bugün

kendisinin tanrı tarafından yaratıldığını düşünen insanların en iyi bildiği şeydir. tanrı neden yarattı? vardir bir hikmeti!

bilinmesi gereken öncelikli şey Yaratma işini tanrı istemiştir, dilemiştir ve yaratmıştır. Yaratma konusunda, insanın hiçbir faaliyeti yoktur. Yaratmayı tanrı başlatmıştır ve bitirmiştir. insan, bu faaliyette sadece ürün konumundadır. Ve olayla uzaktan yakından bir alakası yoktur. Sorumluluk tanrı'nındır. yani her şeyi başlatan tanrı'dır. her şeyi o başlattı...
çocukça sitem edesi geliyor insanın.

yaratılmadan önce, var olmayan insanın yaratılış ile nasıl bir alakası olabilir?

çünkü "yok"tu.
"yok" ne anlama gelir?
"yok" olan bir şey, herhangi bir etkinlikte bulunabilir mi? bir şeyler yapabilir mi?
her şeyi tanrı başlatmadı mı?
istedi, diledi ve başlatmadı mı?
tanrıya "beni yarat" diye yalvaramazdık; çünkü "yok"tuk.

o halde, olayı başlatan tanrıdır insan değildir.
yani bu olaydaki sorumlu: tanrıdır!

insanın kendi yaratılışında en küçük bir sorumluluğu yoktur; çünkü acizin, hiçbir şeyden haberi yoktur.
bir şeyler yapmaya mecbur bırakılmış; kendi çapında uğraşıyor, bu zorunluluklarla, zorluklarla ve en kötüsü de hayatla...

zavallı insanlık...

tanrı'nın yaratma sebebini gerekçelendirmesi ise takdire şayan;

--spoiler--
zariyat 56- Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.

57- Ben onlardan rızık istemiyorum, beni beslemelerini de istemiyorum.

58- Şüphesiz rızık veren, güç ve kuvvet sahibi olan ancak Allah'tır.
--spoiler--

tanrının mükemmel oluşuna hiçbir katkısı olmayan bizler neden varız? neden?...

sormuyorsunuz, sadece inanıp yaşıyorsunuz ve hiçliğe giden bu yolda bir şeylerin var olduğu ön kabulu ile sahtekar bir biçimde mutlu oluyorsunuz. halbuki hayat sanıldığından daha da büyük acılara giriftar olmuş iğrenç bir şey.

acılar beni rahatsız ediyor, insanların tanrı ile teselli bulmaya çalışıp hiçbir şey yapmamaları da. insanlar acı çekiyor, ya sizler?
(bkz: bir varoluş sorunu olarak anlamsızlık)
Bilinmez idim bilinmek istedim...
öncelikle;

(bkz: bilinmeye muhtaç aciz tanrı/#23234924)

sonrasında ise tanrı bir şeyler yaratabilme kabiliyetine sahip olduğu için insanları yaratmış olmalı. sebep sadece bu... bunu olduğu gibi kabul etmek zorundasın.
acaba çalışıyor mu diye denedi, bunun altından başka bir şey çıkmaz acılardan başka...
Eminim pişmandır Son bir umut bekliyordur.
--spoiler--
“ben cinleri ve insanları yalnız beni tanıyıp kulluk etsinler diye yarattım.“(zariyat, 51/56)
--spoiler--

tanrının egosundan dolayı.
merak edenler bu enrty okuyabilir;

(bkz: şeytanın krallığı)
Bilinmeyen ama tahmin edilendir. Allah en son insanı yarattı. Her şeyden daha zeki yaptı. Allah ın bizim yaptığımız ibadete ihtiyacı yoktur. Biz ibadet etmeyerek allah tan hiç bir şey eksiltmeyiz. Veya ibadet ederek hiç bir şey katmayız. Sadece kendi iç huzurumuzu buluruz. Sorunun cevabı yazdığımda saklı Arayıp bulunuz.
Belki can sıkıntısı belki ego tatmini belki birazdan çarpılacam.