alet.

karşısına oturup, maç dışında, izlemeyeli 6,5 yıl olmuş, dile kolay. sadece izlememek değil, nasıl etki ettiyse artık tv açık olan yerde inanılmaz geriliyorum, o samimiyetsiz konuşmalar, rol yaptıklarını sanan insanlar, koca arıyan babaanneler, korkunç birşey. böyle markete gidince, özellikle berberde geçmiyor dakikalar. evimde de yok bu meretten, e zaten kullanmadığım birşeyi neden tutayım evimde, benimki de laf mı. fakat 21. yy olmuş, millet şaşırıyor evde tv görmeyince. artık sohbetlerde konusunu da açmıyorum, millet şok oluyor tv olmadığını duyunca, halbuki benim gibi olan onlarca tanıdığım var.
"Goggling box"da denir. Türkçe'ye çevirecek olursak "aptal aptal bakma kutusu" denebilir. Yerindedir de böyle demek.