bugün

Onun yerine sokak hayvanları için 10 yıllık yardım bağışı yapsa kalbimde daha şık durur..
sömürü üzerinde yükselen iğrenç bir endüstrinin çıktısı olan madde. (bkz: kanlı elmas)
1 karatlık yüzükler 6000 dolar mertebelerindedir. tek taş dediğin zaman 1 karat ın altındaki yüzükler kendini göstermez bile.
şimdi ucuz olsun diye etrafına ufak ufak taşlar filan koyup tek taşı büyük göstermeye çalışıyolar.
yemez, kızlar kanmayın bunlara. 3-5 bin tl ye adam gibi tek taş olmaz.
Geçen bi mevzudan gidip bi kuyumcuya sordum. Şöyle dedim orta halli, basit olmasın ama pahalı da olmasın. 1500-2000'den başlıyor, taşını güzel ayarlarız dedi. Sertifika falan filan bir sürü de şey anlattı, her yerde geçiyormuş o Sertifika cart curt.

Çok değişik bir sektörün çok değişik bir parçası.
gördüğüm kadarı ile evli-nişanlı vs kadınların sidik yarıştırma itemi olan takı eşyası.
2,500tl ye 18 ayar altın, 0,20 karat pırlanta olarak aldığım yüzük.

görsel

görsel

Not: takacak aday aranıyor.
seçmesi tam bi eziyettir. ilk zamanlar pırlantanın p sinden anlamazken bir ön araştırmaya girersiniz. Kafanız karışır farklı fiyatlarda kazıklanma korkusu ve güvensizlikle seçim yapmaya çalışırsınız olmaz. Sonrası zaten sıkıntıdır. Evlilik teklifi yapıcak arkadaşlara duyrulur 0.15 ct nin altı kırıntıdan beter belli olmuyor o yüzden minimum 700tl gibi bir mebla ayırın bu yüzük için.
(bkz: beni şu kadarcık seviyor musun)
cut
carat
color
clarity
şeklinde pırlantanın 4C si ile bilinen ölçütlerle değerlendirilmedir.
(bkz: evlenme teklif edeceklere yol göstermek)
çok taş olunca çok olmadığından olmasa gerek..

tek olması bir kıyas sağlıyor..

diğerlerininkinden ne kadar büyük olduğu ile ilgili..

yada küçük..
evlilik simgesi değerli yüzük.

henüz yapmadım ama bir gün evlilik teklifi yaparken kesinlikle kullanacağım aparat.
Karbon atomlarının basınç ve ısı altında molekül diziliminin değişmesiyle oluşan şeffaf, dünya üstünde ki en sert doğal madde olan pırlantanın küçük ve düzgün şekilde kesilmiş halinin altın vs. den yapılmış bir halkaya takılarak kadınlara mantık ve etik değerleri çiğnemeleri için uygun hale getirilmiş hali. En küçük alana nasıl acaba en fazla miktarda gösteriş görgüsüzlük sokuşturup, çok çok çok paralı olduğumu karşımdakinin gözüne nasıl sokabilirim merakının insana yaptırdığı şeytani buluşlardan biri. Öyleki uzman olmayan bir gözün bir cam parçasından bile ayırt edemeyeceği (ama malesef kadınların güdüleri bu konuda çok iyiler)insan yaşamına uygarlığına vs. hiç bir katkısı olmamasına rağmen afrikalıların hala nerdeyse kölelik sistemiyle çalıştırılmaya devam edilerek elde edilen bildiğiniz taş işte........Üstelik giriş seviyesindeki pazarlama kitaplarında bile bulabileceğiniz bir gerçek var ki bayanların bu pırlantaya olan "aşkının" aslında elmasın ne en ender nede en kıymetli mücevher olmasıyla alakası vardır (zaten öylede değildir): Şöyle ki, dünya elmas rezervlerinin yüzde 80 ini elinde bulunduran DeBeers (DöAyılar)"Diamonds forever..." sloganıyla aslında insanların elmas dışında herhangibir mücevhere yönelmesini istemediğinden; elmas -yada pırlanta işte aynı şey- insanların bilinçaltına onun diğer tüm mücevherattan farklı ve özel olduğunu vurgulayarak son 5 yılda artan elmas çıldınlığını daha da arttırmıştır.... yani bir nevi DeBeers a çalışıyor tüm tek taşçılar * .............(bunu da komplo teorisine bağladımya helal olsun bana :D)
"...ve şimdi bana elmaslar ve pas öneriyorsan
çoktan ödedim bedelini"

Joan baez
dizelerini aklıma düşüren taştır.
bir erkek olarak önemini anlamadığım ve kadınların övünmek* için bir araç olarak kullandıkları düşündüğüm obje **
birçok kadının hayallerini süsleyen, ortasında değerli, tek bir taş bulunduran, pahalı yüzük türü.