bugün

unutulmaz maçlar tadindaki unutalamayan bes yildizli ayarlardir. (bkz: bes yildizli ayar)
su ana kadar pek görülmemistir güzel sözlügümüzde.
(bkz: melek kara)
(bkz: volkswagen in bill gates e verdigi ayar)
(bkz: kurtuluş savaşı)
(bkz: bir baba hindi)
denizlispor'un verdiği ayardır .
eksi: "gazoz mu sozluk mu belli degil (bkz: cakma sozluk)"
uludag: "asiti fazla, ekşiliği az sozluk" *
tarih içinde gerçekleşmiş, yaşanmış olan tarihi kişiliklerin verdikleri eşsiz ayarlardır.
örnek verecek olursak;
cumhuriyet'in ilanından sonra istanbul'da bir resepsiyon verilir. tüm dünya ateşeleri de davet edilir. davet güzel bir şekilde devam etmektedir fakat ingiliz ateşesi olan binbaşının bakışları mustafa kemal'in gözünden kaçmaz. bütün davet boyunca kendisine dik dik bakmıştır ve bakmaya devam etmektedir. ne olduğunu öğrenmek için yaverini gönderir.
yaver mustafa kemal'e şöyle der:
-paşam kendisine neden ters bir tavır takındığını sordum, o da bana mustafa kemal'in çanakkale'de babasını öldürdüğünü söyledi.
bunun üzerine mustafa kemal şöyle der:
-git sor bakalım babasının çanakkale'de ne işi varmış?
(bkz: tanrı zar atmaz)
(bkz: niels bohr)
babanın oğluna ayarı şöyle ki :

baba çocuğa sürekli "senden adam olmaz" der, çocuk okur ve belediye başkanı, kaymakam gibi "büyük" biri olur ve pişkin pişkin * babasının karşısına geçip "baba adam olamazsın diyordun bak oldum işte" dediğinde babası ayarı yapıştırır : "kaymakam olamazsın demedim ki adam olamazsın dedim s.ktir git gözümün önünden" der.
sokullu mehmed paşa'nın haçlı donanması kumandanına verdiği cevap, haçlı diyor ki; bak sizin donanmanızı yaktık bittiniz siz bittiniz, sokullu paşanın cevap çok güzel;
siz donanmamızı yakarak sakalımızı kestiniz ama biz kıbrısı alarak sizin kolunuzu kestik. kesilen sakal daha gür çıkar ama ama ya kol....(düşün gayrı)
(bkz: felsefenin sefaleti)
(bkz: oklid)
ahmet çakarın söylediği her söz.
napolyon'un avusturya kusatmasinda gectigi rivayet edilen diyalog da bunun bir ornegidir. soyle ki,
avusturya krali: siz para icin savasiyorsunuz, biz ise onurumuz icin.
napolyon: herkes sahip olmadigi sey icin savasir.
mustafa kemal ile bir yabancı yönetici yemek masasındadır. garson dikkatsizlikten yere düşer. mustafa kemal ayarı verir: halkıma herşeyi öğrettim, bir uşak olmayı öğretemedim.
bir cocuk arkadaslarıyla gezerken yanlarından bir kız gecer cocuk kendini tutamayarak "ne kadar güzelsin" der. ama hicbir kotu niyeti yoktur. diyalog soyle devam eder;
+ =kız
- =oglan
+gercekten cok mu güzelim?
-ewet cok güzelsin.
+peki benden bir tane daha olsun istermiydin.
-sizden bir tane daha kim istemez ki...
+o zaman aksam anneni yollada babam bitane daha yapsın...
(ayar budur!!)
bir dost meclisinde Mehmed Akif gayet hararetli bir şeyler anlatmaktadır. sonradan görme zenginin biri bu meclise gelir selam verir ancak herkes Akif'i dinlediğinden kimse duymaz selamı ve almazlar dolayısıyla. adam Akif'e sataşmak için:
- "ooo Üstad ne sallıyon yine?" der. Akif istifini bozmadan:
- "senin ne kadar iyi bir insan olduğunu sallıyorum" diyerek ayarı verir.
Friedrich Engels in Duhring e verdiği eşi benzeri az bulunur ayar. (bkz: anti-dühring)
'lan mı canın sağolsun' emekçi.
' yükseldikce ucma bilmeyenlere daha kücük görünmeniz kacınılmazdır. '

friedrich wilhelm nietzsche'
enver paşa nın sarıkamışta 90 bin askerin ölümüne sebep olan emri vermesidir.

- biliyorum üşüyorsunuz, biliyorum karnınız aç. sizi ısıtamam, size yemek veremem ama nasıl ısınacagınızı ve nasıl karnınızı doyuracagınızı gösterebilirim. işte şu dagların arkasında.... *
suriyeli bir gazeteci necip fazil'a sorar:

-osmanli bizi niye yillarca sömürdü?

üstad cevabı yapıştırır:

+osmanli sizi sömürmüs olsaydi bu soruyu bana fransizca olarak degil türkce sorardin.
x kralı: diyojen artık su hayatı bırak, uzuluyorum sana gel gari şu saraya
diyojen+ gölge etme başka ihsan istemem!!
x kralı:abooooooov!!!
Fenerbahçenin Galatasarayı dörtlerken sonradan düştüğü ekonomik krizden kurtulması için arkaya 2 yolcu daha alıp trafik polisini gördüğünde eğilin diyip altılaması.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar