bugün

tamamının tarihe damgasını vuran buluşlar ve olaylar sonrasında söylenen öngörüsüz sözler olması gereken fakat karakter sınırlamasına takılmış başlıktır.

zamanında söylenmiş, tarihe geçmiş sözlerden birkaçı,

* ''televizyon en geç 6 ay içinde piyasadan silinecektir. insanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemez.'' f. zanuck ( twenty century fox un başkanı, 1944 )

* ''radyonun geleceği yok.'' lord kevin ( iskoçyalı fizikçi )

* ''artık yeni hiç birşey yok. keşfedilecek herşey keşfedildi.'' h. duell ( amerikan patent dairesi başkanı, 1899 )

* ''denizaltıların savaşta ne işe yarayacağını anlayamadım. en fazla mürettebatın boğularak ölmesine sebep olabilir.'' G. Wells ( yazar, 1901 )

* ''atlar her zaman kullanılacaktır. otomobil ise ancak geçici bir moda olabilir.'' ( henry ford un kredi talebine, otomotivin geleceği konusunda rapor veren bir banka müdürü, 1903 )

* ''uçaklar hoş oyuncaklar. ama askeri bir değeri yok.'' F. Foch ( i. dünya savaşı fransız orduları başkomutanı, 1911 )

* ''artistlerin konuşmalarını kim duymak ister ki?'' M. Warner ( film endüstrisi yöneticisi / sesli filmler hakkında, 1927 )

* ''insanların evlerinde bilgisayar bulundurmaları için herhangi bir sebep göremiyorum.'' Kenneth olsen digital equipment corp. başkanı, 1977 )
ihtiraslı Fransa Kraliçesi Marie Antoinette, Fransız Devrimi sırasında insanların yoksulluktan yiyecek ekmek bulamadığını duyunca, "öyleyse pasta yesinler" demiştir.
işgalci kuvvetleri gören M. Kemal Atatürk "Geldikleri gibi giderler".
sizin, hayat ve şarabı sevdiğiniz kadar, ölümü seven bir orduyla size geldim. halid bin velid.