bugün

(bkz: insan nankördür)
(bkz: rahmet)
(bkz: ey zalim) (bkz: allahım yarattın bari takip et)
(bkz: god hates us all)
devamli tehdit eden birisidir. insanlari nasil yakacagini zevkle anlatir.
(bkz: ahirette hakikaten götümüze girecek entryler)

şimdi, sonsuz uzay boşluğunda küçücük bir gezegen olan dünyada, ortadoğuda, türkiyede, istanbulda, x semtinin y mahallesinin z apartmanının dördüncü katında yaşayan bir garip ademoğlu olarak, yaratıcının büyüklüğünü biraz daha idrak ediyor ve açıkçası şimdiye kadar yediğim bokları düşündükçe ne kadar hoşgörülü ve anlayışlı olduğunu görüyorum.. zalim olsa iyi ya da kötü yaşama, iyilik yapma /kötülük işleme hakkını tanır mıydı acaba? onlarca peygamber gönderip insanları doğruya çağırır mıydı?

bu bir oyun, yarışma gibi bir şey aslında. hayat yani.
sana şartlar / kurallar açıkça belirtilmiş, adam gibi adam ol, kimsenin hakkına göz dikme, iyi olarak öl, mükafatını alırsın. eh, istemiyorsan da sana kalmış. sonra hiiç zalim malim diye sayıklama. kolay mı lan öyle her haltı yap, cennete yollan. merhamet, merhamet bir yere kadar. ha yine de, allah büyüktür tabii. ümit kesilmez. *
(bkz: yazarın dine imana geldiği an)
insanların birbirlerine yaptıgı zulümleri ,merhamet sahibi olan tanrıya yüklemenin kısa yolu olan sözcüklerdir
her koyun kendi bacağından asılır. ne ekersen onu biçersin. sana hayat ve bu olanlar acımasızca gelebilir ancak herşeyin bir nedeni vardır. Allah kimi kulunu zorlukla, bela ile sınav eder kimi kulunuda bollukla, sefa ile sınav eder. rahmet varsa azapta vardır, cennet varsa bunun cehennemide vardır. herkes cennet-cehennemi özümsemiş durumda böyle düşünülürse asıl zalimlik cehennemde olmuyor mu? yook! olmuyor o insanın kendi kendine ettiğidir ! e o zaman nerde zalimlik diye sormazlar mı adama?
kavram kargaşası sarmaz mı benliği? cehennemi sonuna kadar kabul eden insanın kafasında sorun bile teşkil etmeyecektir bu zalimlik-naiflik oyunbazlığı.
okumamanın ve öğrenmemenin vermiş olduğu sadece bilmediği konu hakkında yorum yapmanın erdem sayıldığı saçma komplo teoristliğinin açık örneğini teşgil eden bir entry.*
(bkz: zalimin zulmü varsa sevenin allah ı var)

çok çeliştim be atam.

şimdi burada bir ispat yok. tekrar okuyoruz... "zalimin zulmü" varsa "sevenin" (burada altını çiziyoruz) allahı var.

yani ona göre süt bana göre çikolata. kimin nasıl işine geliyorsa artık...
bardakta su yokken bile bardak su koymak için yaratılmıştır severim yaradandan ötürücüler ile ve bardak doluyken iyi ki doldurmuşumcuların arasındaki farkın çatışmasıdır.
"allahtan korkmak" diye bir kavram vardır . daha ne diyeyim ben ya!!bunun üzerine daha ne yazayım??
el-sabr
tabi zalimdir adalet gereği
zalime zulm için
olm burda böyle entriler açmayın allahın şakası yoktur.
(bkz: tanri zall imdir)

+ sınır ne lan?

(bkz: yalakalıkta sınır tanımamak)
dünya üzerinde yaşanmış olan, yaşanmakta olan ve yaşanacak olan; savaşlar, işkenceler, cinayetler, açlıklar, susuzluklar...vb. en büyük kanıtıdır bunun. her şeye gücü yeten bir tanrı bunları engellemiyorsa veya engelleyemiyorsa ya zalimdir ya da her şeye gücü yeten değildir. ceza için kıyamet gününü bekleyen tanrı merhamet anlayışını da ortaya koymuş olur. yani "öbür tarafta yanacak onlar" zihniyeti "bi siktirsin".
tanrı zalim değildir, tanrı kavramı insanların eğilimleri doğrultusunda zalim olarak yaratılmıştır..lakin daha önceki entrylerimde de belirttiğim üzere insanların temel eğilimleri vardır, bu eğilimler pat diye oluşmaz..insanlık tarihine bakmak gerekir ki en önemli devir çok tanrılı dinler dönemidir..insanların ilk olarak tanrıları yaratmaya başladıkları devir yani..ilk yaratılan tanrılar bildiğiniz üzere korkulan doğa olaylarına cevap bulma; felaketleri, değişik yöntemlerle, bu yaratılan tanrılara verilen kurbanlar ve uydurulan ibadet şekilleriyle önleme amacıyla yaratılmıştır. binlerce yıldır süre gelen bu ibadet şekilleri ve dinler evrim geçirerek günümüzün tek tanrılı dinlerine kadar gelmişlerdir fakat ibadet şekillerinin benzerliği hala korunmaktadır..

tanrı zalim midir? hayır zalim olan insandır, ve zalimin; yarattığı tanrıdan çiçek bahçesi beklediğini düşünmek pollyannayla masturbasyon yapmaktır.
cehalet ne kadar da kötü denilesi durumdur.
yüce yaradan kitabında cennetten de bahseder bilmeyenler için söyleyelim.cennette ne gibi mükafatların sizi beklediğini anlatır.yaptıgınız tüm güzel şeylerin mükafatı sizi cennette bekleyen güzellikleridir.

yaptıgınız kötü şeylerin karşılıgı için de tabiki azap vardır.ama zaten mantıklı düşünen her bir birey yaptıgınız her bir iyi eylemin sizi bu dünyada ve öteki dünyada mutlu edecegini bilir.yani kötülüklerden sakınmanız size bu dünyada da öteki dünyada da mutlulugu, iki cihan saadetini getirecektir.

bu dünya imtihan dünyasıdır.yapılan kötülüklerin yapan kişinin yanına kar kalacagını mı sanıyorsunuz?
herşey imtihandan ibaret bu dünyada...
biraz okuyunda ögrenin, boş boş konuşmayın!

kur'an'dan geliyor;
...ne kadar az düşünüyorsunuz.(neml suresi/62)
tanrıya ve yarattıkları üstünde ki etkisine inandıktan sonra bireysel olarak bakıldığında zaman zaman öyledir. bazı şeyleri sizin daha fazla hakettiğinizi hisseder ama alamazsınız vs. her istediğimizi vermediği ve hiç birimize torpil geçmediği, ara sıra torpil yapması için yalvardığımızda adaletinden zerre şaşmadığı içindir. cidden bir torpile ihtiyacım var bu arada* belki de en büyük torpili hala yaptıklarımızdan dolayı ceza çekmeyip torpil istememize kızmayışıdır.
insan: açlığa gömdün bu canı niye ?
tanrı: toprağına güzellik tohumlarını eken benim.

insan: kardeşlerim düşman oldu yine ?
tanrı: her birine renklerini, renklerini veren benim.

insan: yokluğun dönüştü nefretime ?
tanrı: varlığına sancılanan bu öfkene ilaç benim.

insan: ellerim açtım beni duy diye ?
tanrı: çekinmeden söyle canım darılmam sözüne.

insan: yenildim yarattığın zalime?
tanrı: o zalimin bahçesine merhameti eken benim.

insan: inandım yalancının sözüne?
tanrı: gafillerin yollarını eşikte bekleyen benim.

insan: karanlığı verdin o cahile?
tanrı: güneşleri uyandırıp geceyi saran benim.

insan: ellerim açtım beni duy diye?
tanrı: çekinmeden söyle canım darılmam sözüne.

(bkz: kurban)
(bkz: uyut beni)
YÛNUS-44: Şüphesiz Allah, insanlara hiç bir şeyle zulmetmez. Ancak insanlar, kendi nefislerine zulmediyorlar.)
iyiliğide kendimize kötülüğüde kendimize ederiz by kurnaz..
tanrı her şeyin nedenidir, kötülük varsa bu da tanrının eseridir.

insan var olmasaydı zaten suç işleyemezdi. ha kötü bir varlık olarak var olmasaydı gene suç işleyemezdi.

insana suç atmak, bir mühendisin yamuk bina yapıp yıkılınca binaya suç atması kadar ironiktir.

her şeyin bir sebebi varsa tanrı ilk sebeptir ve her sebep sonsuz döngüye girmeyeceği için bir yerde durur, işte o durduğu yer ilk sebeptir. ( yane tanrı)
Hasa! Eger inaniyorsaniz o'nu tanimamissiniz, eger inanmiyorsaniz bos konusmayin.

Tanri bizi yoktan var ettigine gore o'na borcluyuz. Minnet o'na.