bugün

platon un dediğini destekleyen insandır muhtemelen :
-tanrı insanları kendine oyuncak diye yaratmış..
En basit tabiriyle akılsızdır. Senin tanrıya direktif verecek kudretin yok zaten.
tanrıyı bile takmayan insan profilidir. kendinden başkasını düşünmeyen, düşündüğünde bile amaaaan deyip bir anda düşünceyi yok edendir. dertsiz tasasızdır. inanmak yada inanmamak önemli değildir. önemli olan kendisidir.
saçma sapan önermedir. inanılmayan tanrı kavramında, inanılmayan insanın ruh terapilerinde, hayatın kendisinin içinde,
daha doğrusu beynin arta kalan zamanında ruhun tamamen kendini endekslediği kutsal nizam anlayışı, kimine göre çürüklük.
sor kendine şimdi dost?
yaratılmak mı sorun sence, seviştiğin kadınları ve adamları düşün şimdi, aşık olduğunu düşün,
doğdum, büyüdüm, öldüm anlayışının içinde, aslında ne kadar uzun anlamlar olduğunu,
iyice bir düşün, hayatın tüm ileri gelen kalabalığını ve çirkinliğine rağmen, insana verilen en güze hediye yaşamak belkide, nasıl olursa olsun...
belkide ölüm bu kadar değerli kılıyor hayatı, eskidikçe değeri artan insan kopyası hayvan intiharları,
sus şimdi yaslan arkana, ölsen kimin umrunda olur ki; insan yapıyım derken kopyası çıkmış insan mezarlığı kalır bi tek.
yaratılmayı içten içe düşünmek yerine, ölümü atlatabildiğin her gün bi' kere gülümse, yapabileceğin bişey yok çünkü.
varsın ve var olmanın değerini bil...
tanrı tarafından ikna edici şekilde yanıtlanması çok zordur bu mağdur şahsın.
ne de güzel insandır.
masa olarak yaratılmışların fakir olarak tanımladığı insan. i am the table ne lan.
tanrı bizi kendi isteğimiz dışında yaratıyor, sonra din gönderiyor, buna inanırsan cennete inanmazsan cehenneme gidersin diyor. kişiyi yaratarak kendi iradesi dışında bir şey yapıyorsa nasıl adil oluyor?
şimdi ben bir insanı alsam bir toplum içine atsam ona hiç sormadan ama , sonra desem ki şu toplumun kuralları var onlara uyarsan mutlu mesut yaşarsın aksini yaparsan öldürülürsün. burada kişi kurallara uymak konusunda özgür isterse uyar isterse uymaz. ancak bu topluma gelip gelmeme konusunda özgür değildir. adalet burada nasıl oluyor?
yani bu bir insanı zorla sınava tabi tutup başarılı veya başarısız olması durumuna göre yargılamaktır. bunun neresinde adalet var?
benimdir. Bu dünyaya gelmek kendi seçimimiz değildi. Tanrı bizi yaratıp din adı altında kurallar gönderiyor. Uyarsan cennete, uymazsan cehenneme gidersin diyor. Bize bu hayatı dayattığı yetmiyormuş gibi intiharı da günah sayıyor. Emil Cioran'dan alıntı yapacak olursak; "biz basitçe, tanrı(lar)ın oyuncaklarıyız ve tanrı(lar) bizi oyunlarına layık görmüyor(lar) bile."

Peki şimdi biz kimin esiriyiz? Tanrının esiri. Ha-ha.
kal-u beladan haberdar olmayan kişi söylemi.
(bkz: emel sayın)

baştan yarat ellerimiiii.
baştan yarat gözlerimiiii.
tanrım beni başttaaaan yaraaat.

https://www.youtube.com/watch?v=X_QWhyaMaBw
evet.